Споделена история от Образование

Искам да се занимавам с наука
Здравейте, накратко искам да се занимавам с наука. Миналата година пробвах за докторантура, скъсаха ни и трите, включително мои преподавателки. Тази година... ами не успях да се явя... нем и се говори за това. Не искам да чакам до догодина, където пак ще е я камилата, а камиларят. Дали да не запиша свободна срещу заплащане в НБУ? Има ли друг начин да се развивам в науката, който да не включва докторантура? Учителка съм, но не смятам, че това е достатъчно, искам още да се развивам.

Коментари

2.   Чети книги и напиши научен труд. Допринеси за науката, а не само да повтаряш вече измисленото като папагал. Това е.

3.   Стартът е с доктурантура, друг път има, но е рисков. Да преподаваш упражнения за хонорар, около 2 или 3 лева е ставката за 45 минути и така да навлезеш в средата, ме евентуално да предпочетат теб.

4.   като човек в бранша мога да те посъветвам следното: Докторантските места се обявяват за някого, рядко има ей така за когото дойде. Не значи че непременно човекът е с връзки (има и такива, но отдавна не е голяма далавера да си докторант), а че има интерес в дадената област, хората го познават и му дават шанс. Затова отиваш в университета, който си избрала и говориш с професор / доцент от съответната област (един или повече), представяш се, казваш какви интереси имаш, с какво искаш да се занимаваш и какво предлага като теми. Питаш за всичко, което се сетиш, срокове, такси, условия... и преценяваш.
Това можеш да го направиш и в няколко университета, след което да избереш.
Айде успех и да се похвалиш скоро!

5.   Кои сте вие трите?

6.   До номер 4. Като човек в бранша пък аз мога да кажа, че докторантските места не винаги се обявяват за някого. Университетите получават акредитация по дадена докторска програма за определен срок и, ако за този срок няма записани или защитили докторанти, акредитацията може и да не се поднови.
Личен опит:
1. Преди 12 години за три места кандидатствахме четирима. Изпитите издържахме двама. Едното място изгоря.
2. В катедрата, в която работя сега, всяка година обявяваме 2-3 места (общо за редовна и задочна докторантура), Досега не сме имали случай всички места да се заемат.
До авторката.
Не се отказвайте. Минал съм по този път - обучавах се в задочна докторантура. Научих нови неща, контактувах с интелигентни и образовани хора, придобих умения за създаване на писмен текст и за представяне на тези пред компетентна и взискателна публика (на научни конференции и особено пред научното жури).
Имах късмет след това и да стана преподавател, но дори и да не бях станал, нямаше да съжалявам. Времето, което използваме, за да се усъвършенстваме, не е загубено време.
Най-искрено Ви желая успех.