Споделена история от Образование

Мнения относно ВТУ/Психология?
Имам планове да изчакам тази година и най-вероятно, така както се очертават нещата, следващата ще кандидатствам Психология във ВТУ, та бих искала някой, който е учил/учи там или има някакви реалистични и съществени наблюдания, да сподели какви са му впечатленията, какви очаквания е имал, бяха ли те оправдани, какво трябва да взема предвид и какво да очаквам като материал. Не желая коментари относно това колко е "престижна" специалността или ненадеждна откъм реализация, и ако е възможно колкото се може по-малко предубедени и пристрасни мнения.
И преди някой да тръгна срещу мен с обичайното "провери в сайта", ще кажа, че вече съм си направила този труд, но желая и чуждо мнение.
Другото, което ми направи впечатление, е че докато в СУ, например, са изложени различни видове специалности в сферата на психологията, като всяка е с различна концентрация я в клиничната, я в детско-юношеската, във ВТУ се води просто Психология, което ме кара да си мисля, че става въпрос за обща психология и се покриват всички възможни категории и суб-категории? Бих желала и някой да ми разясни въпросните статистики, които се правят и изучават. И последно, до каква степент се прилагат знания от биологията?
Благодаря предварително на тези, които ще отделят от времето си да ми разяснят тези неща.

Коментари

1.   ВТУ - Бягай далеч от този университет, подобие на университет!

2.   Здрасти!
Приет съм за студент във ВТУ, специалност Психология.
Имам познати, които са завършили тази специалност, точно в този университет и успешно се реализираха. Доволни са от качеството на обучение. Университетът предлага както теоретични знания, така и практики.
По принцип, детска-юношеска/ криминална/ клинична/ здравна и тн. психология се учи само като магистратура, т. е. след като вече си завършил общата психология - бакалавър, 4 години. След което се записва магистратура със желаното направление, което се учи два семестъра - 1 година и приключва с държавен изпит.
От много хора съм чувал, че психологията няма реализация в България и винаги съм се смял на този израз. Че кой е завършил психология и не успял да си намери работа? Друг е въпросът, дали този човек има тези качества и умения да работи като психолог, което е един единствен фактор за неуспешна реализация.
Обаче вярно е това, че само 4 години обучение не са достатъчни. Общата психология дава само основните умения от всички направления, но не подготвя човек, готов да работи като психолог.
Нужна е магистратура в желаната област, по възможност и докторантура. Има реализация за психолозите в България! Успех! :)

3.   Здравей! Аз тази година ще кандидатствам с психология и се колебая между двата университета, СУ и ВТУ. Попаднах на твоята тема и ми е интересно, успя ли да реализираш плановете си? Във Велико Търново ли учиш, или има промяна откъм предприетите действия. И ако не, ще ми е интересно да споделиш мнение!

4.   До номер 3: Прочетох коментара ти и ми стана интересно в крайна сметка кой университет избра? Знам, че тази година беше много трудно с местата в СУ.

5.   Здравейте! Има ли къде да намеря миналогодишни класирания за психология редовно/задочно за ВТУ за да имам бегла представа с какъв бал мига да вляза? Благодаря!