Споделена история от В чужбина

Забравям Българския!
Здравейте, казвам се **** и съм на 17 години.
Аз и семейството ми се преместихме в Англия около 6 години, и преди това живяхме в София. Не бях предупреден и беше огромен шок за мен и за приятелите ми.

Започнах да уча там, естествено на Английски, и скоро бях много добър и се разбирах с хората, но започнах да осъзнавам колко много забравих от Българският през първите две години. За съжаление нищо не направих и малко по малко започвах да го забравям.
Още говоря с майка, и вуйчо ми но е винаги за едно и също.
Много ме е срам, че толкова лесно забравих родния си език, моля ви какво мога да направя да си подобря езика.
Благодаря предварително :)

Коментари

1.   Чети книги (на български)! Безпорно това е най-ефикасния начин да си припомниш езика, а едновременно с това и да си обогатиш речника.
Гарантирам, че ще има резултат. :)))
Успех!
SFA

2.   Тъпо е ако ти кажа да започнеш да учиш родния си език.. де да знам, на какъв език си мислиш..? Говори с близките си на български, следай българска телевизия, прочети някоя книга...

3.   О, Боже, нищо ти няма, личи си че се правиш....

4.   От това което прочетох - добре се изразяваш. Иначе на английски ли мислиш?

5.   Благодаря за помоща. Еми през голяма част от времето мисля на Английски, но понякога трябва да се замисля ако говоря с някой на Български.

6.   Чати си с българи на български. Има скайп, фейсук...

7.   не разбирам защо се притесняваш? правописът ти е супер за разлика от на 90% от българите, живеещи в БГ! иначе и аз съм в Англия, но нямам твоя проблем, защото семейството ми е в БГ и си говоря най-редовно с тях в Скайп. това определено помага :)

8.   Нормално е на тази възраст да объркаш езиците. Аз бях на 10 като с мама заминахме при татко в Франция на 16 като говорих с баба ми бърках и продължавах несъзнателно разказа си на френски. Започнахме в къщи да си говорим само на български и сега нямам проблем.

9.   Намери си приятели които да са българи и да ти допадат. Аз също съм на 17 и живея в Испания от 6г. Имам няколко по добри приятели които са българи, чета книги понякога, когато бях малка много ги обичах и сега се случва някоя друга да ми прикове интереса. Чети повече в такива сайтове като този и пиши коментари така ще задействаш забравените думи, все пак си ги забравил, не е като да не ги знаеш. =)

10.   Аз живея в Гърция от 6 години но не съм забравила бг-просто говори вкъщи на Български-Чети-Говори по нета с приятели...

11.   Ето такива като теб много ги ненавиждам. Никой не може да си забрави родния език. Аз от 8 години живея в Калифорния и ми се е случвало с месеци да не кажа нито една дума на български. Никога не мога да го забравя. Все едно да си забравя името. Хора които не се живяли в чужбина продължително време, може и да ти повярват, но на мен не ми ги говори тия. Тези, които се правят че забравят български като отидат в чужбина са за мен едни подлизурковци. Стегни се и не забравяй от къде си дошъл. Аз съм америкец, уважавам си Америка за това което ми е дала, но и се гордея че съм българин

12.   Преди години Камелия Тодорова / Камий Тодорофф / се лигавеше една вечер как е забравила родния си език в Германия, с което си навлече гнева на многобройните си фенове. Малко след това германецът и би шута и да видиш колко бързо Камий заговори брилянтен български.
Мечо Пух

13.   О, Мечо Пух, не е за смях, чесно! Аз не бях говорила 2. 5 години български, не бях чела на български и не бях имала никакъв контакт с българи и гледай само, как почваш да се замисляш, да заекваш направо на български. Немският уж бил труден, но не е така в сравнение с българския. Немският е изграден на съвсем различен принцип - докато при нас глаголите са много богати на значение, при тях са съществителните. Не можеш да не почнеш да мислиш на езика им.
И хоп - връщаш се за Коледа и ставаш за смях. Не ти идват думички на акъла, бъркаш граматиката, почваш да говориш „меко“ (а българите се дразнят от всякакъв акцент).
Трябваха ми точно още 2 години, за да си оправя що-годе българския. Почнах да чета на български, да разговарям с майка по скайпа по 2 часа, да ходя на българска църква, да контактувам с българи.
Днес проблемът ми е, как да отгледам двуезични деца. Българския не си го давам, както и вярата, но ще е трудно. Двата езика са страшно различни - и като езикова група, и като принцип и граматика.
Ще пада смях с горките дечица, но това им е съдбата. Мъжът ми дори не се и пробва да научи български, но ще учи сега руски, дано малко или много се научи да разбира славянската душа.

14.   Хаха, хванахме се!

Next

16.   Мене братчетка ми живее вече пет г. в Холандия и като тръгне да ти обяснява нещо така се запъва чее, , да спомена в момента е на 11

17.   Не се притеснявай и аз някой път си мисля на немски вместо на български ама чета книги на бг и интернет чета бг сайтове това мозъка го прави автоматично просто балансирай и двата езика и няма да имаш проблем

19.   Разговаряй със семейстото ти на родния език, чети книжки, чати си на български, ще помогне :)

20.   No. 11, и ние се гордеем с теб, като типичен българин! Продължавай да ненавиждаш, ала само кажи на каква възраст си бил преди 8 години!?

Аз също живея в чужбина. Детето ми учи в чуждо училище и има същия проблем. Все пак средата около него е изцяло чуждоезична и да не говорим, че прекарва по-голямата част от времето си с чужденци, отколкото с родителите си.

Не забравяй, че в случая става дума за младеж, който е бил все още дете, когато е пристигнал в Англия.
Продължавай да ненавиждаш по същия начин, пък а дано някой ден прогледнеш!

21.   сам на 20 години. сам българка. но синкия си живот жувея сред руски и руски ми е втори роден език. знам английски, румынски.. но не съм забравила български, мисля на него, в семейството си говорим на български. много е добър език. като пътувам за българия се наслождавам с това, че чувам само българска реч. знам Болгария за родината си. ала не сам живяла там никога. много мои приятели получиха българско гражданство и заминаха също в Англия. там е много добре. затова ти няма да се завърнеш към БГ. но не забравяй къде е родина ти и че български ти е рден език.