Споделена история от Други

Водомера ми сам си превъртя назад
Докато се къпех, изведнъж налягането спадна драстично и се чуваше все едно някой е пуснал чешмата в кухнята или комшията отгоре е пуснал водата. Но се чуваше все едно много вода изтича.

Помислих си, че жена ми прави нещо в кухнята и изчкаха, но си продължи доста време и се уплаших да няма някакъв теч. Извиках ѝ, а тя си беше в хола. В това време пералнята переше и реших, че може тя да точи вода, но като се заслушах, тя си въртеше спокойно и не точеше.

Продължаваше да се точи яко вода и се чуваше така все едно комшиите отгоре са пуснали водата, спрях душа, отворих вратичката на пакета и с ужас видях, че водомера се върти толкова бързо, че буквално за секунди навъртя половин кубик. Като се загледах хубаво с изненада установих, че върти назад. Докато се чудех как е възможно изведнъж спря и съответно спря и звука от тръбите.

Аз не съм вещ в тази област, някой има ли логично обяснение?

Значи в пакета има 4 тръби - едната за мръсната вода (дебела), от едната има извод за водомера и от продължава за апартамента, а другите две просто идват отгоре и си продължават надолу.

Някой може ли да обясни за какво са последните две тръби и изобщо как работи това чудо и как е възможно да върти назад? Възможно ли е комшиите ми да крадат вода?

Коментари

1.   Сигурно са спрели водата и е започнала да се оттича надолу по тръбите. Допълнително може възвратния клапан на бойлера да пропуска и бойлера също да се източва, и някой комшия отдолу да пие топла вода на аванта. :D

2.   Водомера ти е по умен от 99 процента от булгаростанците, протестира и иска да промени тази не правда.

4.   А сега се събуди, щракнах ти с пръсти:)
След като е имало налягане при теб макар и слабо, няма как водомера ти да върти на обратно, особено като не си на последен етаж и имаш съсед отгоре.
Второ дори комшиите ти да крадат вода, няма как тя да минава през твоя водомер., тоест наблюдавайки водомера си ти няма как да разбереш дали съседите ти крадат вода.
Трето дори съседите да крадат, не е логично да крадат по половин кубик за няколко секунди.

5.   Не е възможно да върти назад, без да се обърне умишлено. Ако скоро ти е правен ремонт и техника погрешно да е поставил водомера(което не допускам да е станало), то някой умишлено го е обърнал, като е нарушил пломбите и подлежиш на наказание. Комшията ти, не може да краде от тебе вода, трябва да се включи след водомера, а не преди. Проследи добре другите две тръби, но най вероятно блока ви е висок и вероятно има друг воден кръг с междинна помпа. Водомера може да върти назад, само ако спре водата и докато се източва, в тръбите се получава вакум и така водомера върти назад. Но ти пишеш, че душа ти е бил пуснат в момента, значи налягане на водата е имало, няма как да се случи това което описваш, или не го описваш правилно. Щом тревата мърда и няма вятър, значи нещо става в тревата. Огледай по добре и обясни по добре, много неясно описваш.

6.   Благодаря за иронията. Чисто и просто минаваше вода през тръбите, при което СПРЯХ душа и погледнах водомера. Той се въртеше бясно, но назад. Само че в това време пералнята переше и може да има връзка с това. Макар че не изглеждаше да точи вода, а просто си въртеше спокойно с праха, в смисъл не изплакваше.

Убеден съм, че въртеше назад, защото в началото последната цифра на показанията беше 2, после стана межди 1 и 2. Говоря за целите кубици, не за малките стрелкички, които показват част от кубика.

Не знам как е възможно, ноявно тук няма да получа адекватен отговор, а само ирония.

7.   Аз съм 1, автора не казва след това дали е имало вода с нормално налягане. Иначе според мен се е получило следното - спряли са водата, налягането е паднало, а докато се оттичат горните етажи при автора ще си има вода със слабо налягане, автора чува оттичането отгоре, панира се и отваря таблото на водомера точно когато от горните етажи се е оттекло и започва да се оттича и от неговата мрежа и вижда обратното въртене на водомера. Вероятно и клапата на пералнята е била отворена в този момент и е взимало въздух оттам, което е увеличило скоростта на въртене на водомерните чарколяци. Нещо неясно, Уотсън? ! :D

8.   Авторе, това е работа на извънземни!!

9.   №7, за хидравлика дали си учил няма да те питам, става ясно, че не си, но поне физика си учил в прогимназията. Щом може автора да се къпе, значи водата тече през водомера му в правилната посока, и водомера няма как да се върти обратно. Все едно, на река да поставиш динамо и да кажеш, че то се върти срещу течението. Малко мислете като пишете, не се излагайте. Автора не обяснява правилно, затова гадаем.

10.   Когато автора вижда водомера вече е спрял да се къпе, бе 9. Няма съмнение, че като е паднало налягането докато е бил под душа водомерът се е въртял правилно. Наистина има много неизвестни, предположенията ми са само относно известните.

Шерлок Холмс

11.   Авторе, жалко, че няма как да ми го дадеш на заем този водомер! Че нещо сметката ми е малко голяма и няма да е лошо да врътна някой друг кубик назад... :))

13.   ти си бил напушен