Споделена история от Образование

Професионален пилот
Здравейте. Момиче на 18 години съм, тази година завършвам 12-ти клас и професията, която съм избрала е пилот на пътнически самолет. Решила съм да не следвам във военен университет, защото не това ми е целта. В крайна сметка, предполагам, че ще се обучавам в авиационен център, който издава лицензи. Имам обаче няколко въпроса, на които се надявам, че някой може да ми отговори.
Смятам първо да изкарам MPL - лиценза за управляване на многоекипажен самолет. Поне според мен е по-изгодно отколкото CPL. Знаете ли колко време трае обучението за MPL? Иначе планът ми е да изкарам и ATPL лиценза, но за него ми трябват 21 навършени години и ще почакам дотогава. А за самия ATPL, знаете ли колко години е обучението? Просто се интересувам, за да сметна плановете добре.
Моля ви, без подигравки или опити да ме откажете - не се виждам като нищо различно от пилот. Обожавам авиацията, имам железна психика, смятам, че имам нужното, за да стана истински професионалист. В училище всички предмети ми вървят, но езиците и георграфията, както и технологиите най ми се отдават. Кои предмети смятате, че са най-съществени за пилотската професия и трябва да развия по-добре?

Коментари

2.   Един приятел какдидатства преди няколко години за гражданската авиация. Ситото е много голямо, взе изпитите но го скъсаха на медицинските прегледи заради някакъв проблем със зрението. Той нито носи очила нито е споделял че чувства нещо нередно с очите но както казах - ситото е много голямо.
Дано ти имаш повече успех!

3.   Първо поздравления за избора! Пилотската професия е колкото вълнуваща, толкова и трудна и не са много хората, които ще се заемат с това.
За другите неща като лицензи и колко време трае обучението не мога да ти помогна, но винаги можеш да намериш сайтовете на различни школи и да провериш. Освен това много си зависи какъв пилот ще ставаш. Едно е да си професионален пилот в гражданската авиация, друго е да си любител, а съвсем различно е да си военен пилот. Ти си написала, че искаш да работиш в гражданската авиация, така че трябва да провериш какъв е приемът и какво представлява обучението точно за такъв пилот.
Успех и стискам палци скоро да летя с теб!

4.   Здравей, това е чудесна възможност и професия, не знам дали е подходяща за момиче, но защо пък не? Проблемът е непосилните за повечето хора такси за обучение които съм чувал, че достигат 80 000 - 90 000лв за тригодишно обучение и това е само началното, базово обучение. След това пилота трябва да се специализира в определен тип самолет което е още към 40 000лв. Може би ако наистина искаш да станеш пилот е по-добре да се насочиш към армията където да бъдеш обучена, да натрупаш опит и едва тогава да се насочиш към гражданската авиация. Този план ще ти коства доста години, но вероятно си струва?

5.   По въпроса с обучението, примерно при British Airways е безплатно, но плащаш 81 хиляди паунда депозит, който ти се връща след края на обучението на вноски. Иначе, за да им платиш обикновено се тегли кредит от банка, на която British Airways са се доверили и реално губиш около 10 хиляди лева.
П. П. : И аз съм се насочил към тази професия и търся в сайтовете на различни авиокомпании изисквания. Успех! :D