Споделена история от Семейство

Име за момиченце?
След 3 месеца очакваме да се роди нашето момиченце, но искаме от сега да изберем името, за да не се чудим после. Мъжът ми остави това решение изцяло на мен и изобщо не ми помага. Спрях се на двете ми най-любими български имена - Екатерина и Румяна. Той ги харесва и двете, семейството ми предпочитат Румяна, а приятелите - Екатерина. Исках неутрално мнение на хора, които да изкажат чисто своя вкус и мнение за имената, както и кое предпочитат. Моля ви, без негативизъм и злобни коментари. Всичко най-хубаво!

Коментари

1.   Екатерина обаче не е бг. име, а гръцко, но е хубаво. Румяна не ми харесва.
Аз имам изчанчено, неблагозвучно, старо българско име и едно само те съветвам - дай на детето си класическо, нормално, лесно за изговаряне и изписване на кирилица и на латиница име, защото светът е малък и живеем все по-интернационално. Какво точно име ще дадеш - твой избор, но само спести на детето ти затрудненията в живота и подигравките в училище. На мен например ми измисляха много прякори, подигравки, а като отидох да уча в чужбина пак въпроси и недоумение. Не смея да напиша дори името си, защото е толкова рядко и изчанчено поне за млад човек, че ще ме намерят хората в социалните мрежи само по първото ми име! „Оригинално“, но не за мен - всеки ден го чувам, пиша!

За родителите може да е оригинално и интересно нещо такова, но за човек, който цял живот ще живее с това име ми повярвай е много по-добре да се казва Мария или Анна!
Винаги съм завиждала на Мария, Ана, Десислава, Елена за простите им и нормални имена, които никога не им създават проблеми и хората поне знаят как се казват - моето име дори българите не могат да го запомнят, а за чужденци да не говорим, а съкратената му форма е мъжко име в повечето езици - нещо като Уили се получава! И пак смях, този път сред чужденците, а в училище да не говорим какви съчетания са ми правили от името ми, защото позволява.

Съвет - дайте Н О Р М А Л Н О име за детето си - и на български, и на английски да се пише еднозначно, да се произнася лесно и да се помни лесно!

Екатерина ми харесва, защото съкратено е Катя, Ели и всеки го помни. Освен това има много интересни личности с това име като Екатерина Велика или Св. Екатерина от Александрия.
Румяна не ми харесва, защото съкратеното е Руми и звучи като Бруми, Гуми (кондом на немски!), Зуми, Гуни (цуни-гуни). На английски Rumiana, Rumjana, Rumyana или кой знае как хората ще си измислят да го напишат - трудно за произнасяне на повечето западни езици, дори на български доста хора ще го пишат РумиАна...
Аз познавам две сестри с имена Екатерина и Катерина. На едната казват Ели, на другата Катя и нямат никакви проблеми примерно.
Ако нищо не ти идва на акъла наречи детето си Мария или Ана с едно Н и забрави. По-добре така от печат цял живот и затруднения

3.   №1, да ти имам аргумента с произнасянето на името на чужд език - това са чисти комплекси, а произходът им идва от друго място. Името - това си ти и последното нещо, от което трябва да ти пука е как щял да го произнесе Джон или Абигейл. Няма да се постараят особено със сигурност.
До авторката - адмирации за това, че си избрала български имена за детето си. Стана така, че в днешния свят на сбъркани ценности това вече прави впечатление.
Екатерина

4.   Екатерина ми харесва много, защото имам и приятелки, които носят това име. Румяна не ми харесва. Както каза номер 1, не излежда много добре написано на латиница. А и галеното на Екатерина е Катя и пак звучи много хубаво. Успех с избора на име и дано да ви носи много радост детенцето!

6.   Екатерина е руско, поне така знам, но е по добре от Румяна

7.   от тези двете по ми харесва Екатерина, а най много София

8.   На мен Румяна повече ми харесва.
Бих ти предложила също Радостина, Радослава.

9.   Може Катрин или Катя,почти същото.

10.   Екатерина! Не е българско, но е по-универсално и благозвучно. А и отчети, че все пак детето може и да има проблеми с буквата Р...

11.   На мен ми харесват : Надя, Елена, Аня, Катя, Лора, най-много ми харесва името Вася, но и Мадлен, Ирен, Магдалена, Валерия. Мария и Ана са също много разпространени български имена. Има и много, които не са български, но с тях трябва да се внимава, защото се получават и смешни ситуации. От чуждите имена ми харесват - Анжел, Луиза, Агнес, те се съчетават добре с българските. Луиза Григорова, примерно, или Анжел Недялкова....

12.   Здравей. На мен ми харесва името Румяна. Но ако искаш още идеи ето: Мария, Гергана, Цветелина, Богомила, Елисавета, Антония, Виктория, Сесилия, Клара, Ивана, Диляна, Стефани, Христина и др. Но като цяло Румяна е по-хубаво име и повече се харесва на момичетата. Също така на галено звучи добре-Руми.

15.   Аз винаги съм си казвала, че ако имам дъщеря ще я кръстя Екатерина или Елизабет. И двете са много хубави, но в твоя случай избери Екатерина, защото Румяна е някак бабешко и старо име и някой ден дъщеря ти ще те обвинява как си могла да я кръстиш така. Бъди сигурна в това. Имам приятелка с това име и я е срам за каже как се казва и си измисля какви ли не подобни имена като я питат как се казва, за да не е същото, но да си прилича, за да не излиза лъжкиня. Не го причинявай на детето си и избери Екатерина, могат да й викат Ели или Кати, поне ще има избор.

16.   И двете имена са ми някак странни. Екатерина като цяло е много дълго, името трябва да е приятно, благозвучно, лесно. За мен най-подходящите имена за момичета са:
1) Моника(името на сестра ми)
2) Александра или просто Алекс, което е прекрасно
3) Стела
4) Сияна
5) Симона
6) Бети
7) Кристина

17.   Румяна е хубаво име

19.   ЕКАТЕРИНА! Определено повече ми харесва. Румяна е някак си демоде вече. Има и близки по звучене обидни думи. Докато Екатерина си е страхотно, модерно име- стига и фамилията да е нормална, изберете него :) Живо и здраво да се роди ви желая!

20.   Аз съм за Екатерина. Румяна ми звучи като име на някоя лелка в кварталния супермаркет. Никога не съм го харесвала.

21.   Румяна е много хубаво име. Кой реши, че е бабешко? Бети е име за котка. А за чуждите имена - няма да коментирам. Братовчедка ми искаше да пише дъщеря си Валери - служителката - браво, да ви е честит сина! Добре, че смениха името на детето, че цял живот и пола й щяха да бъркат. Екатерина също е хубаво, но харесвам Катерина повече. Аз винаги съм се гордяла, че името ми не е често срещано и съжалявах момичетатата, които трябваше да си казват и фамилията, защото има още някой със същото име. Авторке, толкова важно решение трябва да вземеш сама, а не с помощта на тинейджърките по форумите ;)

22.   Номер 3 - много груб тон спрямо номер 1, неподплатен с аргументи.
Първо явно не си наясно, че името Екатерина не е българско.

Второ - в съвременния живот наистина вече е фактор, как се изписва името на латиница, доколко е универсално и дали се произнася лесно и това е забелязал всеки, на когото се е налагало малко по-често да си подава носа извън страната. Или даже, ако си работи тук, но има контакт с международни клиенти. И да - доста е тъпо за един млад човек, когато постоянно изпада в ситуация да му бъркат името, да не могат да го запомнят или да го произнасят трудно.

23.   Екатерина

24.   Екатерина или Елеонора-класа!

25.   От 1 до 3 - Поне имам аргументи. Аз комплекси нямам заради името си, но много затруднения, което е нещо съвсем различно. Изобщо не е маловажно името на един човек - по 10-20 пъти дневно го чуваш (поне), пишеш, подписваш, четеш. Румияна е тракойско име, женското на Румен, но за разлика от Румен, което е кратко, благозвучно име, пославянченото Румяна има „Я“, което не се чува добре, дълго е и да - на латиница не се пише еднозначно, но и на кирилица маса народ ще го пишат с „А“.
Оригиналното име Румен Rumen е ОК, но Румяна просто е демодирано име и много жени 40 го носят, но до тук - най-вероятно и преди това го е нямало.

На хората, които твърдят, че Екатерина било руско име ще кажа, че не е! Отворете поне Уикито!
Екатерина, Анастасия, София, Константин и така нататък са типични ГРЪЦКИ имена.

Екатерина или Катерина е женско име от гръцки произход и означава "чистота". Името се среща в почти всички европейски страни и страните от Латинска Америка. Умалителната му форма варира в различните дръжави — Катя, Кати, Каци.

Името Йекатерина (Катрин), получени от гръцката дума "katarios", което означава "чиста, девствена". Думата катарзис "katarsis" - пречистване — е от същия корен. Първата буква "д" обикновено се пропуска, според западния начин на правописа: Катрин, Катeрин, Катарина и други подобни и близки звучения. Има дори и мъжки католически имена Катарин - "Catharin". Името е смисъла на чисто, свежо и вярно. На двадесет и четвърти ноември хората с това име празнуват имен ден

26.   Е, 25, престара се! Знам, че Екатерина е с гръцки произход име, но то е много разпространено в България и машинално написах"български имена". Така или иначе според мен важното е да се дават имена на децата, които да са в традицията на страната ни и да не звучат смешно в комбинация с презиме или фамилия. Естествено, че има традиционни имена, които вече се смятат за отживелица. Нямам предвид тях. Има няколко специални издания с имената на българите, които също могат да се погледнат.

№3

27.   Само да не е Никол, Симона, Габриела или Виктория, че вече майките само тия имена знаят. Тъпотия...
Катерина е най-добре според мен, защото е съвсем български вариант. Екатерина е руски вариант на иначе и без това гръцкото име.

28.   Според мен я кръстете с име, което ще върши работа и в чужбина. Живея в Германия и ми е много неприятно, когато не могат да ми произнесат името (Десислава). Просто е добре името да е универсално, не само да е българско. Разбира се, вие решавате и двете имена са хубави, но по-добре Екатерина, за да и викат Катя или Кати.

29.   Румяна си е чисто българско име и галеното е Руми. Дори има и песен.

30.   Румяна!!! Желая ви да е румена и засмяна, и много да ви радва!

31.   28., да бе - не можели да го произнесат, а в езика си имат думи с по десет и повече букви, струпани съгласни и т. н. (а Деси могат ли да кажат? ). Освен това в Германия е пълно с хора от всякакви народности (да не говорим турци, араби и др. ), които (за разлика от нас) си държат на националните си имена.

32.   Екатерина е хубаво име. Според мен дръжте на българското, бъдете националисти. Няма да видите немец на име Иван или холандец. Моята дъщеря се казва Белослава, накратко Бела родена е в чужбина. Има и друго име, което не е официално - Берна ( тъй като сме смесен брак)

33.   Здравей! Аз ще ти предложа няколко имена, които лично на мен много ми харесват.
1. Виктория (моето име хихи)
2. Елеонора
3. Екатерина
4. Ванеса
5. Моника/Симона
6. Джезабел (не е българско, но е много красиво! )
7. Вероника (на галено -Рони)
8. Александрина (на галено - Лекси - звучи супер сладко)
9. Адриана или Адреана
10. Нанси
11. Ния
12. Емили
13. Кристен/Кристина/Кристиана
14. Лора
15. Мануела
16. Паолина /Поли/
Надявам се да съм помогнала! :) ♥

34.   Ааа...забравих да добавя нещо.До номер 21- Валери също е много хубаво име за момиченце.Просто ударението не е на същото място като в мъжкото име :)

-Виктория