Споделена история от Образование

Екология
Здравейте, сега съм 12ти клас и много бих искала да запиша Екология в Софийския университет. Ходя на уроци и съм доста ентусиазирана.Поразрових се в интернет и установих, че всъщност доста хора са на мнение, че реализация няма в България. Няма работни места или ако има са на доста ниско заплащане.Но пък във всички форуми, в които беше засегната темата са от преди 5-6 или повече години. Много бих искала да се занимавам с това, но ако наистина няма как да успея не виждам смисъл.Бих Ви помолила и Вие да споделите мнението си в коментарите. Благодаря предварително :).

Коментари

1.   Роднина е еколог. Намери си работа по специалността, но по-скоро защото имаше връзки. Доволен е от работата, но е много неблагодарна (напр. хората постоянно те хокат, че изпълняваш нечии поръчки и т.н.). Доволен е, защото му харесва. Не знам как свързва двата края с тия 600 - 900 лв заплата (заплатата варира, защото зависи от много фактори).

Обаче това е само един пример. За този човек има работа, но има малко пари. За друг може изобщо да няма работа. За трети сигурно има стабилни пари. Мненията на хората пряко зависят от лични наблюдения, имай го това предвид.

Това не го казвам с цел да те обезкуража. Може пък да удариш келепира. Може косвено да ти помогне в кариерата. Комунизъм отдавна няма в България, така че висшето ти образование не определя бъдещата ти кариера.

Успех.

2.   Екологията е политика. Още по-лошо - без ръководните функции, просто изпълнители. Погледни каква политическа система имаме, и се замисли искаш ли да участваш в нея, като безгласна буква, при това на минимална заплата. Аз следвах няколко години, но в другия университет. Над 95% от студентите бяха записали, защото не ги бяха приели там където искаха. 2-3% може би наистина се интересуваха от екология. Първата година имах отличен (> 5.5), със самотен родител съм (учител) и не ми отпуснаха даже степендия защото сме имали големи доходи. Направо не го повярвах на абсурда. Даже да бачкаш лятото по някоя програма, беше с връзки които нямах. В крайна сметка им теглих една и си намерих работа. Не съжалявам, 5 бона си докарах заплата, а сега си работя над лични проекти, защото не ми е необходимо да бачкам за пари...

И друго ще ти кажа, не е за избор между пари или идеали. Парите са просто средво което отчита икономическата дейност и какво хората ценят. Щом в някаква сфера липсват пари, значи не го ценят. А точно екологията е нещо глобално, засягащо всички ни, и ако няма участие на обществото, е напълно безсмислено някой индивидуално да се напъва. Няма как да стане. Така че не, не става дума дали ти лично ще се откажеш от тоя си идеал, той просто не съществува (поне във вида който си представяш) в това общество. Реалната работа за което обществото ще те наеме (защото реално такава е схемата), пак няма да съотвества на личните ти идеали и представи какво трябва да се направи. За повечето еколог е боклуджия, с подобно заплащане.