Споделена история от В чужбина

Каква е процедурата за емиграция?
Ако искам да отида във Великобритания или в САЩ, какви документи са ми необходими и къде мога да ги извадя? Има ли значение дали искам да отида временно или за постоянно? Извинявам се ако въпросите ми изглеждат глупави, но искам да съм информиран.

Коментари

1.   Докато умните се наумуват, лудите път взимат.

2.   За Великобритания може да използваш и пътуваш само с личната си карта, нали сме уж в ЕС. Но нямаш право да работиш като нает работник, а само като самоусигуряващ се (като нашето ЕТ). Има жълти и сини карти за различните категории работници, за това се чака месеци. Много е трудно сега и в ЮК.
Не давай пари на фирми.
За повече подробности виж в- bg help (бг хелп)
Тръгни поне с малко говорим английски, ако не искаш да злоупотребяват с незнанието ти.

3.   в посолството се получават визи за сащ, виж адреса в интернет.
има значение за колко време отиваш и къде, в англия се отива лесно, в щатите трудно.
за да отидеш в англия ти трябва билет.
за да отидеш в сащ ти трябва и билет и виза.
ако искаш само да се разходиш и имаш пари,
отиди в англия със самолет - по-близо, по-лесно, по-евтино.

4.   Номер 2, Януари, 2014 България влиза в свободната зона на работния пазар (не знам как се води точно на български) и не се нуждаем от разрешително за работа във Великобритания. А в момента англичаните са така "добре" настроени към нас именно заради това, че очакват хиляди българи и румънци да се заселят и да им живеят на гърба (разбирай- циганите), че да не си им пред очите точно сега. Имат си причина... икономиката им не е цветуща, пък и винаги са си били шувенисти. По-добри страни за емиграция сега са Германия (Западна) и Скандинавските страни, защото икономиката е стабилна. С езиците им обаче, ще имаш проблем.
Америка е добър вариант, но вече всеки знае, че американската мечта е fake. Eмиграцията там е много много трудна. Можеш да подадеш за визи- туристическа(6 месеца), студентска и др. Мисля че само студентската ти дава право на легална работа ограничени часове. Моите родители кандидатстваха за постоянно пребиваване на времето (90те), но бях много малка и само си спомням че платиха доста и трябваше да събират точки. Дават се точки за образование (като готвач по принцип дава повече точки от лекар, защото САЩ лекари си има бол), ниво на английски език, години (по-малко- повече точки), роднини в Америка, които могат да те посрещнат и т. н. Има и интервю в посолството. На родителите ми не им стигнаха 3 точки и всичките събирани за това пари отидоха на вятъра. С други думи- много е трудно за САЩ. Другата опция е- стани студент, запиши се на бригада в САЩ и не се връщай. Но това не е легалният вариант и ти трябват връзки там и вероятно фективен брак, който се наказва строго ако се разбере, че е фективен.

5.   Щом си се замислил за емиграция защо не опиташ в Австралия. Няма да съжаляваш.
Добрите страни са-говори се английски, имат висок стандарт, големи просторни къщи, добро здравеопазване, океана е на една крачка, недостатъци-по-далече е от БГ(друго не се сещам, но ако е за постоянно си струва) Става по точкова система. Попълваш едни формуляри(сигурно ги има и онлайн), подаваш и чакаш. Добре е да имаш занаят, някаква професия от която имат нужда в момента това ще ти даде повече точки. Там няма криза както е в европейскта зона или Америка и стандарта на живот е доста по-висок. Това са ми го казвали англичани. Там стандарта е по-висок и от Англия. Затова някои си продават имотите и заминават за там. Много английско говорящи се насочват именно натам сега. Имат посолство в Белград и Солун ако се наложи ходене на място(ако не се лъжа за второто). Понягога имат дни, в които идват в София и се срещат с кандидатите за емиграция. Но това беше преди години -сега може и да е още по-облекчено.

Аз съм в Англия и ако имах още сили да започна някъде живота си сега, да ре-емигрирам бих се насочила именно към Австралия. :)
Разгледай сайта "иде ли " има и други сайтове за емиграция-разрови се в нета.