Споделена история от Образование

Молекулярна биология или мед. сестра?
Още от заглавието може да се ориентирате за същността на моята дилема. Тази година съм кандидат-студент и принципно досега си бях твърдо за молекулярната биология, докато не ми щукна да прочета и да видя, че мога да кандидатствам и за медицинска сестра. Въпросът е, че с молекулярната биология могат да се развия в чужбина по начина, по който аз си го представях досега и което всъщност беше и целта ми, а сега се появи колебанието и за мед. сестра.. Моля, изкажете мнение, което смятате, че е по-обещаващото. Благодаря!

Коментари

1.   Здравей! Аз бях записала за мед сестра, но е доста гадно и са махнах. Записах биология и съм много доволна от избора си. Учим най- различни мед дисциплини и най- вече истинска наука, докато при сестрата предимно философии и как да обгрижваш човека. Сестрите не са и платени нито навън, нито тука. Но избора си е твой. Успех!

2.   Запиши това, което ти харесва повече. И аз съм кандидат-студентка и ще запиша мед. сестра - много благородна професия, много търсена навсякъде и добре платена.

3.   С специалност медицинска сестра ще се реализираш по-лесно и в България и във чужбина. Успех

4.   Зависи какво те влече повече - да се занимаваш с изследвания (включително може и научни), работа в лаборатория, или да работиш с хора (пациенти). Във втория случай защо не пробваш за лекар? Пък ако не искаш хуманен лекар, може ветеринарен. В чужбина наистина можеш да се развиеш с молекулярна биология - биотехнологии, биоинформатика, молекулярна генетика, клониране и толкова още много подобласти. Важното е да решиш какво ти се работи, какво ще те кефи повече - научна работа или работа с пациенти. Успех каквото и да решиш!

5.   И мед. сестра може да се развиваш в ЧУЖБИНА....

6.   Искам да попитам и затова ще използвам темата, за да не отварям нова. Имам няколко въпроса свързани с молекулярната биология. Колко студенти приемат горе-долу на година в тази специалност? И трудно ли се влиза? Защото аз искам да кандидатствам, но се боя че няма да ме приемат въпреки че ще се постарая да изкарам поне над 4, 60 на матурата по биология. Понеже гледах по новините, че в специалност като японистика са приели не повече от 20 души, това също не е реномирана специалност, но гледам че въпреки това има хора, като нас, които искат да я изучават.

7.   Ако си спомням правилно, приемаха около 55 момичета и 25 момчета, по спомени, дали е точно така не знам.. Иначе можеш да кандидатстваш както с матура, така и с изпит, коефициентът е един и същ. Ако искаш да влезеш с матура, те съветвам да изкараш над 5, 50 или поне 5, тъй като бала на първо класиране, миналата година, е паднал едва с 0, 64 стотни, тоест, общият бал е 24, а минималният на първо класиране - 23, 36. Хубаво е, че има и други желаещи я да изучават, въпреки усилията на всички останали, казващи ни, че учейки я, нямаме бъдеще. :) Успех!

8.   Точния брой не мога да ти кажа, но ние бяхме около 20 момчета и около 60 момичета разделени в седем групи. Според мен с по-малко от 5 на държавния изпит трудно може да те приемат с тази специалност.

9.   Хмм, защо е толкова голяма разликата момчета-момичета?

10.   Питай тези в СУ. :D