Споделена история от Образование

КСТ или Компютърни науки
Здравейте. Двоумя се между тези две специалности, за това реших да се допитам до вас. Като цяло искам да уча и след време да се занимавам най-вече с разработка на софтуер и повече клоня към Компютърни науки. От друга страна пък КСТ е по-престижно, защото се очаква да разбираш и от двете(хардуер и софтуер), и е инжинерна специалност, но пък на мен не ми се учи елекротехника, електроника и т. н. Голяма дилема :D Ще се радвам да чуя вашето мнение :)

Коментари

1.   Няма никаква дилема. Щом не искаш едното, а желаеш другото, следвай желанията си. А и не е, като да няма глад за компютърни специалисти.

2.   Здрасти,
Ми не. КСТ не е по-престижно, 'щото т. нар. "Компютърни науки" е новото наименование на "Информатика и информационни технологии". КСТ учат 80 процента хардуер. Заради това имат предмети като "Компютърна периферия". Ако искаш да станеш дивелъпър, записвай "Компютърни науки". И с КСТ ще станеш, ама ще ти трябва задължително допълнителен курс или поне магистратура.
АКАТИМ

3.   КСТ в Асен Златаров Бургас например е абсолютна манджа с грозде. Не знам как е реализирана в другите университети, но в този излизат хора, които нищо не разбира от нищо. Прекалено много направления в една специалност и в никое не се задълбочава. Учебниците пък са пълен кошмар, сякаш писани от бавно-развиващи се. Не ти препоръчвам КСТ, в краен случай в София евентуално може да е реализирана малко по-добре. Като цяло не очаквай от университета да те научи на 100% на "занаят", особено в България, трябва да се занимаваш допълнително, реши какво искаш и карай паралелно Телерик или Софт-уни. Компютърните науки според мен са по-подходящи за теб, имайки предвид, че те влекат и че се съсредоточават в едно направление, за да може то наистина да бъде научено. Но пак внимавай с избора на университет. Има страшно много безплатни лекции по програмиране, но за направленията, които се изучават в КСТ не съм видяла почти нищо. Мисля, че не си струва да рискуваш.

4.   Аз съм незавършил КСТ и мога да ти кажа, че е порнография и накрая от нищо няма да разбираш. Не знам какви са тия компютърни науки, предполагам нещо подобно. Това което трябва да учиш се нарича математика. Гледай някаква по приложна специалност която вътре ще има и програмиране и числени методи. По-дълбоко самият софтуер/хардуер така или иначе сам ще го учиш, специалността по-добре да е насочена в по-основополагаща материя в която има свестни преподаватели.