Споделена история от Образование

Как да напиша магистърска теза?
Здравейте,

В момента уча магистратура по Маркетинг с Рекламен Мениджмънт и то само една година, като преди това съм завършил бакалавър Бизнес Администрация с държавен изпит.
Въпроса ми към вас е, ако може да ме посъветвате, как да успея да напиша една обемна магистърска теза от над 50 страници? Да чета ли някакви определени книги по Маркетинг или? Просто в момента си нямам на представа как да започна, че даже и каква тема да почна, тъй като до сега не ми се е налагало да пиша дипломна работа.

Моля, хората с опит да ме посъветват, ще съм ви благодарен.

Отделно може да ми дадете някаква ваша история, за това вие как сте се справили с такава или подобна задача.

Благодаря.
М23 - София.

Коментари

1.   Ти нямаш ли научен ръководител? В кой университет учиш, че трябва да пишете магистърски тези без ментор/научен ръководител? Да не би да не си разбрал/а, че имате право на такъв? Той те насочва към някаква определена тема/проблем в твоята област, от който се интересуваш и искаш да разгледаш/изследваш, да запълниш празнина в тази научна област, да изследваш нещо, което до сега не е изследвано и т. н. например може да пишеш за - как са се променили маркетинговите стратегии с навлизането на дигиталния маркетинг и по-специално, употребата им в дигитални канали като снапчат, фейсбук, инстаграм, блог и т. н. Тоест да пишеш за спонсорираните обяви в тези канали. И за етиката на маркетинговите стратегии в тях. Това е просто пример. За да пишеш по някоя тема трябва да изчетеш много литуратура, минимум 70 източника и също така не е лошо да направиш квалитативно или квантитативно проучване по темата, за която пишеш. Квалитативно значи да интервюираш хора-шефове на фирми, блогъри (в блоговете има реклами на продукти) и т. н. квантитативно е да намираш статистики и да ги сравняваш. В тезата ти може да използваш теории, които да противопоставяш на проучването ти или да ги подкрепя, или и двете. Накрая правиш един обстоен анализ на всичко това и пишеш заключение. Не е кой знае каква фирософия, но трябва да започнеш минимум 8 месеца преди да трябва да я предаваш.

2.   Ами на този етап нямам научен ръководител и ми е някакво непонятно просто.
Трябва сам да ходя да си търся човек, пък според темата са щели да ми изберат научния ръководител, но пък аз искам определен човек да е... До колкото знам човека харесвал определена марка уйскита и бонбони...
Иначе не знам, някой ми казват, че се пише за месец, други за месец, два, три.
Искам все пак сам да си я направя, за да си имам самочувствието, но няма да е лесна задача, на мен най-дългите четива са ми били курсовите работи и то по макс 11-14 страници.
Просто не виждам от къде от пръстите си ще изсмукам материя, която да влезне в 50 страници, леко ми е непонятно.

3.   Измислено образование, измислен университет, измислени преподаватели, измислени (преписани, изсмукани) тези. За какво ти е въобще всичко това?

4.   Няма нужда от излишен хейт, задал съм напълно адекватен въпрос.
Ако на някой не му харесва университета, няма нужда да коментира.
Кажи ми кое образование и университет не са измислени и след това да коментираме.
Че се учи булшит в 99% от университети е така, че е донякъде загуба на време е пак така.
Пак поне правя нещо, отколкото пък изцяло да си губя времето.
В крайна сметка висшето е нужно, за да се намери адекватна и сносна работа откъм пари, не толкова знанията, ами хартията е нужна.
Отделно, ако говорим за бизнес си прав, никакво образование не е нужно, но не всеки има страшен предприемачески нюх и не всеки е готов да рискува всичко което има за да направи купища пари.

6.   Потрес някакъв. На мен в гимназията тезата ми беше над 40 страници. Обаче авторът е прав, че няма нужда от хейт.

Използвай наръчника за УНСС, защото учиш сходни неща. Търси в гуглето Ръководство за магистърски тези на УНСС и следвай конкретните изисквания. Есе поне писал ли си? Ако да - няма да имаш проблем.

Четеш 3-4 книги, подчертаваш си важните пасажи и после преразказваш, без обаче да преписваш. Това ще е достатъчно при вас.