Споделена история от Образование

Най-добрата ми приятелка ме притиска да уча медицина!!!
От ученически години още мечтаех да стана лекарка. Много обичах да уча по химия и биология винаги само шестици изкарвах в училище, същевременно се интересувах от човешката анатомия, болестите и т. н. и помислих, че медицина е идеалната специалност за мен. Моята най - добра приятелка е с няколко години по - голяма от мен, пети курс медицина учи и много се беше зарадвала, че имаме една обща мечта и обща цел, с цяло сърце ме подкрепи за моя избор и моето желание да кандидатствам медицина. Постоянно ми говореше, че ще срещна много трудности, че ще имам безсънни нощи, но ако това ме разстрои винаги в един момент да си казвам "Това е, защото следвам мечтата си, това е, защото ще стана лекар един ден". Послушах я за съветите, мислех, че наистина нищо няма да ме спре и, че искам да уча медицината с желание. Щом записах медицината само един курс издържах! Видях че изобщо не е това което си мислех. Почувствах се много нещастна, винаги с нежелание ходех на лекциите и упражненията. Накрая си казах "Това ли заслужавам, да се лишавам от цялото си свободно време, да не мога да си излизам по дискотеки, ресторанти, кино и на любимите ми места само заради някво си учене като един тъп зубар???? Еми не братче ич не ме интересува че съм повтаряла че ми е мечта от малка и какво ще кажат хората за мен сега, слагам край! "

И от приятелката ми всякакви критики започнах да слушам от сорта "Не мога да повярвам, че си човек който толкова лесно се отказва от мечтите си ; не мога да повярвам, че си човек, който бяга от трудностите вместо да се изправя срещу тях; не мога да повярвам, че избираш някви си купони дето нищо смислено не ти носят в живота пред това да следваш мечтата си", " не мога да повярвам че си човек който си проваля живота и предпочита да си го пропилее в почивки и забавления пред това да се развива", но аз особено след като и до ден днешен гледам снимки на колегите си как постоянно са ангажирани от университета, дори събота и неделя и лятото - я по практики, я по клиники, тия не дишат бе братче, свободно време нямат, как издържат??? Еми не съжалявам за избора си! : ))) И сега уча специалност която не ме кефи но поне е по лесна и по безотговорна дето се вика, сприятелих се с един колега, който ми прави голяма част от курсовите работи, поне тези, които са по - трудни.
Въпросът е че откакто прекъснах с най добрата ми приятелка отношенията ни не са същите като преди, не ме търси като преди и постоянно ми разказва за студенти, на които им е много по трудно от мен, защото имат увреждане ( примерно глухи ) и въпреки това се борят докрай и завършват магистратури и цитирам, казва ми "не са глезли, които реват за почивки и свободно време и не са консуматорски настроени като теб". Имам си чувството че ме притиска да продължа медицината, но това няма как да стане.
Затова се допитвам до вас : с какво съм виновна, че не съм високо целеустремена? С какво съм виновна, че моята цел е просто да съм щастлива? С какво заради това заслужих чак приятелите си да започна да губя, понеже са много възмутени от мен... да, има хора, които предпочитат да се отдадат на науката, които даже предпочитат делничните и учебните дни пред уикенда и ваканциите, които не прекарват времето си в гледане на филми и излизане с приятели, но аз просто не съм такава, това за мен е терор. Виновна ли съм?

Коментари

1.   Най-добре е за запишеш това, което искаш.

2.   Учи горското стопанство и си мисли за управителя в старбъкс.

3.   Ти си една мързелана. Щом мислиш само за дискотеки изобщо не е трябвало да записваш Медицина. Тази професия не е за всеки.

4.   Много правилно решение си взела, да знаеш! Няма лошо, че си пробвала, видяла си, че не ти харесва и не ти приляга на вътрешното ти "аз" и си спасила както себе си от професия, която ще те прави нещастна, така и бъдещите ти пациенти.

Но защо си записала пак нещо, което не ти харесва? Намери нещото, което ще ти приляга, не само за да си завършила нещо, а което ще ти е от полза за по-добро бъдеще :)

Успех!

5.   Спестила си доста "лекарски грешки"Правилно си постъпила,и без това погребенията както и гробните места са безумно скъпи и не са за всеки.