Споделена история от В чужбина

Най- вероятно ще замина като чистач в Германия
До работещите в Германия. Познат ми каза че към ноември ще ме прати да работя в Германия и като го питах каква е работата ми каза като цяло почистване. Може ли да ми кажете какво означава да чистиш в Германия, какво конкретно се прави, заплащането какво е, друг вариант имам да работя в кухня като помощ на готвачите - какво е заплащането и кое е по добре за мен, искам да замина, защото в бг си търся работа от 11 месеца, но ми писна и искам да сменя обстановката и да ида да спестя малко пари за 3 години, за да си отваря бизнес после в бг. На 34 г съм, с 2 магистратури, знам малко немски и отличен англииски. Немския сега го почвам по сериозно по 5-6 часа на ден и ми се отдава за 3 дни вече знам към 50 думи и граматика. Дайте съвет -може ли да се спестят в Германия за 2-3 години към 40 000 лв?

Коментари

1.   По-полека с мечтите, малко трудно да спестиш 40 000 лева с толкова нискоквалифициран труд. Уж си на 34 с 2 магистратури, а разсъждаваш като дете...

2.   Бягай щом имаш шанс. Дори и като чистач пак ще си 100 пъти по-добре от колкото тук в BG. Не знамколко можеш да спестиш, но моя съвет е БЯГАЙ!!! Тука хляб няма.

3.   Здрравей! Като чистач или помощник готвач според мен ще получаваш не повече от 1200 евро нето. Ако мислиш да спестяваш сам пари, според мен ще е трудно да пестиш по повече от 500 евро на месец. Т. е. за две години, ще спестиш около 20000 лв, но зависи от това какъв човек си де, може малко повече или по-малко да спестиш, но това е долу горе според мен възможната спестена сума пари. Това значи две години без прибиране до България и без излишни разходи. Кой знае колко няма да ти трябва език в тези две професии, които си казал, но и да не го знаеш добре, ще го научиш, щом ти се отдава. Съжалявам, че хора с по две магистратури трябва да работят като чистачи, но това не е толкова лошо колкото звучи. Докато започнеш, свикнеш със средата е добре, после ще си намериш друга работа! Дерзай!

4.   И на мен ми е интересно за тази работа, защото в Бг откакто работих същото В КУХНЯ, намразих готвачите. По-добре митач на улиците, отколкото в кухня! Интересно ми е как е в Германия, извинявам се, че не помагам с нищо на автора, но ми е интересно, понеже знам какви са условията тук...

5.   Автора

Благодаря за отговорите, да с 2 магистратури съм и не виждам бъдещето си тук работейки винаги за някой друг, по добре навън чистач и то като за начало, защото читавите хора които са навън са почнали там като 3 та ръка работници, но са усетили друга атмосфера и ред навън. Аз съм работил в аНглия 2 г и усетих уважение там въпреки че бях лейбър по строежите. Самия български манталитет ме задушава. В чужбина нещата са ясни - те ни знаят какви сми и или ни приемат или не, лицемерие там не съм срещал, открити, ясни хора

6.   Като знаеш английски по добре отиди в Англия, но изчакай до 2014, когато ще паднат всички ограничения. Аз в момента съм тук и това ми създава големи проблеми, от 2 години не мога да си оправя документите. А иначе парите, за които говориш са долу-горе същите в Германия и в Англия. Но ако искаш да спестиш толкова много ще трябва да работиш на 2, може би и на 3 места. Абе лесно няма никъде да знаеш!

7.   Здравей! И аз се интересувам от възможностите за работа в Германия и Австрия като работник в кухня. Решила съм да завърша курс за готвач и да подобря немския си език. Жалко, че нямам опит на подобна позиция, но се надявам чеи без него ще ме наемат като помощник в кухня като начало. и обявите в EURES.

8.   Очаква те твърдо приземяване мой човек! Като чистач или готвач няма да взимаш повече от 8 евро на час. Дори и да работиш на пълен щат (което сигурно няма да е така, понеже чистачите са винаги на почасова работа), за 160 часа на месец това прави 1280 евро бруто. Отиди сега на тая страница, да видиш колко ще ти остават чисти.
www. nettolohn. de

Понеже още си начинащ с немския, го сметнах за теб. Значи като приспаднеш данъци и осигуровки, ти остават 955 евро на месец. Сега почваме с разходите. Много зависи в кой град ще живееш, защото има голяма разлика, ако си примерно в Мюнхен, Хамбург или някъде другаде. Също зависи и дали си навит да живееш като куче на 15 кв. м с обща кухня или искаш да имаш собствено жилище. Да речем че едностайно жилище с кухненски бокс ще ти излезе минимум 400 евро в някой по-малък град в Западна Германия. За храна, колкото и да пестиш, не можеш да паднеш под 150 евро на месец, и то ако повече си ядеш вкъщи. По столовете и заведенията ще ти излезе много по-скъпо. Транспортът също е много скъп. Най-добре да живееш на близо до работното си място или поне в същия град, за да минеш само с месечна карта за градския транспорт - още 50 евро. Налага ли ти се обаче да пътуваш с извънградски рейс или с влак едно 30-40 км, тогава ти отрязват главата - не ти мърдат поне 200 евро месечно. За нтернет и телефон ти трябват още към 50 евро.
Това е ако не си купуваш нищо друго, никакви дрехи, никакви странични мероприятия. Хайде да видим сега какво ти остава:
955 - 150 - 400 - 50 = 355 без транспорта.
Да вземем по благоприятния вариант, само 50 евро транспортни разходи. Тогава спестяваш 305 евро на месец или 3660 евро на година. Значи за три години това прави 11 000 евро или 22 000 лв, т. е половината от това което очакваш. Това е при положение, че смяташ евтиния вариант за транспорт, иначе сумата която можеш да спестиш за 3 години намалява наполовина до 11 000 лв.
И през това време ще имаш нулев социален живот, това жени и други работи, въобще ги забрави.
Решавай сам дали си струва с две магистратури да бъдеш чистач в Германия.

9.   Е каква е пък тая карта 200€ месечно? ! Глупости на търкалета. Моята е на Reihnbаhn и е 95 € : включва Дюселдорф, Дуисбург, Мьоерс и др. и е за всички автобусни линии, метрото и влаковете. За 350 €, в зависимост от населеното място, може може да се намери прилична квартира ( включвам всички разходи, вкл. и ток ) и то самостоятелна. Интернетът му е 25€, а за телефон с карта за 10 € може спокойно да изкара и два месеца, ако го ползва само по предназначение, а не да си запълва времето ( което и без това ще му е кът, тъй като ще трябва да работи ) с разни плямпаници. За храна ще са му достатъчни 100 €, а ако пуши най-евтиния вариант е да си купува тютюн - излиза около 15-тина €. И.... май сметката ще излезе друга. При това ще си живее съвсем нормално, просто ще гледа кой е най-евтиния вариант, за да си спести парички. Българите не отиваме в чужбина, за да " изпукаме " всичко, което сме изкарали и да си угаждаме. Отиваме, за да си СПЕСТИМ пари, с които трябва да оцелеем и затова е супер смешно, когато някой почне да говори за скъпи квартали, развлечения и т. н. Автора има реален шанс да осъществи желанията си, ако е упорит, трудолюбив и амбициозен. Учи немски, без език не става, ако ще и 5 магистратури да имаш. Компания също можеш винаги да си намериш, стига да имаш желание за това, включая и жени :-) Не се оставяй да ти внушават разни щуротии, някои хора нарочно преувеличават всичко и целта им е да разколебават хората. Явно им плащат затова.

10.   До автора.
А какви специалностите на тези твой две магистратури?
Иначе за спестяването е по-добре в Норвегия. Там минималната заплата е по-голяма.

11.   Твоята драги може и да струва 95 €, тогава имаш късмет че живееш в NRW. Аз живея в Баден-Вюртемберг и за да пътувам до Щутгарт от един град на 30 км разстояние, който обаче принадлежи към отделен Verkehrsverbund плащах по 230 евро на месец. След това се преместих да живея в Щутгарт близо до работата. Оскъпяването идва когато трябва да пътуваш между зони на две различни транспортни организации. В NRW има много големи градове близо един до друг и там явно са намерили най-практичното решение, но не навсякъде е така, затова не бързай с генералните си изводи. Иначе съм съгласен с теб, че ние българите гледаме да спестим пари. Аз дори мога да спестявам около 1000 евро на месец, но честно да ти кажа, това е нищо. И години наред да спестявам, ако се случи нещо непредвидено ще хвръкнат за нула време. Няма нито една страна в света където наемен работник от средната класа чрез да успее да спести толкова пари, че да стане независим от системата. А щом трябва до 70 години да бачкаш от сутрин до вечер за да не останеш без покрив над главата и храна, то аз не виждам какво и е различното на Германия. А този човек който се кани да работи като чистач просто ще има НУЛЕВИ спестявания. Аз съм пестил като мишка по време на студентските си години тук. Нямах здравна застраховка, живеех винаги в най-евтините общежития, дрехи и обувки си купувах веднъж в годината от България и прочие. И при все това ми трябваха поне 500 € на месец за да оцелея. Вярно трябваше да плащам и студентски такси, около 1000 € на година и там ми отиваха голяма част от спестяванията. За това време съм задлъжнял на родителите си с 4000 евро, които не съм им връщал. И не съм мамино синче, през цялото време работих на две места. Този човек, който мисли да работи като чистач в Германия, каква заплата мислиш че ще получава? Всички чистачи тука са Teilzeit и Nebenjobs на 400 € базис. ОК, ще се хване на няколко места чистач и тогава ще го набутат в Lohnsteuerklasse VI и повечето от допълнително спечеленото ще отива за данъци. Аз тия работи ги говоря, щото съм ги преживял лично.

12.   Аз те съветвам съвсем откровено въобще да не заминаваш нито като чистач, нито като кухненски работник.
Първо да отговоря на въпросите ти:
Чистач в Германия може много неща да означава, но най-честия вариант за чужденците е да почистваш в някое хале, строеж, офис сграда, стадион боклуците, прозорците, вратите, пода и т. н.
За тази работа ако я работиш легално плащат около 1000 евро. Има много фактори обаче, които могат да повлияят на заплатата ти-дали работиш за германец или също за ауслендер, дали се справяш добре и т. н.
Ако работиш нелегално може и да взимаш повече пари, но тогава риска е голям-от властите, от работодателя ти дали ще ти плаща въобще и т. н.
За кухненсия персонал не мога нищо да кажа освен, че крие горе долу същите рискове.
Аз ще ти предложа друго. От 2014 се очаква падане на разрешителните за работа в Германия, и тогава ще е доста по-лесно да си намериш работа. За целта трябва да имаш обаче голям стартов капитал. Отиваш в Агентур фюр Арбайт, с презаверени и преведени дипломи от магистратурите си(а и не само) и от там те ти търсят работа по специалността. Първо предлагат дадена позиция на сънародниците си, после на чужденците. Отнема доста време обаче, но има и случаи, в които бързо може да те огрее.
Друг вариант е (по-възможния ако нямаш достатъчно пари да заминеш)да си търсиш работа от тук през немски сайтове за работа(доста са, поразрови се в интернет).
Абе като цяло рисковете са големи. Аз живея в Германия от 4 години и съм студентка от 2. Записах се да уча доста трудно и то защото легална работа така и не започнах.
Късмет!