Споделена история от Образование

Има ли смисъл от магистратура в България?
Здравейте, завършвам сега 4ти курс и идва време да се ориентирам за магистратурата, но първо ще си дам 1 година почивка, за да поработя и да преценя какво наистина искам да следвам. А аз нямам идея! Завършвам туризъм и съм разочарована (като много колеги) от образователната система във висшите учебни заведения. Губене на време, материал, който може да се мине за 2,3 година, го въртят и сучат за 4, колкото да се запълни последната година(парички) и т.н.. знаете как е. Питам се има ли смисъл да влагам нови пари и усилия в магистратура тук? И евентуално каква специалност би се допълнила добре с туризма?
Наистина ли тези с магистърска степен са предпочитани от работодателите, или това вече е отживелица, имайки предвид, че би трябвало да се гледат качествата и уменията, а не хартийката..?
Благодаря за вниманието :)

Коментари

1.   Това е все едно да питаш: "Има ли смисъл от апартамент в София? ". Ами сигурно за повечето хора има. За теб ако няма, това е отделен въпрос. Факт е, че гърци, нигерийци и всякакви идват да следват висше в България. Повечето от тях научават добре и езика, а някои и се женят тука.

2.   Хартийката вече никой не я гледа.

3.   Правилно си забелязал проблемите във висшето ни образование, така че твърдо НЕ! Ориентирай се на запад. В Шотландия напр. магистратурите са безплатни.

4.   Не, няма смисъл. Ако си разочарована от бакалавърството, от магситратурата ще си още по-отчаяна.

5.   По важно е да работиш за създадеш връзки, контакти и да се развиваш, което не е пречка към момента, че нямаш магистратура, освен ако не попаднеш на държавна работа и от това да зависи заплата, длъжност и т. н. Магистратура можеш да изкараш по всяко време, но с работата нещата не са лесни. Пробвай и разни програми да натрупаш опит в чужбина, да усъвършенстваш езика. За съжаление туристическият бранш е страхотна работа, но фирмите в България са доста малки и предлагат малко заплащане. Все пак всичко е въпрос на търсене и късмет. Не трупай излишно дипломи, няма смисъл. Знаеш ли колко магистри има, на длъжности, където и без средно образование можеш да работиш, просто защото действителността в България е такава.

7.   Като цяло няма смисъл от магистратура където и да било, освен ако не си решила да правиш академична кариера.

Все пак след 10 - 15 години примерно, ако толкова ти потрябва - винаги можеш да запишеш някаква някъде, а и тогава образователната система може да се пооправила и информацията, която се преподава да е по - актуализирана и по - качествено поднесена.

На работа главно ги интересува да се справяш с работата.

8.   Разбира се, че има смисъл.

10.   Гледа се къде си работил, а не измислените дипломи, които ги раздават за добро утро, стига да се можеш да се изръсваш с по 1000 лв. на семестър...

11.   Магистратурата си е магистратура, дори да е в България. Мнението ми е, че не е излишна в никакъв случай, а и не е задължително да е много скъпа. Има университети, в които таксите са разумни, а това е все пак едно по-горно ниво, с което не всеки разполага. Освен това, винаги можеш да изкараш и втора, ако решиш. Но нека ти кажа, че колкото повече отлагаш, толкова по-трудно ще ти бъде. Излезеш ли веднъж от рутината да си студент, да ходиш на лекции, да се готвиш за изпити, после става много сложно. Имах колеги, които бяха на по 40 години, със семейства и работа, които едва смогваха да си поемат въздух, защото животът вече ги е завъртял и имат много по-важни неща на дневен ред, от това да си напишат курсовата работа. Навикът е съществена част от образованието. Всеки сам си решава къде и какво да учи, аз не съжалявам, че съм си изкарала магистратурата в България, защото не смятам, че съм изгубила нещо, а напротив. Успех.

12.   Зависи. За някой специалности магистратурата е важна, за други-не чак толкова. Обаче от опит ти казвам, че все още има работодатели, които държат на това. Може и да е само някаква хартийка, но показва, че все пак си положила допълнителни усилия да се доусъвършенстваш в дадената област. Обаче пак ти казвам, много си зависи къде ще кандидатстваш за работа. За това аз се постарах и си завърших магистратурата, макар и задочно (по това време вече работех на пълен работен ден) и не съжалявам, че положих малко повече усилия. Никога не се знае кога на интервю за работа, точно тази хартийка ще ме отличи от останалите кандидати.
Ама ти си решаваш.

13.   Здравейте, № 11 е абсолютно прав, от опит ти го казвам. Аз завърших бакалавър, и след това веднага записах магистратура, декември завърших магистратурата, минаха 5 месеца и вече така съм се отпуснал, че сега вече не мога да почна да уча. За това карай веднага, докато си на вълна учене, и имаш инерция. И запомни, никога едно образованието, независимо в какъв профил е, не е излишно!!!