Споделена история от Образование

Един много нестандартен въпрос
Здравейте!
Дори не знам как точно да започна(дори за заглавието на темата се двоумях.. )
Накратко-студент в Лондон съм, обаче не съм много доволен от този факт(пускал съм тема за това преди време... ).
Без да навлизам в подробности, искам само да споделя, че имам някакви опасения, че може да ме изключат от университета и да поискат да платя обратно огромна сума пари от студентското финансиране. За причините-ще ми отнеме доста време да обяснявам и ще стане доста дълга темата, затова няма да се отклонявам от концепцията, а ще карам направо.
Та.. Ако това се случи(да не дава Господ! ) аз просто няма как да успея да върна тази сума пари(не съм милионер) и май допуснах огромна грешка, като се записах. Не знаех, че ще е като нож с две остриета и че ако се провалиш, ще трябва да връщаш. И въпроса, който ще задам, ще ви прозвучи невероятно нелеп и съм наясно с този факт. От досте време се двоумях дали и да се осмеля да го задам и.. Реших, че в крайна сметка нищо няма да загубя, ако го направя. Та... Ако ме изхвърлят от университета и ме уведомят след това, че трябва да върна въпросната сума, какво ще стане, ако аз им кажа, че нямам тази възможност и че ако не ме оставят на мира, без да си изплатя дълга-ще се самоубия? Според вас, как ще реагират и дали въобще ще проработи? (като се има предвид, че там е Англия, и ако имаш някакви дългове към държавата им, и в Бангладеш да отидеш-ще те намерят)
Колкото и нелепо да звучи това запитване, то е напълно сериозно и съм го обмислял.. Просто, не искам да плащам такива пари и да имам проблеми и тревоги. Късно разбрах за тази опасност. Вече няма връщане назад.
Какво мислите? (И моля, без критики и хейт! )
Благодаря ви!

Коментари

1.   Не е ли по-добре да кажеш поради какви причини смяташ ,че ще те изключат ? До колко е реална тази заплата .Ако имаш студентски заем , както си мисля , той е към банка . Ако е към банка ,те дават дълговете на колекторски фирми .Те ти искат справка каква заплата получаваш и ти правят план за погасяване . Никой няма да те слуша какви са ти проблемите .

2.   По добре се обърни към английски адвокат, който е компетентен по тези въпроси.

5.   По принцип, тия пари, щом веднъж са ти ги дали, за да си платиш обучението, няма как да си ги искат обратно. Възможно е да искат да платиш обратно само сумата за конкретния семестър или половината от него, ако се намираш в средата на семестъра.

Ако си получил финансов грант, като по програма Еразъм, която частично ти покрива разноските по пребиваването ти там, тогава ще искат да я върнеш.

За да ти е спокойна главата гледай просто да не те изключат!
И още нещо - никой не би те взел на сериозно, ако им кажеш, че ще се самоубиеш, защото ти искат пари. Хората, които извършват самоубийство рядко осъзнават, че дълговете се унаследяват и семействата им са принудени да плащат с лихвите.

6.   няма нужда от драми просто казваш че нямаш и да правят квото искат, тъй като са вече извън европейския съюз общо взето нищо не могат да направят, а и да направят най много запор на банкова сметка ще е защото едва ли нещо притежаваш. Десет години ще си тих и после ще си чист, ако въобще има проблем

7.   Няма да мине, братле.

Първо, този вид кредитни институции срещат такива опити редовно: кой умрял, кой избягал, всякакви молби им пращат. Ще минат през съд, ще се консултират с психиатър да провери дали наистина имаш такива наклонности. И двамата знаем другояче и ако нямаш история с опити за самоубийство или злоупотреба с наркотици (водещи до такива състояния), то ще кажат, че е блъф. Не знам точно какъв е пътят в Англия, но не е трудно психолог или психиатър да разпознае блъфиране. Освен ако не се докаже, че наистина този дълг може да ти причини такъв опит и не е доказано, че имаш такива наклонности, това само ще убеди съда, че лъжеш. И това е без да включим други консултанти - актюери и подобни джендъри, които само чрез статистически модели ще могат да изведат, че млад човек без история на тормоз/злоупотреба/психични разстройства е много маловероятно изведнъж да скочи от балкона. Не се опитвай, няма да стане, системата е направена именно да цака такава "тарикатщина".

Второ, ти още не знаеш дали ще те махнат. Не бързай с малоумни решения. Опитай да говориш с декан, свържи се с адвокат за консултация. Не знам защо биха те изключили (надявам се не си шмъркал хероин в аудиторията), но ако не е толкова фатално деянието ти, вероятно ще можеш да намериш компромис - по-лесна специалност, каквото има.

Трето, не знам какви са клаузите на договора ти, но поне помня отпреди, че ако не изкарваш до определена сума, студентските заеми няма да те закачат. А и май бяха ограничени да искат до 9% от дохода ти. Виж си отново договора, ти кажи.

Не на последно място, "не искам да плащам такива пари" не минава метъра. Отишъл си в скъп университет, в скъп град, в скъпа страна. Колкото и да си бил незрял, никой не е дошъл да ти насилва ръката или фалшифицира подписа, решението е било твое. И аз не искам да плащам кола, която катастрофира не по моя вина, с непълна (пробутана като пълна) застраховка, но това е. Критики ако не щеш, дръж се отговорно и не се опитвай да мамиш данъкоплатеца.

8.   Аз бях записал в лондонски университет, не ми хареса и реших да се отпиша. Специално питах за сумата на семестрите и ми казаха, че няма да плащам нищо.
Така и ме отписаха и вече 1 година нямам никакви проблеми и дългове.
А и кто цяло, не връщаш ли сумата, само когато доходите ти са над семестриалната определена сума? !
Съвсем спокойно питай администрацията, те ще ти отговорят на всички въпроси. Няма какво да се шашкаш.

9.   Автора:
Благодаря за коментарите! Вече ми е по-спокойно. В периода, преди да ви излязат коментарите, се поуспокоих. Попринцип, не по мое желание влизах(майка ми много настояваше и все още ме убеждава, че това е най-добрия вариант за мен).Просто не знам някои проекти дали ще успея да ги направя на време(а те от доста време чакат, а аз, колкото и безотговорно да звучи, все поотлагах защото не ми беше приятно задължение;и сега не ми е) и постоянно разни документи, апликации и все нещо правим, струваме и главата ми просто избухва... Все още не разбирам какво толкова очакват нашите от мен... Университетите са за по-интелигентни хора, а аз, не че съм тъп, ама не съм и за такива неща, както и за високи позиции с много документи и глупости(точно тези неща най-ги мразя и ме объркват, адски сложни са ми, скучни и досадни) и точно с тия неща се сблъсквам, от както станах студент.
С две думи-не обичам прекалено много да си затормозявам мозъка с такива работи(ами бих предпочел нещо по-просто и скромно ама да не ме боли главата) и затова и все се запъвам със студентските си задължения.
Но като цяло за сега съм добре. Все още няма да се отказвам, най вече заради майка ми, ама да видим...