Споделена история от В чужбина

Искам да работя и да се развивам в Арканзас
Здравейте,
аз съм на 17 години и малко ми остана да завърша образованието си. В момента уча железопътна инфраструктура в техникума за ЖП транспорт в Горна Оряховица. От както се помня искам да работя и да се развивам в Щатите. Искам да е в аАрканзас, тъй като вуйчо ми има първи братовчед от втория брак на неговата леля, с която нямам кръвна връзка. Та този братовчед на вуйчо ми каза, че би ми помогнал за работа. Според вас дали с образованието от жп техникума в Горна Оряховица биха ми го признали в Арканзас. Готов съм първите няколко месеца да работя в някоя закусвалня само и само да събера някакви пари. Моето ниво на английски е средно, учил съм го само и единствено от компютърните игри и филмите. Дали ще ми е достатъчно това, за да започна на първо време в някоя закусвалня или бих могъл директно да почна в жп сектора. Ако има някакви българи в Арканзас бих се радвал да ми отговорят как да си намеря квартира, как да се регистрирам в общината и ако ми имат достатъчно доверие даже да помогнат за работа. Ако някой има информация може да ми даде и информация какви документи искат в посолството за виза? Някой трябва да ми прати покана от там или аз трябва да кажа, че искам да отида да работя там.

Благодарности от един бъдещ жител на Арканзас

Коментари

2.   Значи в Арканзас размитат за хора, завършили ЖП техникума в Горна Оряховица. Там образованието от това училище е равно на университет и даже ти дават веднага професорска титла. :) Ти, момко луд ли си, или на такъв се правиш? В Арканзас едва ли някой е чувал какво значи България, мислят си, че това е нова марка газирана напитка, сигурно, а ти задаваш "умни" въпроси дали щели да ти признаят диплома от ЖП техникума в Г.О. Те там ме съмнява, че ще признаят и диплома от СУ. Не се излагай, не си губи времето да ходиш в тази пропаднала държава, където ти промиват мозъка и те превръщат в мекотело. Дипломирай си се, запиши висше в сферата, в която искаш да се реализираш, завърши го и започвай работа. И тук има работа, е, вярно е, че започваш от най-ниското, но на всякъде е така. Търпение, постоянство и работа - това му е майката. Не мисли, че там те чака пра-вуйчото на свакото на баджанака на леля ти с отворени обятия и милионите са накацали по дърветата и само чакат някой да ги обера (в случая ти). Там ще си по-нисш от циганите тук. Не прави тази генерална грешка.

3.   Мисля, че 2 добре ти е описал нещата, моето момче, може да е саркастичен, но е прав. Ако толкова не ти понася живота в България иди да учиш в някоя държава от ЕС, ще работиш без проблем там, ще постигнеш повече за по-кратък период от време само поради простия факт, че си от ЕС. В този аграрен щат Арканзас без право на работа, при относително високи такси за университети не виждам добра перспектива за теб, виж ако имаш някаква гениална бизнес идея там поне има добър пазар, който ще те позлати заради нея, но като обикновен бачкатор няма смисъл... В Германския Макдоландс ще ти плащат повече от Американския, факт:)
М, 35

4.   Браточка, нещо много си се филмирал. Не знам как си си наумил, но се откажи. Без никакви обяснения от моя и твоя страна - откажи се. Нищо хубаво няма да се получи. Първо на първо няма да ти дадат виза. В това съм сигурен. Оттам насетне няма какво да говорим.

5.   Мило момче, чак мъчно ми стана, докато четях. Толкова си чист и наивен! Ужасно е, че ще ти се наложи да се сблъскаш с реалността. А тя ще смачка мечтите ти. Послушай опитни хора. ЕДИНСТВЕНИЯТ ти шанс да попаднеш в Америка е студентска бригада. И тогава можеш да останеш там нелегално (с всички последици) и да заминеш за бленувания Арканзас. Едно безкрайно несигурно и рисковано начинание. Никакъв шанс за виза нямаш. Млад, необвързан, за тях ти си потенциален емигрант. Нищо не пречи да опиташ. Но само бригадата е легален начин да попаднеш там. Уви, американците никак не горят от желание да се заселваме при тях. Не се обиждай на номер 1. Всяка негова дума е истина, да знаеш.

6.   От Авторът!
Да работя в ЕС без проблем, след като цяла Европа пропищя от нас и абсолютно никъде не ни искат. Гърция, Испания, Португалия и до някъде Италия фалираха, така че отпадат като вариант. В Англия никой не ни иска, там сме по-зле приравнени от местните нигерийци и пакистанци дето грам английски не знаят, или да отида в Берлин, където до 10 години ще се говори турски. Защо всички иновативни продукти идват от Щатите, а не от прехвалента Европа. Защото всеки почва от нулата и рано или късно стига до Американската мечта, а в Европа ще почнеш от нулата и много често ще си останеш от там, защото видиш ли разни хора от извън ЕС като Турция и Албания са пред нас? Всички иновации идват от щатите, затова смятам, че макар й да пържа отначало бекони в някоя закусвалня след 3 години ще ви пратя снимка с автограф на Джъстин Бийбър от Лос Анджелис, а вие ще си гниете в панелките с туршии и джумерки и ще се чудите как да си платите тока за следващия ден и ще проклинате колко е зле в Щатите и как щатите от 40 години се сриват и не се сриват.

Рано или късно ще ви пиша от аграрния Арканзас, а вие ще си седите в аристократичната Европа.

11.   Виж, ако човекът, на когото се надяваш да ти помогне не е губернатор или поне сенатор в Арканзас, трудно ще ти намери работа. При американците ги няма нашия непотизъм и шуробаджанащина. Отидеш ли там разчиташ единствено на себе си, и докато това звучи много хубаво и зряло на думи, на живо си е истински ад. Няма смисъл да биеш път до Щатите само за да работиш в закусвалня. Налудничаво е. Ще се убиваш от работа за да живееш ден за ден и ще си без никаква цел. Да не говорим, че американките не са тръгнали да се хвърлят на врата на български емигранти незаещи английски, проституцията е сполучливо забранена, и в "аграрния Арканзас" може да ти се стори голяма суша.

Америка е различна страна, братле. Всички работят здраво и затова са толкова напред. Но просперитетът не идва от труда на хората, които работят в закусвални, те само преживяват. Още не си завършил. Защо не се опиташ да влезеш в колеж там; да вземеш някаква стипендия. Ще ти дадат ако си добър. Ходи учи в Арканзас, образовай се, ако и братовчеда на вуйчо ти е там да удря по едно рамо от време на време още по-добре. И виза ще си уредиш ако те приемат, и образование, и добре платена работа - а в последствие и достоен живот.

Не си прави труда да биеш път до Америка или където и да е било освен ако не смяташ да продължаваш да учиш там. Твърде млад си, за да ставаш общ работник в чужбина. А в България нещата ще се оправят. Да останеш няма в никакъв случай да е по-глупав избор от това да отидеш в Арканзас на произвола на съдбата.

P.S.:Джъстин Бийбър скоро или ще се кротне или ще му бият шута обратно в Канада. Аз от него вземам автограф само върху тоалетна хартия.

12.   Виж, ако човекът, на когото се надяваш да ти помогне не е губернатор или поне сенатор в Арканзас, трудно ще ти намери работа. При американците ги няма нашия непотизъм и шуробаджанащина. Отидеш ли там разчиташ единствено на себе си, и докато това звучи много хубаво и зряло на думи, на живо си е истински ад. Няма смисъл да биеш път до Щатите само за да работиш в закусвалня. Налудничаво е. Ще се убиваш от работа за да живееш ден за ден и ще си без никаква цел. Да не говорим, че американките не са тръгнали да се хвърлят на врата на български емигранти незаещи английски, проституцията е сполучливо забранена, и в "аграрния Арканзас" може да ти се стори голяма суша.

Америка е различна страна, братле. Всички работят здраво и затова са толкова напред. Но просперитетът не идва от труда на хората, които работят в закусвални, те само преживяват. Още не си завършил. Защо не се опиташ да влезеш в колеж там; да вземеш някаква стипендия. Ще ти дадат ако си добър. Ходи учи в Арканзас, образовай се, ако и братовчеда на вуйчо ти е там да удря по едно рамо от време на време още по-добре. И виза ще си уредиш ако те приемат, и образование, и добре платена работа - а в последствие и достоен живот.

Не си прави труда да биеш път до Америка или където и да е било освен ако не смяташ да продължаваш да учиш там. Твърде млад си, за да ставаш общ работник в чужбина. А в България нещата ще се оправят. Да останеш няма в никакъв случай да е по-глупав избор от това да отидеш в Арканзас на произвола на съдбата.

P. S. :Джъстин Бийбър скоро или ще се кротне или ще му бият шута обратно в Канада. Аз от него вземам автограф само върху тоалетна хартия.

13.   Абе, оставяйте го да си блъска главата както иска. То това е смисъла на живота - отсяват се тези, които могат. А тези, които не могат, ще отпаднат и ще умрат.

14.   Завърши си в Европа образованието... ако ще имаш и бакалавър(щото в СаЩ е скъпо) и после замини В САЩ щом толкова искаш. До тогава какъв ли друг акъл ще ти дайде не се знае... на бригада. Ако ти се учи запиши там магистратура, стига да си намериш как да се финансираш... Ако ли не си много по ученето ожени се за някоя местна и така ще останеш.

15.   Момчето е много насъскано. Завиждам му на ентусиазма чак. Изкарал съм 2 студентски бригади там. Е, по-гадно място от тая измислена държава няма. Там нещата седят така - работиш, работиш, работиш, сер*ш, работиш, работиш, пиеш вода, работиш, работиш, работиш, пика*ш, работиш, работиш, работиш, ядеш, работиш, работиш, работиш, пак пиеш вода, пика*ш, сер*ш, спиш и след това всичко по-горе отново. НИЩО друго. А, ако си и емигрант - още по-зле, защото там това си е чисто престъпление и, ако те хванат емиграционните, както си с джапанките те качват на самолетчето, без дори да те попитат и как се казваш. Отделен е въпросът, че тази държава е населена предимно с дебили и психопати (за справка - какво образование получават в държавните училища и университети, сравнено с тукашното и къде са най-многото серийни убийци). Тия там са тотални зомбита, а това, което авторът пише за иновациите въобще не е истина. Иновациите идват от Азия - Япония, Южна Корея. Закусвални и в България има, но туршии в Америка няма. А те рано или късно започват да ти липсват, както и топлината на родината. Но момчето е младо и зелено - да си троши зелената глава, да си загуби години от живота и да разбере, че е допуснал огромна грешка. И последното е, че не всички, както е написал живеят в панелки и т. н. негативизми. Някой хора без далавери, а с много труд, квалификация и себеотдаване са постигнали доста повече в процентно изражение, сравнено с онези безмозъчни олигофрени зад Океана.

16.   И аз се замислих върху това дали ще ти дадат виза. Работна виза се получава много трудно, имайки предвид, че трябва да получиш покана от работодател в САЩ. Е, ако този роднина на вуйчо ти има своя фирма и ти изпрати покана за работа, може би...
Не знам защо те съветват да канидатстваш за университет там, сипендия няма как да спечелиш, имайки предвид лошото ни владеене на английски. За да учиш там, трябва да имаш изкаран TOEFL, за някои специалности и SAT. Което значи минимум още 2 години интензивна подготовка по английски, но това така или иначе не е твоята цел, доколкото вижам от поста.

Аз бих те посъветвала да кандидатстваш за зелена карта, пък ако имаш късмет и спечелиш, отиваш директно при твоя човек в Арканзас.

17.   Освен здраво нахъсан, авторът е и доста злобничък, виждам. Няма лошо да си амбициозен, всички сме били такива на неговите години, нека си се бори момчето, ама айде няма нужда да ни тикаш всички във вмирисани на туршия панелки. Тук има и много работливи, интелигентни и свестни хора, а има и такива, които са си намерили своя начин да преживяват добре и в България. Да не стане тъй, след време да разглеждаш със завист и носталгия бг сайтове, скрит в ъгълчето на някоя мръсна кухня в Арканзас! По-полека със самочувствието, тука доста хора са живяли повече от теб!

18.   15, а ти що отиде втория път като ти беше толкова зле??
Трудна ми се вижда задачата пред автора. Не е много в час май, коментара за автограф от Бийбър направо ме втрещи :) От всичките щати трудно се намира по-лош избор от Аканзас... Вярно, най-добре е при познат, ама братовчед от втория брак на лелята на вуйчото???? 'дет викат американците: уот дъ ф...

19.   Авторе, ако за теб показателя за успех в живота е да имаш снимка с автограф от Джъстин Бийбър, то тогава най-искрено те съжелявам. Май наистина е по-добре да заминеш нанякъде, че с подобна ценностна система и интелектуален потенциал едва ли ще допринесеш много за тази държава.

20.   От Автора
До пост 19, а вие повечето дето слушате азис на ракийка и салатка повече ли ще допринесете за тая държава и които си хвърляте посудата от 14-тия етаж на някоя улющена панелка, чийто тераса е винаги с различен свят от съседните. Българина по плюене е номер едно, но не може да си оправи собствената кочинка