Споделена история от Образование

Испански език
Здравейте! Искам да науча испански език, но явно ще трябва да си го уча самостоятелно, защото в града, в който живея, школите не предлагат испански. Засега процедирам като гледам клипчета с испанско аудио и субтитри (също испански - точно това, което се говори). Също така песни, клипчета-уроци по испански... Купила съм си речник, граматика и самоучител. Но ми липсва практика, говор. Не мога да кажа и най-прости изречения, без да се замисля. Например като съм учила английски в училище и толкова време са ни карали да говорим, да правим диалози - веднага ми идва на ум цялото изречение и словоред. Мисля, че с практика и с испанския ще стане така, въпреки значително по-трудната граматика.
Имам и няколко въпроса към тези от вас, които знаят езика.
1. Има ли някакви точни правила кога се използва subjuntivo (в положителна форма) - или се използва в зависимост от това колко искаш да подсилиш това, което казваш? Все едно искаш да кажеш "да бъде" или нещо такова...
2. Как мога да кажа например "Искаш ли да... говорим, играем... " - "Quieres hablar / jugar... " - но това може да се преведе и "искаш ли да говориш / играеш"?
3. Думите, които завършват на "e" - има ли начин да се различава кои са мъжки и кои женски род, или всяка си е за себе си?
Благодаря предварително за помощта...
Също ако някой от вас е научил сам чужд език и може да ми даде идея как сама да се науча да говоря гладко и правилно...

Коментари

1.   Моят съвет е следният. Влез в интернет и се запиши да учиш испански онлайн. Испанската граматика не е сложна, но е доста по различна и по трудна от английската. Според мен само от клипчета няма да се справиш. Трябва ти учител. Успех!

2.   Регистрирaй се в сaйт зa испaнци и ще си говориш с тях. От южнa Aмерикa също може, но имaт рaзлични нaречия и жaргони.
Примерно виж mobifriends. com aко си пълнолетнa обaче.
В испaнският език м. р- зaвършвa нa О, ж. р- A, но имa чуждици и непрaвилни глaголи, които може дa сa с рaзлично окончaние.
Ср. род нямa по принцип, имa изключения кaто "aquello"- оновa.
Хм... зaвършвaщи нa "е" зaщо се сещaм сaмо зa глaголи- acabe, vine, cocine, fue"-
Зa съществено могa дa посочa, че примерно в испaнският винaги съществително е пред прилaгaтелно- casa grande, perro bonito, chica guapa

3.   Здравей, на въпросите не мога да отговоря, но бих ти дала един съвет, свързан с практиката. Когато започнах да уча френски беше по същия начин като теб.. но имах нужда от човек с когото да го упражнявам. В скайп започнах да търся и добавям хора от Франция, кой ме добави, кой не.. но не се отказах и така попаднах на една възрастна жена.. В началото едва връзвах две изречения, ползвах google translate и с разговорник в ръка, но тя беше много мила и ми помагаше, коригираше ме, а аз всичко записвах на хартия, за да го уча след това. И така от диалог на диалог, първо само писане, после се чувахме, страшно много дръпнах с езика благодарение на нея. 13 години минаха от тогава, вече съм учител по френски и с нея се чуваме непрекъснато.

4.   Аз съм авторката на темата, благодаря ви за отговорите!
Всъщност не е точно, че школите не предлагат испански - предлагат, но нямало достатъчно желаещи, за да се сформира група. Иска ми се да се запозная с някой, който също в момента го учи и има нужда от практика. Търсих във фейсбук, във форуми, но не намерих.
Мислила съм за това, което предлага н. 2, но няма ли да е някак много странно да пиша на някой случаен испаноговорящ да си пишем и да си говорим, за да науча испански... Н. 3, голям късмет наистина!!!
Н. 2, има съществителни, завършващи на "е" - напр. leche, chocolate, guante, coche... Но това не ми е кой знае какъв проблем, защото като ги слушам с прилагателно, което завършва на O или А или с un/una / el/la - ще свикна с благозвучието.

5.   Аз съм номер 1. В момента уча испански онлайн, индивидуално обучение. Предимствата на това са в изобилие - сам определяш темпото, учителят ти работи само с теб и ясно вижда твоите силни и слаби страни. Лично моята учителка е страхотна - и като човек и като преподавател.

6.   И пак от номер едно - ако искаш да научиш езика не ти трябват разговорници, клипчета, песни и филми. Трябват ти учител, учебници и речници... Успех ти желая!

8.   Здравей. И аз също започнах да го уча, бих се радвала да се свържем, но за жалост сайта няма такава практика, да се предоставят лични данни. Моля, ако е възможно модератор да напише, как бихме могли да се свържем :)

9.   Хaхa, прaвa си aвторке :)
С определителния член "el coche, la leche, el guante etc" ще ги нaучиш.
Инaче не е никaк дaже стрaнно дa се регистрирaш в сaйт просто зa дa си говориш с някого. Сaмо в Бългaрия мъжете си мислят, че сaйтзa зaпознaнствa едвa ли не зaдължaвa и зa друго.
Имa също сaйтове зa обмянa нa езици. Примерно aко испaноговорящ учи бългaрски, можете дa си помaгaте взaимно.
По прогрaмaтa ерaзъм минaлaтa годинa имaше в Бг достa испaнци, предполaгaм и сегa.
A инaче търси нa. испaнски "amistades, conocer gente hispanoahablada" ще ти излязaт опци.

11.   Пак съм авторката, 9. - регистрирах се в един сайт, който е специално за езици, пък да видим какво ще стане...

12.   Авторката съм, явно са ми изтрили предния коментар, защото бях написала и-мейл на н 8...

13.   Аз уча испански от 5 години и мога да ти кажа, че езика е изключително приятен за учене. Виж за subjuntivo има правила, които трябва да ги има в граматиката. Като по-малка аз използвах една червена граматика, там е обяснено. Ще ти дам пример, за да не се мъчиш да търсиш. Ако кажеш Quiero hablar -това само и единствено значи "Искам да говоря". За да кажеш, че искаш някой друг да говори използваш subjuntivo: Quiero que tú hables - АЗ искам ТИ да говориш. Само слагаш que. Вече времената трябва да си ги нагласяш. Ако има още нещо, питай, ще следя темата. Поздрави!