Споделена история от Образование

Притеснение при представяне на презентации и курсови работи
Здравейте. Мъж на 23 години. Вече съм доста напред бих казал със следването си във висшето образование. Следвам магистратура, която много харесвам, но от известно време забелязвам засилено чувство на тревожност и притеснение, когато говоря пред хора - по-точно ако са повече от трима човека г/д.

Искам да попитам всички вас, които имате подобен проблем, или са имали в миналото такъв, как се справяте и как сте се справили окончателно с това - потреперване на ръцете, гласа, притеснението като цяло и т. н. Всеки да предложи неговото решение на проблема - дали по-ранното пристигане на мястото, където ще представяш презентация, дали постоянни разговори с хора, отново преди презентацията, едно малко уиски, представянето на презентацията предварително пред твой приятел, говоренето и гледането само на един човек и цялата публика и т. н.

Много благодаря предварително. Скоро имам представяне пред аудитория от около 10-15 човека и просто искам да се представя уверено, без да се притеснявам.

Коментари

1.   Малко алкохол помага, да. Все пак внимавай, че една позната така се алкохолизира.

Другото, което помага - репетирай цялото представяне.

2.   Заложи на уискито брат. И аз така се справям със стреса.

3.   Първо направи презентацията сам пред огледалото, после пред вашите или пред приятели и готово.

4.   Отнема практика авторе. Най-уверен е човек когато знае за какво говори или му идва отвътре. Подготовка, научаване на материала и фокус върху задачата вместо кой какво мисли за теб. Накрая биваш оценен, както и мислите напаудиторията рефлектират върху информацията. Добре представена информация значи добре представен си и ти.

5.   Ами аз съм момиче на 22 и уча висше и също като теб показвам презентации и говоря като теб и винаги е пред повече от 15 човека. Все другите като представят са 5 човека, а като съм аз са 15 и повече. Така ми се пада винаги. Принципно първо в нас показвам презентацията на наще и говоря като подготовка. После си пиша на един лист бележки. Последният път бях мега притеснена и излязох пред хората, държах бележките, отворих презентацията и започнах да говоря и усетих, че тръгва притеснение и си казах майната му, хвърлих бележките и реших да го карам на лични знания и започнах да говоря, да се смея, да взимам всичко на театър, на шега, все едно сме се събрали компания в заведение и разказвам нещо и се получи много весело, почнаха всички да говорят с мен, да задават въпроси по темата и си стана все едно наистина сме на заведение и получих отлична оценка. Съветът ми е да го удариш на шега и да почнеш да си говориш с останалите. И ВИНАГИ ходи поне 15 минути преди лекцията.

6.   Притесненията идват от това, че не знаеш как изглеждаш отстрани, решението е да презентираш сам пред огледалото. Гледай себе си, друго упражнение е да се записваш с камера и след това пак се гледаш и анализираш. Ще поправиш в себе си нещата, които не ти изглеждат ОК. Когато се убедиш сам пред себе си, че не изглеждаш и звучиш лошо, ще си уверен и пред хората.

7.   Покажи презентацията пред приятели.
Ти ако си запознат с материала от презентацията няма от какво да се притесняваш. Ако не си много запознат е нормално да се притесняваш понеже ще почне да ъкаш и няма да е приятно за другите.