Споделена история от В чужбина

Англия
Здравейте, скъпи читатели. Завърших висшето си образование като медицинска сестра и сега искам да работя в Англия. Ще кандидатствам чрез посредническа агенция. Но много се притеснявам, че няма да ме приемат колегите ми, след като дай Боже си намеря работа по специалността. Знам, че англичаните са студени, надути и резервирани. Затова искам да попитам българите, които живеят или са живели в Англия, как се оправихте там? Намерихте ли си приятели англичани от работата, излизате ли с тях през уикендите, изпитвате ли носталгия към родината? Или през свободното си време си седите в квартирата и се забавлявате сами? Знам, че много вали, харесва ли ви климатът? И ако нещо не ви харесва там или бихте искали да ме посъветвате, ще ви бъда много благодарна, ако споделите!
Моля модераторите да одобрят историята ми, защото за мен е наистина важно!

Коментари

1.   :) Аз живея в Англия.. Все още уча, но и работя. Ииии имам връзка с англичанин. Не знам но повечето мъже, сякаш харесват това, че българките сме красиви, и че обичаме да готвим (повечето). Приятелят ми, и повечето му приятели много харесват българската храна и мислят, че българките са страхотни майки. За женитее... ЗЛОБА. Англичанките са грозни. И винаги се получава една такава злоба. В фирмата, в която работя, аз съм единствената руса и синеока, и постоянно ми говорят зад гърба. Не трябва да ти прави впечатление, ако си младичка и симпатична, много ще те говорят. До климата, ами не ми харесва изобщо. Не обичам да нося гумени ботуши (не се налага, но така е израза). Иначе веднага си намерих приятели, може би защото обичам да заговарям хората. Естествено приятелите ми са едно момиче и другото момчета. Ами сега е лято, и аз и приятелите ми имаме отпуска ииии сме в България на море. Много им харесва тук, особено като видяха чалга певиците хаха. Приятелят ми е изненадан, ноо все пак им харесва. И може би след това посещение мнението им ще се промени. Давай смело, нищо няма да стане ако опиташ да се сближиш с тях. А ако не искат както казваме ние на български е*и им майката :Д :)

2.   Здравей,

Аз живея в Англия от 7 години. Ако очакваш да те приемат добре Англичаните - от сега си го избий от главата. И няма значение факта, че си Българка, Афганистанка или от Ямайка. За тях ти си или местен или Чужденец - с главно Ч! Работил съм само с Англичани, бях единственият чужденец по едно време... след това просто шефа разбра, че местните са много мързеливи и почна да наема много Румънци, Българи и Поляци. Как да е. По въпроса ти - в 1 от 10-15 англичани има добро и ако намериш такъв/кава ще можеш до някаква степен да си приятелка с местен. Но не се надявай много. От друга страна, като дългогодишен емигрант и особено ако не си в Лондон - горещо те съветвам да си намериш поне някаква Английска среда. Защото иначе правилно си се ориентирала, вкъщи, пред компютъра и т. н. Живота тук е хубав, но ако можеш да търпиш някои малки несгоди и не те хване носталгията. Първите 4-5 месеца ще ти е много трудно, след това или се пречупваш и свикваш или се връщаш в БГ. Не те препоръчвам второто. Времето е малко преувеличено. Да вали, не са пороите от БГ. В 1 ден може да вали 5 пъти, да има град 2 пъти, вятър 3 пъти и слънце още 3 пъти. Така че си направи изводите. Като напече почваш да се кефиш все едно си на Ибица. В момента е много хубаво, за къс ръкав към 17-21С всеки ден. Зимата рядко пада под 0С, а лятото рядко минава 20-22С. Успех мога да ти пожелая, а и отделно медицински сестри тук много се търсят и почват от 18-20К, след 1-2г стигат 25-30К на година. Това е много добра заплата за отличен живот в ЮК! Успех!

Забел. Българин от Стоук.

3.   Благодаря ви много за коментарите. Бяха ми от голяма полза. Ще се надявам само на едно - да си намеря приятели-англичани, дори и да е само един. Иначе климатът не ми е проблем, дори напротив - харесвам дъжда. Благодаря ви още веднъж. :)
Авторката

4.   Здравей!
Бързо ще свикнеш и, не, англичаните не са студени и надути :) Отдавна са свикнали с чужденци. Ето ти един сайт с много информация в него www.3mart.co.uk
Успех

5.   До номер 4 - благодаря ти, че ми прати този сайт. Вече се регистрирах в него и го разглеждам. :)

6.   Най- тъпите там, няма да могат да крият омразата си към теб и ще те псуват в очите. Другите и те ще те плюят и псуват но зад гърба ти. Казвам ти го от лични наблюдения.

7.   Ако искаш да имаш пари ще е добре да заминеш за Англия но недей да мислиш, че те са нещо повече от нас българите просто икономиката им е по- развита.

8.   От авторката до 7: знам, че са студени по характер, но съм чувала, че са и възпитани и резервирани. Което означава(надявам се), че на работа няма да има простаци, или поне няма да са мнозинство, както тук. На 5-ти август заминавам за Лондон. Много се надявам, ако не на приятелство, то поне на добро отношение към мен.
Благодаря на всички за коментарите!

9.   Изобщо не студени!!! Много са свястни даже!

10.   Някой може ли да ми каже как мога да си откарам кучето в Англия?

11.   От авторката до 10: за да си откараш кучето в Англия, трябва да има(кучето) паспорт, всички ваксинации и да получи разрешение от санитарните власти.

12.   Пред теб ще се усмихват, но зад гърба ти, със сигурност ще ти се присмиват и оплюват - национална черта - - дългогодишни лични наблюдения.

13.   Номер 12, личните ти наблюдения са грешни, а нашата национална черта е по един човек да оплюваме всичко. Това, че на теб са се присмивали, не означава, че на авторката някой ще се присмее. Ти не давай причини да ти се присмиват и никой няма да го направи.
Авторке всичко най-добро ти пожелаваме, Лондон ще ти хареса много!

Поздрави

14.   Я сподели замина ли вече, разкажи как е? А иначе от коя част на България си и какви документи ти трябваха за работата?

15.   От авторката: да, заминах и съм много щастлива, защото вече успях и приятели да си намеря, заплатата ми стига за всичко, не се налага да се лишавам от нищо. Работата е приятна, много ми харесва.
Документите, които ми трябваха, за да започна работа бяха всякакви, преведени на английски език - дипломи, паспорт и др. лични документи.
От*** съм.

16.   До авторката. Здравей аз съм 4 курс мед. сестра и също ми се иска като завърша да замина за чужбина да работя. Моля те ако може да ми дадеш сайта по който си кандидатствала за работа и ако може да ми разкажеш как е там. :)

17.   Искам само да вметна, че се прекалява с това "присмиване зад гърба". Ако си мислите, че у нас никой не го прави и не се опитва да те злепостави сте в грешка. Това си е чисто човешка природа и смята, че където има хора го има и това.

18.   Ако ще ходиш в Лондон, ела и виж първо как е.
Квартирите са от 300 паунда нагоре, сложи още 400 за храна, абе 1000 на месец с мизерстване не ти мърдат; И 200-300 за транспорт в зависимост къде живееш.
Докато изкараш НИн и банкова сметка минимум 30 дни.

Смятай си дали си струва, аз се наиграх мнг гадно;

Ще изтърпиш ли дискриминацията срещу нас, доста го има това тук.

Има и хубави страни, но си направи сметката.

За мед. сестри работа има, но аз бих казал, че 2000 паунда на месец са малко да живееш добре тук

19.   Благодаря за отговора. Ами има време ще помисля, просто обмислям варианти защото и тук щата ти е 440 лв. в провинцията което също не е достатъчно. Ще ми се да си изкарам добри пари, но нищо хубаво не е лесно. Разочарована съм от нашата държава, не искам да оставам тук.

20.   От авторката до 16: здравей, извинявай за закъснението. Кандидатствах за работа от бюрото по труда, оттам ми намериха работата.
Тук в Лондон е повече от прекрасно! От септември живея тук и още не съм успяла да го разгледам целия. Тук в Лондон много ще ти хареса!
До 18: благодаря ти за съвета. :) Парите ми стигат, защото съм пестелива. :D

21.   И кое е прекрасното на Лондон? Километричните задръствания, черните и всякаквите други раси индиици пакистанци и т. н? Лудницата и огромните разтояния, който се патуват за да работиш 8 часа патуваш средно 4 часа? Това е в масовия случай, рядко има късметлия с нормална работа близка до квартирата му. А и забравих нашите сънародници, който се опитват да те прецакат по всякакъв начин и озлобели яко за пари... Лондон е супер, но Англия е по добре от Лондон. В по малък град е впъти по добре а и заплатата е същата и квартирите са в в пъти по евтини.

22.   От авторката: На мен не ми пречат задръстванията, тъй като пътувам с влака - много по-евтино и бързо. И аз не харесвам индийците, пакистанците, арабите и т. н., но и не ми пречат. Нали има и англичани, които са в пъти повече. Вече имах щастието да видя и Бирнингам, Ливърпул и Манчестър. Но за мен Лондон си остава най-хубавият. Вярно, че е скъпо, но само за тези, които работят ниско квалифициран труд.

23.   Авторке, каква ти е работата в Лондон, на какво място? Виждам, че пишеш, че ти харесва, но не уточняваш за какво всъщност става въпрос...