Споделена история от Образование

Искам да уча английска филология?
Здравейте.
В момента съм десети клас и започвам да се притеснявам за завършване и кандидатстване. Винаги съм искала да уча английски, засега той ми върви много, имам и сертификати, проблемът ми е, че не мога да кажа същото за останалите предмети в училище.
По български имам шестици, по математика - също, но до там. По другите предмети изобщо не ме бива - между 3 и 4, рядко 5.
Въпреки това, имам големи надежди за Софийския университет. Учи ми се в София, там имам леля, при която мога да живея в началото, а и ми харесва градът като цяло.
Надявам се да не ме нападнете, тъй като не съм особено запозната, затова пиша тук. Въпросът ми е, дори и по английски да изкарам добри оценки на матурата, биха ли ме приели с такъв нисък успех (сигурно средно ще излезе към 4?? ) в СУ, или ПУ, евентуално. Мисля, че би било по-добре да уча нещо, като английския, което ми харесва, но това, което най-много ме притеснява и ме кара да се притеснявам, са оценките ми по останалите предмети. Разбира се, правя нещо по въпроса да ги повиша, но няма как да изтрия вече получените оценки от бележника си.
Както и да е, няма да се впускам в празни приказки, много ще се зарадвам ако отговори някой, който е запознат със СУ и влизането там.
Благодаря предварително. :)

Коментари

1.   Ами учи това, което искаш. Ще те приемат поне в ПУ, но задължително се бори за СУ!!!!, но няма да те лъжа - целият бал е от значение. И все пак в днешно време конкуренцията е малка и ще влезнеш каквото искаш. С английска филология можеш да станеш преподавател, учител, преводач, но знай, че това не е квалификация, с която можеш да работиш нещо друго - в банка например. Навремето действително като хората не знаеха английски това беше голямо предимство и ти отваряше врати и в други браншове, но днес всеки на работно ниво поне се оправя и само с английски ще си учител, преподавател, преводач, което не е лошо - учители винаги ще се търсят, заплащането поне за жена е ОК, а с частни уроци и за възрастни можеш да си изкарваш добри пари.
Важното е да си добър в това, което вършиш!
Като втори език задължително избери немски, защото ще ти е лесен и близък. Ако не искаш избери руски (близък до бг. ) или френски - пак малко паралели има към английския, но знай, че английският е от германската езикова група и немски сравнително лесно ще научиш както и руски заради бг., а испански, френски и така нататък са от романската езикова група и е възможно да срещнеш големи затруднения в граматика и произношение.

Успех!

2.   Не се гледа цялата диплома в СУ, а само оценката ти по английски и оценка от изпита в университета умножена по 3, а ако влизаш с матура тя се умножава по 2. По-добре е да си направиш изпита от университета. Влез в сайта на СУ и виж. Там си пише, сигурно има и изпитите от минали години.

3.   Учи това, което ти е интересно и не го знаеш. Английската филология отдавна западна. Това е специалност за преводачи-нърдове и даркалици. Нямаш друга реализация. Каквото и да учиш, все ще включва английски.

4.   Номер 1, напротив! Аз уча английски и немски и нищо не разбирам от немски, въпреки, че с английският се справям отлично! В немския има много, ама МНОГО граматика, всяка дума си има свой род, различен от родовете в българския и всяка дума се учи със своя род. Граматиката поне на мен ми се струва ужасна и много трудна! Вярно, че някои думи приличат на тези от английския, като например обица на английски е earring, а на немски-Ohrring, но дотам. Уча думи и мога да говоря с хората, но поради трудностите, които имам с граматиката говоря граматически неправилно. Докато при френския близо 50% от думите се пишат по същия начин като в английския, само, че се произнасят различно. Например думата опозиция-opposition. Тя се пише така и на двата езика, само дето на английски се изговаря "опъзишън", а на френски нещо като "опозитьон". Така, че немският е хубав език, ако учиш и ти вървят езиците-пробвай. Но аз лично мисля, че си е доста труден и освен това неблагозвучен език.

5.   И аз искам да уча английска филология, моят успех в училище е към 5 долу-горе. Ще следя темата. :)

6.   чак сега забелязах, че съм написала 'притеснява ме и ме кара да се притеснявам, извинявам се за грешката :D от бързината е
от авторката

7.   Аз съм завършила английска филология, работила съм като учител и преводач. В ПУ изпита е специфичен- диктовка, преразказ и превод от английски на български. Иначе аз навремето влязох с 4, 50, но това беше през 1996. Не си мисли, че ще научиш английския по- добре дори имаше лаф на времето, че е много вероятно дори да го забравиш.