Споделена история от Образование

Стюард
Здравейте!
Живея в чужбина и уча в последен клас в гимназията. Скоро завършвам и вероятно ще трябва да кандидатствам в университет. От няколко години вече съм решил какво и къде. За сега планът е да продължа да уча за бакалавърска степен поне. Но в последно време много се чудя дали да не се пробвам за някой кастинг за стюарди и стюардеси /crew members в Европа. И тук не говоря за нискотарифните компании, където има полети за по 10€. Точно обратното, обмислям го като сериозна и постоянна професия, където евентуално да остана доста години. Мисля че отговарям на почти всички изисквания за здраве, нормално тегло, добър външен вид, липса на татуировки. Мога да плувам и реагирам бързо в критични ситуации. Освен това съм се насочил и към професия за работа с хора. Притеснява ме само че не владея други езици освен български и английски. Английският ми е много добър, почти като майчин. Също така не виждам много мъже да работят на борда. Дали има дискриминация тогава? И основно, много се чудя дали изобщо да започна в университет или веднага да се впусна в търсене на работа в авиолиния. А тези където става с английски само в Европа са малко. Като изключим Ryanair и Wizz Air. Мисля че ми трябва съвет. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Намирам идеята ти за много хубава. Напротив говориш 2 езика английски и българския ти идва като бонус. Има доста англо говорящи, които нямат втори език.
Не се притеснявай и пробвай, не само на едно място на повечко, дори да те отрежат пак опитай след няколко месеца.

Знам от сестра ми, която имаше гажде пилот, че като те питат, защо искаш да работиш като стюард не трябва да казваш, че е защото обичаш да пътуваш, не те взимали.

2.   Напротив. Навсякъде дори в едни от най-скъпите компании, като Емирейтс и Катар например, се изисква английски на ниво c1, c2. Английският е задължителния език, а всеки друг е в плюс. На едно от по-нататъшните интервюта се пише есе, с което проверяват и английския ти и какво представляваш като личност. Почети малко и за езика на тялото, за да не изпратиш "грешни сигнали" на интервюто.
ж22

3.   Че има ли мъжки стюарди на самолет? Аз досега не си спомням да съм виждал такъв и винаги ми е било женска професия. А плуването защо го споменаваш, предимство щеше да е да можеш да летиш. :)

4.   Работата е хубава но много ниско платена. Заплатите варират от под 1000евро до 1700 Евро. За TUI Fly знам, че 1700 ето е брутната им заплата със срочен договор една година. Заплатите на Ryanair са под 1000 евро на пълно работно време. На Wizz Air също. Lufthansa също вече не дават хубави заплати. Най- добрата за работа самолетна компания е Türkische Airline като изискванията им са също много. Помисли си добре да не е да съжаляваш. Вече не е като едно време. Договорите не са като преди както и тарифите. Ако живееш в България парите ще са ти ОК. Ако обаче живееш в западна държава подобна заплата стига само да си платиш квартирата и храната.

5.   3, разбира се, че има и момчета, даже в Bulgаria Air, летях от Амстердам до София.
Авторе, стюардите и стюардесите са си сервитьори на практика, на 10-11 км. над земята. Не ми се вярва да искаш точно това, камо ли задълго, ще ти писне.
Помисли добре относно избора на професия и си избери университет. Успех!