Споделена история от Образование

Да уча ли медицина?
Здравейте, ученичка съм в 10 клас и обмислям какво да уча след 12 клас. Много ми се иска да се занимавам с медицина или фармация, биологията ми е супер интересна и ми върви, но за сметка на това съм изпуснала химията, понеже учителката ни изобщо не ни обръща внимание и вече изобщо не знам какво се случва. Исках да попитам при такова положение дали мога да си наваксам химията от 9 и 10 клас(8 и 9 всъщност, защото уча в езикова гимназия)? И другото, което ме притеснява е че майка ми май не е особено навита да се занимавам с нещо такова, мисли, че няма да мога да се справя.. И последно при не много добро финансово положение, да кандидатсвам ли в чужбина или да си остана тук, защото до колкото знам заплатите на медиците у нас не са толкова добри, а за мен това също е важно. Ще съм много благодарна, ако някой от вас ми помогне в това начинание :)

Коментари

1.   Щом не си добре с химията нямаш шансове за медицина,може би някоия медицинска специалност.

2.   За да се занимаваш с хуманна медицина химията трябва да я пееш. Уроците по химия са ужасно скъпи, но можеш да се абонираш на онлайн сайтове, които са сравнително по-евтини и има хубави обяснения. Учене, учене, учене! Ако не се получи с учене - зубрене! Медицинските сестри наистина не получават кой знае колко добри заплати. Фармацевтите, лекарите и хирурзите, стоматолозите са с по-добри заплати. Ако искаш хубава заплата трябва да учиш.

Но това е. А нека майка ти да спре с предразсъдъците. Да отдели толкова 500лева за уроци и така. Защото като гледам имаш много да наваксаш. Учи, преди да е станало късно. По-лесните неща можеш да ги наваксаш сама, но органичната химия може да те затрудни.

Успех!

3.   Щом го чувстваш отвътре - почвай. За десети клас имаш достатъчно време да научиш, каквото ти трябва от органична и неорганична химия, само трябва да убедиш майка ти да те подкрепи в това ти начинание и съответно да намерите добър преподавател. Аз за тази една учебна година взех десети, девети и малко от осми клас по биология и органична и неорганична химия. Друг е въпросът, че след всичкото четене малко се издъних на матурите от притеснение и от други проблеми, но ти имаш необходимото време и спокойствие, за да постигнеш целите си.

Black Sabbath

4.   Аз нямах възможност да си позволя да уча медицина, но бях приета с висок успех и интервю да уча в Румъния. Спестих много от частни уроци, образованието ми се поема от министерството на образованието в Румъния, но трябваше да отделя година за да науча езика.
Начини винаги има.
Отделно, химията не е съвсем фактор. В Румъния биохимията представлява по-друг вид знания. Първия семестър учиш повече за витамините (наименования, какви свойства имат, какви болести се получават при липсата им, в какви количества са необходими), по подобен начин учиш аминокиселини, и какви структури протеини изграждат. Общи знания за захари и мазнини. Отделно ДНК РНК. Втория семестър са различни метаболитни процеси.
В държави като Германия се набляга много на патология и защо се получават определени заболявания, не точно върху самите химически формули.

Но решиш ли да учиш медицина, трябва да си наясно.. че не е като в училище. Обемът е много, предметите са доста. Биологията в училище не е фактор, защото не обхваща и една десета от знанията, които са ти необходими. Ще има предмети които ще ти харесват, ще има и такива, които ще учиш на инат, за да си вземеш изпитите.
Това което знаеш или не от училище не е от значение. Важно е имаш ли мотивация да наваксаш пропуснатото, защото в училището е с цел обща култура и само по себе си не те подготвя за това, което те очаква.
Надявам се да съм била от помощ. Успех в избора.

5.   Уроците ще и излезнат много повече от 500 лева. И не всеки може да я научи, защото и да знае самата материя всеки университет в България има различни учебници за изпитите. И кой ви каза, че химията е толкова важна, че трябвало да я пее.. Само с химия лекар не ставаш. Химик може би, учител по химия вероятно и дотук. Няма как да излекуваш някого само с химия, не плашете момичето... Биохимията е един изпит.. който се взима като всеки друг.

Хора, ако не сте запознати и нямате дете, което учи медицина или самите вие не учите поне не давайте грешка информация..
Номер 4

6.   Имаш предостатъчно време да се подготвяш! Започвай, не се чуди, ако искаш това.

7.   Няма значение какво мисли майка ти. Щом това искаш да работиш, това и ще правиш. Няма майка ти да ходи на работи вместо теб. Почвай уроци по биология и химия и ще те приемат, сигурна съм, защото имаш желание.
П. С. Не се лъжи да учиш в чужбина. Ще си пръснеш парите за нищо. Кандидатствай медицина в София, Пловдив, Варна. Но за Плевен лоши отзиви съм чувала, нищо добро.

8.   Здравейте, аз съм горе-долу същия случай, но доста по зле. Аз съм 10 за 11 клас и досега не съм се замислял никога какво искам да стана или да следвам, но това беше до скоро. Мисля че имам желание да следвам медицина и то много, но проблема е такъв че от 8 до 10 клас се отнасях много несериозно към биология и химия, а и 10 клас беше последната година в която ги уча понеже съм в строителен. По биология имам 5 а по химия 4 и като цяло знанията ми по тези предмети са много слаби. Та се питам дали през оставащите ми 2 години до завършването ако ходя постоянно на уроци в които да уча материя който съм пропуснал ще мога ли да се подготвя за да вляза в медицински университет.

9.   Здравей, 8 интересно ми е какво те е случило, успя ли?