Споделена история от Образование

Достатъчно ли е да се знае само английски за чужд език?
В дилема съм какво да правя. От една страна, повечето хора, около мен, ми казват, че вече да знаеш само английски, за чужд език, се подразбира и не е достатъчно. От друга страна, ми се вижда, че английският е абсолютен монополист - навсякъде, когато се съберат чужденци, на живо, онлайн, дори и сред тях да няма местни англоговорящи и да говорят за теми, нямащи нищо общо с англоезичните държави, цялата комуникация е винаги на английски, никога не е на френски, немски и т. н. Ако английският не е достатъчен, защо тези, на които им е роден, масово не учат други езици? Щом като дори и французите, все повече започват, щат - нещат, да говорят английски, тогава, аз за какво да се стимулирам и да се трудя, да знам още един чужд език? Повечето от мойте връстници, които познавам, също са само с английски. Казват, че трябва да научат и друг език, но не го правят. Вие, знаете ли на добро ниво(от B2 нагоре) втори чужд език? Разбира се, ако вече искаш да учиш и живееш в съответната държава, тогава е друго.
М, 21 г., студент

Коментари

1.   Виж сега, достатъчно е да знаеш и само майчиня ти. Няма правила тука. Имам редица познати, които знаят само български и то едва, едва, а в същото време са успешни бизнесмени, като управляват местни бизнеси за маса пари. На тях език не им трябва.

Всеки език обаче ти е в плюс. Не само като кариерно развитие и потенциални възможности, а те обогатява културно и разширява мирогледа ти неимоверно. От тази гледна точка, колкото са повече - толкова по добре.

Аз знам три езика, като това ми е помогнало супер много да се намирам в ситуацията, в която се намирам в момента.

Братан.

2.   Няма за какво да се притесняваш. Не слушай много много хората...

Английския е много полезен и отваря много врати. Другите езици със сигурност ще ти отворят врати, както и ще е тренировка за мозъка, но специално да се стресираш дали да ги учиш или не, не, не е за стресиране.

Така, че ако искаш друг освен аглийски, научи, но не си го слагай за приоритет, само защото други ти казват така.

3.   Английският е най-говореният език и в същото време е лесен за учене. Така че в повечето случаи не е само достатъче, ами е и задължителен за човек който иска да е що годе релевантен в днешната действителност. Хубаво е и да се знаят и други езици - за гъзария или за спецефична работа, където съответният език е необходим.

4.   Ще ти го кажа така: ако си търсиш работа и знаеш български и английски, на клонът вече е пълно с такива птички. Ако знаеш и някой друг език, шансът да те наемат нараства с това колко малко хора знаят същия език. А и заплатата ще си я бива, защото и предлагането е малко и се налага да стимулират някак тоя кандидат да дойде при тя.

Ако е само за комуникация с чужденци, да, английски ти стига! Но зависи какво търсиш - комуникация или работа. За работа наистина няма да ти стигне един гол английски и като нищо ще си отседиш безработен.

5.   Ученичка съм в девети клас и знам:английски-C1 ниво съм,говоря малко руски и турски. Заедно с това уча и немски ,и японски,но за начинаещи.
Господин Автор,когато човек е млад и има ли желание да се развива,в този случай говорим чисто културно и образователно,всичко е възможно! А както казва господинът ми по физика:,,Деца,може да ви вземат всичко,но знанията-тях никой не може да ви ги открадне,вземе". Мисълта ми е,че ако искате може да започнете да учите и друг език,ако искате. Езиците са богатство,те отварят много врати. Например,аз учих английски език още от 2012 година,когато бях първи клас. И сега,мога да разговарям свободно със хора,знаещи езика. Докато човек е млад,има време да се научава. Когато поостарее,трябва да е насъбрал мъдрост,а знанията да ги пази,защото те са богатство. Хубаво е да се знае повече от един език-не само за да се фукаш,а за да може да се комуникира с хората. А с колкото по чужди езици се знаят,толкова по-добре! Желая Ви късмет!

6.   Напълно ти е достатъчен английския и не ти трябва абсолютно никакъв друг език, освен ако няма да живееш в Германия примерно. Без немски ще видиш зор, но и там говорят английски масово.