Споделена история от Образование

На кръстопът с денталната медицина
Здравейте!
Аз съм мъж на 22г. В момента съм 4 курс дентална медицина в МУ София. Проблемът идва от това, че осъзнах след дълго време, че тази специалност НЕ Е за мен.
Самите съмнения започнаха още преди 1 курс. Освен в МУ София ме бяха приели фармация в СУ. Бях се насочил по-скоро към фармацията, но родителите ми все повтаряха да не ставам
"прост аптекар" (тяхно мнение).
Записах дентална медицина, но до ден днешен се разкайвам горчиво за избора си. Въпреки неимоверните ми усилия, не се справям с денталните предмети. Търсих съвети и помощ, но без резултат. Очевидно е, че не ставам. От този курс се работи вече с пациенти, но аз не мога да ги лекувам. Проблемът е, че родителите ми много инвестираха в мен. Не съм за тази специалност, но не знам как да им го кажа. Всички в семейството очакват да завърша дентална медицина и да я работя. Последните 3 години постоянно избухват скандали във връзка със следването.
Бих се радвал някой да изрази мнение по въпроса, по възможност без обидни коментари. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Аз уча фармация в момента 1ви курс в МУ-Варна, но обмислям смяна на специалността, нещо морско примерно, все пак съм от морската столица. Или пък да завърша фармацийката и след това да запиша едно задочно КММ или Корабоводене. И едновременно да играя на двете места. Днеска ми хрумна тази идейка, смятам че ще се получи добре. Брато, винаги можеш да станеш това, което си искал или да си промениш мнението и да направиш нови неща, не слушай родителите си или когото и да било, защото животът си е твой, сам го изживей! Слушай интуицията си.

2.   А защо не специализираш ортодонтия? Много е доходоносно и според мен по-леко от това да оправяш кариеси и тн.

3.   Здрасти...
Аз съм 2 курс Кинезитерапия МУ-София и родителите ми страшно много искаха да уча нещо подобно , за което в момента аз съжалявам и всеки ден се отчайвам, защото не ми харесва, а те също инвестираха в мен и не ми се почва нещо друго от начало.... Това е прополян живот в нещо нежелано.

5.   Ох, какво да ти кажа, била съм в сходна ситуация, само че не съм учила дентална медицина. Проблемът с твоята специалност, е че си доста ограничен откъм избор какво да правиш, ако искаш да се реализираш и финансово. Тоест.. трябва да си терапевт, клиницист или както искаш го наречи - да ремонтираш зъби. Не знам дали е при вас, но хуманната медицина могат да се занимават с фармацевтика, клин. проучвания, преподавателска дейност и дъра-бъра.
Избягай от тоя стереотип "мързелив", "нереализиран", "без висше" и т. н. Отговорно е това, че разбираш ситуацията - преди да си направил нещо в устата на хората, както се казва. И най-вече - НЕ си втълпявай, че за друго не те бива!
Фармацията е хубава специалност, но по мои наблюдения в МУ е по-добре, отколкото СУ. Ако смяташ, че не е късно да почнеш отначало (първокурсник) - дерзай. Едва ли ще има проблем да се прехвърлиш фармация в рамките на МУ - така и така си плащал три години подред семестриални такси.
Ако пък искаш, дай си отдих - намери нещо в jobs, което да не иска строга квалификация на този етап. Дай си 2-3 месеца да си припомниш чуждия език от гимназията, който ти е най-силен, и стреляй. Ако имаш бизнес идеи, бъди смел - но зависи с какви средства разполагаш.
Много е напрягащо, виждала съм човек, който прекъсва медицина след година-две следване; но родителите му не го съдиха, подкрепиха го. Момчето в момента работи в склад, но поне не се мъчи с нещо, което не му допада. :)
Жив и здрав, момче!

6.   Родителите ти са виновни. Като цяло медицината е престижна и добра професия, но не е за всеки. Ти със сигурност си умно момче, но си поредното дете на мама и на тате дето "ще запише" да учи "хубава специалност" щот после ще взема хубава заплата и щот заплатите били по няколко хиляди лева. Не се прави така приятел. Трябваше да разбереш какво е истинското нещо, което обичаш да правиш и да се занимаваш неотлъчно само с него.