Споделена история от Образование

Може ли без "вишу" да имаш прилична заплата
Ще се опитам да съм кратък. Тази година ще завърша. Ще съм със средно-специално образование (хотелиер се водя уж), но не съм се насочил да следвам. Просто не съм намерил нещо, което да ме влече. Може ли с това средно (теоретично) да си докарам заплата, че да мога като си платя сметките (че дори това ще мога ли) да си позволя някои глезотийки. Излизане с приятели, да си купя дънки, да спестя за подобрение на компютъра, такива ти ми работи. Знам, че всичко е много относително, но моля просто за някакъв ориентир (да се ориентирам малко в живота и аз, хаха)

Коментари

1.   С УЖ „хотелиер“ се водиш не можеш да си изкарваш хляба, съжалявам. Иначе е възможно със средно човек да живее доста добре, да печели особено като мъж 2к заплата и нагоре, НО трябва да имаш професия, стаж. Един готвач примерно няма висше, но ако е главен готвач (за което се иска професионална квалификация стаж!) изкарва 2к и ако сам си направи ресторант възможностите са огромни. Ел. техниците в Енерготата взимат от 1500 лв. нето НАГОРЕ. Все среднисти. Ако работят на частно и правят инсталации пак нагоре няма граници. Механици, ВиК и парно инсталатори, мехатроници, монтажници и много-много други мъжки професии и занаяти могат да ти докарат над 2к заплата нето, но от нищо- нищо. С уж квалификация ще има и уж заплата.

2.   Баща ми е завършил ДВГи стругове. Резултат-1208. 34 (стотинките са на произвола). И сега работи шофьор. Дори не си дава зор... но има стабилен стаж. Работил е също и като монтьор на двигателите на влаковете в рудник. А познай :):):) но все пак си остава долен алкохолик. Майка ми е в болницата в Раднево, връща се след един месец. Като се напие няма да я остави намира.
Стига да си щастлив не ти трябват повече от 500-600 лева

Хора, извинете, че ви заливам с помията ми на личен живот, но просто исках да споделя. Отчаян съм. Утре отиваме да я видим.

Съжалявам

3.   Може разбира се, но трябва да си жена и имаш тяло, което да продаваш. Другият вариант е да си в сектор от икономиката, в който се търсят много кадри.

4.   Може, но е по-трудно и както каза номер 1, каквото и образование да имаш, трябва стаж и опит.

5.   Зависи от харченето не от печеленето, ако не харчиш за глупости ще имаш за глезотийки, дори и да ти е ниска заплатата. И аз нямам стабилна професия, но работа в обслужващия сектор има много за около 600-700 лв. заплата, която ще ти е достатъчна

6.   Всичко зависи от теб.

7.   Aко нaучиш добре и aнглийски или немски и рaботиш по професиятa но в ЧУЖБИНA. Зa келнер в 3 до 4 звезди в некурортен грaд:
Гермaния- с нaстaнявaне в хотел и хрaнa около 1200 евро
Aвстрия - ---- около 1500 евро
Испaния----- 1200 евро
Без нaстaнявaне вдигни около 250-300 без Aвстрия, зaщото тaм повечето не удържaт.
По курортите вдигни с около още 300 при същите условия

8.   Можеш, сега по принцип всеки изкарва висше, но никой не иска да си цапа ръчичките. Това води до недостъг на "обикновени" професии и пренасищане на безработни вишисти дето искат да работят в офис и за по-малко от "меринджей" не се хващат понеже много им е голяма работата. Имам понати които много добре си живеят и печелят, работят като майстор, дърводелец, готвач, фризьор.... Важното е да си добър, да имаш усет и да си обичаш професията. Най-добре е да си отвориш нещо свое- малка фирма, козметично студио, работилница.... От такива професии се печели, но си трябва и як труд, не да ревеш че си поредния вишист и никой не иска да те назначи.

9.   Мой приятел работи с компютри в София без висше и взима заплата около 1500, като очаква повишение след като приключи с един проект. Аз също изкарвам по над 1000 лева без висше и отново с компютри и два свободно говорими езика, но работя много с чуждестранни клиенти което ми дава свобода да живея където си искам и да работя от вкъщи, както и да работя в ритъма в който предпочитам. Винаги можеш да успееш или да се провалиш, зависи от самия теб, не от образованието ти. Да, с висше ще ти е по-лесно да заемеш даден пост. Нямам висше, но аз се развивам непрекъснато за курсове съм дала много повече пари от колкото, ако бях в университет и в момента в свободното си време уча трети западен език, защото смятам, че владеенето на езици е един от най-големите плюсове.
За съжаление си се ориентирал към свера която изплюва твърде много кадри които, , уж" вършат някаква работа, хотелиерството за мен е сезонен бизнес, освен, ако не си на висока позиция или нямаш собствен хотел. Твоя шанс е да предлагаш повече от другите-учи езици! В тази среда това е голямо предимство-руски, английски, немски...

10.   Аз със със средно образование, ел. заварчик в сферата на корабостроенето и кораборемонта, стажа ми е към 15 г. работя в същата сфера из Европата и си изкарвам доста добри доходи, така че образованието вишо или мишо не е от чак толкова голямо значение, хората там ценят уменията и коректността.

11.   То образованието е нещо което не е на хартия. Най богатите хора на света като Бил Гейтс, Зукемберг, Стив Джобс и други не са завършили висшето си образование, а сами са напуснали университета. Образованието е това което човек може, а и винаги учиш, развиваш се докато работиш, и да аз нямам диплома за професията си но уча непрекъснато за нея и я работя и вземам страшно много пари.

12.   Да, възможно е. Просто ще трябва да работиш доста. Мой роднина си направи своя фирма и сега е бизнесмен. Той е без висше образование. Също така, най-големите бизнесмени в града са без висше.
Така, че можеш да си направиш свой бизнес или просто прави нещо, в което си добър! Желая ти късмет :)

13.   Дори и да не си намерил нещо да те влече много, пак следвай нещо. По метода на изключването виж какво ще е то.

Казвам ти го, защото след време ще мислиш "ех да бях писал някакво висшо, поне заради едната диплома". А и сега ти е моментът да учиш, да добиваш опит и познанства. В университета се градят и доста познанства, може и бизнес партньорства да намериш. А след 1-ви или 2-ри курс вече ще може и да работиш.

14.   11 - Супер съвет!

15.   До 12.

Може ли да споделиш в каква сфера е бизнеса на роднината ти?

16.   Моя приятелка получава близо 4000 в София без да има висше, докато други висшисти работят за по 800 лева. За щастие се ценят реалните качества, а не дипломи (или поне тя е попаднала на такова място).

17.   Твоята приятелка с какво се занимава, номер 16?