Споделена история от В чужбина

Студентска бригада
Здравейте, интересувам се какви са ви мненията за студентските бригадии. Ние сме 2-ма приятели които възнамеряваме на тръгнем вероятно към САЩ, не сме оточнили все още къде по-точно. Притесняваме се малко.
Може ли някой да каже какво е отношението на тамошните хора към хора като нас. Трябва ли да се страхуваме от нещо и т. н. Говорили сме с хора които са биле на бригади, казват, че няма от какво да се страхуваме, но все пак искаме и повече мнения.

Коментари

1.   Не пишеш, каква е целта на бригатата - да печелиш пари или да опознаеш страна и нрави.
Ако ще печелиш пари, ти много-много време за местните хора няма да имаш. Много хора бачкат и последния месец пътуват из страната, което е и целта на занятието - културен обмен.
Била съм в САЩ като турсист - не им е лошо отношението. Просто не им пука, ти си бял европеец и докато имаш пари да си плаща сметки и храна, никой няма да те закача. Само си правете сметката, че не се ходи пеш в САЩ. Да не тръгните да ходите по банкетите на улиците пеш - дори в населените места, подозрително е. Живейте според нравите и наблюдавайте, интересно е определено.

2.   Как така не се ходи пеш... по филмите какви навалици дават по улиците... И също ако може някой да каже колко горе-долу се печели от тези бригади и каква е ползата?

3.   Здравей, момче съм, 2 пъти съм ходил на бригада в щата Мичигън. Добре си изкарах, език много не знаех, но за 2 год. го научих добре. Хората имат добро отношение към нас европейците като цяло, даже ни предпочитат пред американците за работа, защото те са пристрастени алкохолици без изключение. И много мързеливи. Пари не мога да ти кажа колко точно, за всеки е индивидуално, но за мен лично първата година изкарах към 6 хил. долара, а втората към 4 хил. долара. Това беше само с една работа, ако хванеш 2 работи ще имаш 1. 5 до 2 пъти повече. Яко бачкане и после 5тия месец за екскурзия. Ако питаш мен не бъди стиснат и накрая си направи една екскурзия за около седмица поне, всичките ми приятели се стискаха и не отидоха, аз направих 10 дневна в Ню Йорк. Олекнах с 3 хиляди долара, но си направихме кефа. Моите приятели ги изхарчиха в България тея пари, ама на Китен и Сл. бряг по казината. Струва ли си? !??