Споделена история от Образование

Специалност Английска филология
Здравейте, пиша с молба някой да сподели впечатленията си от тази специалност ако има такива, мислите ли че има реализация в България ии ако Вие или ваш познат е следвал и има наблюдения може да сподели

Коментари

1.   Като преводач, да. Не знам защо си се ориентирал баш към английския, целия свят го знае. Дай някой друг западен език. Малко по-екзотични езици като холандски и Скандинавските са много по-добър избор.

2.   Аз завърших Английска филология преди 6 години. Ами, като цяло не лека специалност, но доста интересна. Учи се езика перфектно, можеш да си учител от 1 - 12 клас, както и преводач. НО - в училищата е кошмар, затова остава варианта да си преводач - там, обаче има адски много гладни преводачи, които превеждат за без пари и няма търсене на кадри. Работих няколко години в преводаческа агенция и видях на място какво се случва. На страница се взима минимум 5 лева, а видях хора, които се предлагат за 3. Също така в списъка с преводачи на агенцията имаше над 50 преводача и само 5 - 6 се ползваха главно, защото си бяха свикнали че са добри и работят бързо и добре. До другите се стига, само ако те откажат. Също така всяка агенция прави нещо много некоректно и незаконно - назначава преводач на договор като секретар, а го кара да превежда по минимум 12 страници на ден, което му изкарва по поне 60 лв. на ден, понякога 80 лв., а на преводача се дават 25 лв. на ден /500 лв. чисто на месец/. Следят те дали превеждаш, дали не си почиваш, искат ти минимума на ден, което е изморително. На ден е нормално да правиш по 5 страници, а те искат от теб по 10 - 12 минимум.... смятай дали си заслужава!
Накрая си намерих друга работа с тази диплома, но аз имах късмет. Едва ли повечето хора ще са така. Ако се върна няма да уча това....

3.   Аз лично се отказах след първата година и единственото, за което съжалявам, е че си платих втория семестър. / СУ

4.   От авторката - защоо си се отказал първата година , не ти хареса как се преподава или ?

5.   Здравей,
Аз също съм завършила тази специалност само че доста по-отдавна от коментиращите по-горе. Вече 25 години работя на поне две места, за да си докарам прилични доходи - преподавам в колеж, частни уроци, преводи за по 6-7лв на страница - разпокъсано ми е времето, през деня се придвижвам от едно място на друго, а вечер правя преводите - понякога до 2 - 3 часа през нощта и накрая събирам около 1100 -1200 лв на месец.
Преди, когато по-малко хора говореха езика, беше по-добре, имаше и по-малко конкуренция на пазара на труда. Имай също предвид, че с развитието на технологиите, скоро няма да има нужда от преводачи.
Иначе специалността е много интересна - четеш много произведения от американски и британски класици, сега дочувам, че се завършва и по-лесно. В София можеш да работиш и в кол център.

6.   Мисля да уча специалностга в ПУ

7.   Заслужава си тъй като английския е световен език.