Споделена история от В чужбина

Работа в Германия,дали да замина?
Здравейте, много ми е трудно да реша и се чудя, дали си заслужава. Така. Сестра ми работи в Германия от 3 години и живее с приятеля си на квартира. Има място за мен в тяхната фирма в която работят и ме кар ада замина, тук работя за 400-500 лева и не мога нищо да си позволя, но пък всичките ми приятели са тук, на 21 години съм. Заплатата там е около 80 евро на ден, (10 часа) и се работи от понеделник до събота. Чудя се дали ще мога да идържа, заслужава ли си, няма с кой да си общувам там, да си говоря да излизам.. ще се чувствам малко като роб, работа и спане, поне имало фитнесс до квартирата, което малко ме успокоява... колебая се, вие ако бяхте на мое място, бихте ли заминали?

Коментари

1.   Ако става въпрос за квалифицирана работа -да, определено. Ако става дума за бачкаторска и "гастербайтерска" работа, слугинаж... -НЕ. нито е имаш приятели, нито ще те третират като човек.

2.   Аз бих заминал, да. Не само заради парите, а и заради това, че Германия е една много добре икономически уредена държава, с много красива природа. Ако не знаеш немски запиши се на някакъв курс за няколко седмици/месеци, за да научиш поне основните неща. Оттам нататък според мен ще си тръгнат нещата, ще си намериш нови приятели и компания, но това не значи да забравиш старата - поддържай връзка с тях, по празниците може да си идваш тук, ако имаш други роднини да си почиваш тук, защото хем имаме моренце, хем и стари приятели си имаш :) Друг въпрос е обаче и мястото, където ще живееш. Ако ще живееш в квартирата на сестра си и нейното гадже ти решаваш, но ако те не са ти предложили такива "удобства" опитай се да спестиш малко или помоли сестра си да ти услужи с някое друго евро, за да може да си наемеш квартира, а по-нататък с тази надница ще й ги върнеш. Ако работата не ти харесва според мен няма смисъл.
Но ако аз бях на твоето място щях да замина, но не завинаги - ще се връщам понякога да виждам старите си приятели, роднини и да си припомням моментите от детството :) Успех, дано съм ти помогнала и не забравяй - решението е твое, никой не може да ти каже как да направиш живота си, а и си млад - на 21, живота е пред теб, изживей го както искаш!

3.   Иди пък след време ще си намериш и друга работа ако тази не ти харесва. Приятели също ще намериш, свястни хора има навсякъде по света. Ако държиш да са българи - има общности във всички по-големи градове.

4.   Отивай, аз ако имах тази възможност нямаше да се поколебая.

5.   Заминавай, истинските приятели ще ти останат такива и от разстояние, след като се устоновиш можеш да ги каниш на гости и ти да идваш при тях в БГ и ще намериш и там нови приятели, познати.

6.   Не ходи! младините ще ти минат само в работа и самота. Казвам ти го от личен опит, вж ако си имаше приятел и искате за няколко години да порабитите за да съберете пари бих те разбрал, има и и много по важни неща от парите. Аз бях много по малък от теб, когато заминах извън БГ Успях да си купя един апартамент, но за сметката на това пък никой не се сеща да идва в него на гости. Хората се забравят, променят... не прави тази грешка. Млада си, пари се печелят, но загубеното време и младостта никога не се връщат!

7.   Заминавай, нищо не губиш, поработи малко, събери малко пари - приятелите няма да избягат! За има-няма 1 година и се връщаш в БГ, но поне с малко пари в банката... На 21 си, няма да сеу сетиш как ще те грабне живота и в един момент ще си на 31 и все още с 400-500 лева заплата и нищо... Отивай!

8.   Аз съм бачкатор в Германия и ще те помоля да си останеш в БГ! Има достатъчно паплач и само ти ни липсваш тука...

9.   заминавай брат ако заминете 2-3 още по добре. Събирате некой лев и се връщате в БГ за инвестиции.

10.   това е много хубаво предложение, не се чуди и пробвай...