Споделена история от Образование

На сериозен кръстопът.
Здравейте от заглавието и категорията се подразбира за какво става въпрос. Тази година съм 12 клас и дойде момента в който да поема на някъде и да взема живота си в свой ръце. Момче съм на 18 години живея в средно голям град със среден успех за момче между 4. 50 и 5. 50 през годините. Работата е там, че все още не съм се решил какво ще уча и на къде да се ориентирам. Ще държа матури по БЕЛ и география. Сериозно започнах да се замислям за специалността 'социални дейности' но тя не е кой знае колко платена и това до някъде ме кара да се ориентирам към нещо друго но не знам какво. Ако може по едно мнение за тази специалност или някакъв съвет за друга специалност. За университети съм си избрал Пловдивския и Софийския но не знам кой от двата все още, ако може по едно мнение за градовете Пловдив и София къде живота е по добър и кой университет вие бихте избрали и с каква специалност. Моля за съвети.

Коментари

1.   Проучи пазара на труда и виж какви кадри се търсят в момента. Не си пропилявай 5 години от живота, за да станеш поредния безработен висшист. Чувал ли си някога в България да има "глад" за социални работници? Никога не е имало и няма и да има, защото тази работа спокойно може да се упражнява и от хора със средно образование. Търсят се компютърни специалисти, инженери, с една дума технически кадри. ТУ- Пловдив ти е под носа, но там си трябва яко учене. Ако не ти се учи много, по- добре стани даскал по география, поне по- лесно ще си намериш работа след завършването, защото учители също се търсят. Успех!

2.   Социални дейности е много добра специалност и ще имаш възможности за реализация и в България и в чужбина. Наистина тук заплатите са ниски и много от предлаганата работа е в държавни структури - с огромна бюрокрация и малко възможност да работиш истински, но има доста НПО-та, които развиват смислена социална дейност, имаш възможност да работиш по проекти и имаш добра възможност да заминеш в чужбина с това образование и да си намериш съвсем прилично платена работа.
Пловдивският университет е лош вариант, по-добре опитай в Софийския. Мои приятели от Пловдив пищят неистово от програмата по психология там, вероятно и другите им хуманитарни дисциплини са на лошо ниво.

3.   Не се връзвай на коментари, като първия. Какво означава търсени специалности в България? Днес са търсени след 5-6 години, когато момчето завърши може вече да не са. В момента са търсени и има огромен наплив, представете си колко висшисти ще изплюят университетите за тези 5-6 години, завършили специалности в тези сфери. Учи това, което те влече. Ако си достатъчно добър и го работиш с кеф, винаги ще си едно стъпало по-нагоре и ще си намериш работа, а ако понаучиш и език, спокойно можеш да се ориентираш и в чужбина.