Споделена история от Семейство

Баща ми ...
Здравейте, ... За да не отнема много от времето Ви, ще се опитам възможно най-кратко да Ви разкажа мъката си.

Аз на момче на 16 години. Майка ми и баща ми са си живи, но баща ми е маниак по икономията. Днес, 15 септември, започна учебната година. По това време на годината разходите значително се увеличават, както знаете. Време е за купуване на дрехи, учебници и други ученически пособия. Майка ми получава минимум 750 лева на месец, а баща ми минимум 1600 лева. Може да разберете, че финансовото ни състояние е сравнително добре за България. Нямам брат или сестра и тези пари са съвсем достатъчни за отглеждането на едно дете. Баща ми обаче постоянно се стиска. През по-голяма част пътува из страната и го няма и ние живеем с майка ми. Не сме на квартира, живеем в собствена триетажна къща само аз и майка. Нямаме никакви заеми, а даже имаме и спестявания. Няма причина да се стиска, но той продължава да се дразни. Постоянно се заяжда за светната лампа, за включен бойлер, за купена вафла, дори за хляб. При условия, че никога не ни дава пари, се бърка на всичко. Вика включвайте бойлера само веднъж в седмицата и само веднъж се къпете, яжте един хляб три дни. Всички сметки ги плаща майка ми и тя ме издържа. Аз съм отличен ученик в училище, даже един от най-добрите. Винаги имам 6, а той иска да си купувам учебници втора употреба. В училище като събират пари за учебници и той вика ти недей си купува. И изобщо така. Чрез действията си убива желанието ми за учене.

Не знам защо го написах, но явно имам нужда от разбиране.

Благодаря Ви.

Коментари

1.   Това за бойлера истина ли е? Изуми ме. За хляба? Да не би да е противник на хляба? Не ви дава пари и не плаща сметки? Чак не знам какво да кажа!
За учебниците втора употреба и аз съм на същото мнение.

3.   Моят баща беше същата скръндза като твоя.. но на пук на него сега сега съм на 29, с хубава кола, готино гадже и така... пари от образование не се пестят никога!!! ако искаш пиши ми в скайп ще ти помогна с каквото мога :)

4.   Учебници за какво са ти нови - нали следващата година вече няма да ти трябват?
Но за бойлера и хляба човек - т'ва си е пълно зле!
Как така ще се къпете 1 път седмицта - т'ва да не ти е преди 50 години? Ми то ше се разболеете от такава лоша хигиена!
Човек даже е нормално по 2 пъти на ден да се къпе - сутрин и вечер!

Защо не ви дава от неговите пари, за къде ги пази, за любовница ли? Той е длъжен да дава пари за теб, щом си учащ и непълнолетен!

Иначе има голяма вероятност да е такава скръндза, просто защото когато той е бил дете и неговите родители са били някакви с мега оскъдните доходи и това му е сега психологическа реакция, но при това условие, вместо да създава семейство, по мое мнение е би трябвало да си живее сам и при желние от негова страна да си лекува травмите от детството.
Както съм писала вече няколко пъти - не всеки е годен да бъде родител!

5.   Леле, ужас! Баща ти е по-зле даже от моя мъж! Не знам какво да ти кажа, освен да поговориш с майка си и двамата да измислите решение. Не е нормално да пестиш от такива неща като храна и образование. Да става дума за някоя глупост-много ясно, ама 3 дни да ядете един хляб и да нямаш пари за нови учебници... пълна лудост!
Да не би баща ти да е бил много беден като дете и сега да го е страх да изхарчи и един лев за да не изпадне пак в нищета? Защото това поведение е характерно предимно за хората, които дълго са живели в лишения и после, дори и да имат пари, ги е страх да харчат, а само трупат ли трупат за черни дни.
Какво да ти кажа, поискай помощ от майка си, макар и да печели по-малко от баща ти, тя няма да те остави без учебници. Пък вече си на 16 и като завършиш ще можеш да си намериш работа и вече изобщо няма да зависиш от баща си.
А и да знаеш сега може да ти е тъпо, но това малко или много калява характера и те научава да се справяш и с по-малко. Нали знаеш баба знае 2 и 200. Обаче ти пожелавам един ден да разполагаш с достатъчно пари, че да не се налага да пестиш от важните неща, защото храната, образованието и хигиената определено са си важни и хич не е добре да пестиш точно от тях.

6.   Леле, ужас! Баща ти е по-зле даже от моя мъж! Не знам какво да ти кажа, освен да поговориш с майка си и двамата да измислите решение. Не е нормално да пестиш от такива неща като храна и образование. Да става дума за някоя глупост-много ясно, ама 3 дни да ядете един хляб и да нямаш пари за нови учебници... пълна лудост!
Да не би баща ти да е бил много беден като дете и сега да го е страх да изхарчи и един лев за да не изпадне пак в нищета? Защото това поведение е характерно предимно за хората, които дълго са живели в лишения и после, дори и да имат пари, ги е страх да харчат, а само трупат ли трупат за черни дни.
Какво да ти кажа, поискай помощ от майка си, макар и да печели по-малко от баща ти, тя няма да те остави без учебници. Пък вече си на 16 и като завършиш ще можеш да си намериш работа и вече изобщо няма да зависиш от баща си.
А и да знаеш сега може да ти е тъпо, но това малко или много калява характера и те научава да се справяш и с по-малко. Нали знаеш баба знае 2 и 200. Обаче ти пожелавам един ден да разполагаш с достатъчно пари, че да не се налага да пестиш от важните неща, защото храната, образованието и хигиената определено са си важни и хич не е добре да пестиш точно от тях.

7.   За бойлера, хляба и отказа от участие в издръжката на дома и семейството не мога да го разбера, но за учебници втора употреба подкрепям. И не само от гледна точка на екологията.
Да, дискомфортно е да си некъпан и гладен, но как учебниците втора употреба вляят отрицателно на процеса на учене или самочувствието на автора? !