Споделена история от Образование

Какво да избера?
Здравейте хора!! След година ми предстой кандидатсване в университет, но все още се чудя между две неща, а те са право и за мед. сестра. Сега знам, че е препълнено с прависти и много трудно се намира работа, а за чужбина да не говорим.. но все пак си казвам, че все от някъде се почва. За медицинските сестри знам, че има доста места и навсякъде по света може да се работи, където и да завършиш. Като питам хората около мен, всеки ми казва различно, не знам защо майка ми изобщо не иска да се захващам с право, много натоварващо, щяла съм да нося кафе и тем подобни, друг пък ми казва, че за медицинска сестра не си струват годините учене, че гледат с друго око на тях и финансово било зле. Но има едно качество в мен, което в случая не ми помага, а то е, че искам да се доказвам, да се издигам, все да има още за подобрение, а като стана мед. сестра и какво повече мога, все ще се намери някой лекар да ми каже, че съм просто сестра... и това са ми казали като вариант, че може да се случи като съм сестра. Проблема с правото е, че ако завърша тук или където и да е, оставам си там, няма мърдане. Имам и още варианти като специалности, но са ми на по-заден план. Медицината ми е много години, иначе по едно време бях запалена (спортна медицина), но като разбрах, че по-малко от 8 години няма как да уча се отказах, друго нещо е и архитектура, за което мислех... работата при мен е страшна просто. :D Наистина се надявам да споделите нещо, дали от опит, дали сте чели или познавате някой, все нещо, което знаете, моля Ви. Много ще съм благодарна!!

Коментари

1.   Здрасти бих те посъветвала да избереш мед сестра В момента са много търсени навсякъде в България и по света и има голям недостиг. Другото което бих те посъветвала да се замислиш е специалността акушерка, самата аз сега записах за акушерка, а съм от семейство на юристи. В правото вече няма хляб от опит ти казвам. Каквото и да избереш ти пожелавам успех.

2.   Здравей, това са много различни неща. Мед сестрите са търсени, работиш с хора, правото трябва много зубрене, а архитектурата да ти вървят математика и рисуване. Сестрите могат да намерят работа в целия свят, с правото не е така.

3.   Право, с мед. сестра ще изкарваш по 500-600 лева.

4.   Авторът: Много ви благодаря, следя темата, като се надявам за още мнения от всякакъв род. Все още се чудя...

5.   За медицинска сестра се учи четири години. Но пък можеш да работиш в цял свят, дипломата се признава.

6.   М31

Здравей,

Аз съм завършил право в Бургаски Свободен Университет (не е престижен, това е ясно).

Завърших през 2013 Година. Общо за да завършиш тази специалност са ти необходими около 6 години заедно с държавните изпити и общо 53 или 54 изпита.
През годините се учи много интензивно като се набляга основно на теория. Последните 2 години съм посещавал лекции по 8 часа на ден и след лекции съм учил по 2 -3 часа всеки ден.
Специалността е изключително обемна и се изискват огромни усилия, за да завършиш, меко казано.
След като завършиш няма да имаш практически знания, а само теоретични и няма да може да работиш, както се случи с мен.
Накрая има 3 държавни изпита
След като завърших 2013 година си намерих стаж за 2 месеца с триста зора с връзки, по време на който само попълвах някакви документи и не научих абсолютно нищо.
След като завърши този стаж кандидатствах общо на около 100 места, от които ме повикаха на интервю само на 2 или 3 и не ме взеха на работа.
Кандидатствал съм на държавни длъжности в Сливен, Велико Търново, Бургас и Варна. Там има писмен тест и интервю. Конкурирахме се средно 33 души за едно работно място за заплата от 550 до 700 лева без стаж, като изключим факта, че сигурно има хора които са ги уредили на тази длъжност още преди интервюто да е започнало.
Знам Английски и немски език C1 и сега работя в кол център.
От скромния ми опит бих те посъветвал да не учиш право, не си заслужава. През всичките тези години съм минал неописуеми лишения и накрая усилията ми не се възнаградиха. Може би съм прекалено глупав за тази специалност, не знам.
Бих те посъветвал да учиш Медицина или спортна медицина, както си споменала, не за медицинска сестра.
След като завършиш 1 или 2 години медицина ще си намериш много бързо работа, изобщо не гледай колко години се учи. Все пак ще го работиш това цял живот, човек се учи докато е жив, какво значение има колко време е специалността. Майка ми е лекар и изкарва около 6 хиляди на месец.
Надявам се да съм помогнал поне малко с тази информация, бих се радвал на отговор.

7.   Авторът: Много благодаря за написаното. Много ми помогнахте, спортната медициниа ми беше голяма мечта, понеже съм голяма фенка на един определен спорт и клуб. Мечтата ми беше да работя за него, за тези спортисти, търсех всякаква информация. Даже бях намерила университети, където медицината е 4 години (спортната медицина като магистратура е 1 година), казах си че ако ме приемат в тези университети с медицина това ще е, но само тогава, защото колко е вероятно да съм жена в мъжки клуб, 20 години опит ще ми искат сигурно, то и там най-вероятно е с връзки, не знам.. Това наистина е професия, която с радост бих практикувала, но във всяка от изброените има по нещо и хубаво и не толкова.. не знам. И пак много благодаря за коментара, наистина ме накарахте отново да се замисля за спортната медицина. Благодаря Ви!!!!

8.   предстои*. Моя грешка, чак сега я виждам...