Споделена история от В чужбина

Признават ли завършено европейско образование в Щатите?
Привет на всички. Живея в Америка и не ми се налага да пиша много много на български, така че прощавайте за правописни/пунктоационни грешчици.
Наумила съм си, след като завърша гимназия, да се върна в Европа и да уча там. Съвети за това не искам, просто така съм решила и няма да давам обяснения защо. Държавата, която съм избрала е Дания и мисля да уча компютърен дизайн в Олборг в "University College of Northern Denmark". Скоро ще получа американско гражданство тук, но ще запазя и българското. Успеха ми тук е хубав и според мен ще Та имам няколко въпроса и моля само компетентни и сигурни хора да пишат.

1. Ако съм със 2 гражданство мога ли да уча безплатно, като другите българи?
2. Ако случайно не успея да си запазя българското гражданство, колко високи такси ще плащам.
3. След като завърша първата степен на убочение, дали ще успея да се върна, ако не ми хареса?
И последно ако завърша там, ще ми признаят ли убочението в Америка и ще си намеря ли лесно работа.

Знам, че малко са компетентни по темата, но много бих оценила отговорите ви.

Коментари

1.   1. Зависи не само от гражданството, а от колко време не живееш в ЕС. Ако е повече от 3 години, както предполагам, защото за американско гражданство ти трябват повече, плащаш такси като чужденците (не се водиш resident на ЕС) Зависи от колежа де, могат да направят изключение.

2. Не виждам защо не би успяла да си запазиш българското гражданство, в това няма юридически проблем ако го искаш.

3. Естествено, че можеш да се върнеш обратно в САЩ, ако вече си гражданка.

4. Това вече зависи от мястото, където искаш да запишеш Master's в Щатите. Като цяло ще ти признаят бакалавърската степен, която си завършила в Европа, но това не означава, че ще те приемат в колежа, в който искаш.

И аз завършвам гимназия в Щатите сега и искам да се върна в Европа, но смятам да остана там.

Ти хубаво си си наумила и няма да даваш обяснения, но спри да се занасяш и вземи помисли малко. Ако искаш да си изкараш живота в Щатите защо ти е да караш бакалавърска степен в Европа? Завършвайки американска гимназия е много по-лесно да кандидатстваш в американски колеж. Най-вероятно ще те приемат още в първия семестър на 12 клас и няма да имаш проблеми. Кандидатстването между континентите е сложно, повярвай ми, това правя аз в момента.

Щом задаваш такива елементарни въпроси си личи, че не разбираш какво правиш. Мислила ли си родителите ти какво ще кажат? Мислила ли си как ще живееш сама в държава, където едва ли познаваш много хора, и чиито език не говориш? И най-важното, знаеш ли ЗАЩО го правиш? Ще се радвам да споделиш.