Споделена история от Образование

Пред огромнна дилема..
Здравейте, аз съм на 18г. и тази година завършвам.. Както се предполага ми предстои кандидатстване в университет, но естествено, защото живота никога не трябва да бъде лесен ме постави пред дилема. Имам приятел от 2 г. и половина той наистина е страхотен, караме се доста често, но това е нормално, но разделите дори кратките за него са били най- големия проблем. Той е по- голям от мен и няма висше и реши да запише заедно с мен и двамата да учим задочно, за да може да сме заедно в родния ни град тъй като той има сериозна работа тук. Обсъждахме и варианта да отидем в Пловдив и той да си намери работа там, за да мога аз да уча редовно, но той е категоричен, че не иска да поема толкова голям риск. Бях се съгласила до известна степен да уча задочно, но колкото повече започна да наближава времето за подаване на документите толкова повече започнах да мисля по въпроса. Накрая реших, че е време да споделя терзанията си с него. Той не беше ядосан каза, че напълно ме разбира, но се чувства излъган от промяната на моето решение.. Каза също, че никога не ме е спирал да уча дори ме подкрепя, но защо толкова искам редовно като дипломата на задочниците е същата аз му обесних, че ще ми бъде доста по- лесно ако съм редовно, но естествено той каза, че ако аз съм там, а той тук няма как да сме заедно и е абсолютно категоричен. Какво да правя да запиша задочно и да съм с него или редовно, но без него? Моля ви посъветвайте ме!

Коментари

1.   Запиши редовно. Разликата със задочното е огромна. Едно е да ходиш 2-3 пъти годишно на лекции и да слушаш всичко наведнъж, а съвсем друго е да ходиш всеки ден. Много по-лесно и по-трайно и с повече разбиране ще усвоиш материала. За теб сега е по-важно да плучиш добро образование със стабилни знания, за да си конкурентноспособна на пазара на труда. Иначе ще си поредната с диплома, която работи нещо, което няма нищо общо със специалността. Твърде млада си още, за да се влияеш от приятеля си. Не се знае колко ще си с него, а професията си е за цял живот.

2.   На това му се вика манипулация и изнудване. Естествено, че редовно ще ти е по-добре. Вярно е, че в една връзка, каквато и да е тя, и двамата трябва да отстъпват, за да се получат нещата, но ти все пак сега ще градиш бъдещето си и е по-добре да вземеш решението самостоятелно. Освен това редовно ще ти е по-забавно, ще имаш шанса да опознаеш повече хора. А и ако родният ти град не е тоолкова далеч, спокойно ще можеш да си пътуваш събота и неделя и да се виждате.

3.   Запиши редовно, защото ти в момента поставяш основите за следващите 40-45 г. трудов живот. Твоят приятел може ли да ти гарантира, че ще остане с теб примерно? Ти рискуваш бъдещето си заради един мъж и връзка, но ще съжаляваш. Ако те обича ще дойде с теб. И да не се лъжем - ако е имал интерес към ученето да е учил. Едва ли ще завърши и задочно - записва само, за да те контролира като ходиш на лекции тези 3 пъти годишно, но това не е форма на доверие. Забрави - преследвай мечтите си, а образованието е най-важно.