Споделена история от Образование

Технически университет
Здравейте, тъй като съм 12 клас и ми предстои кандидатстване в университет. Запътил съм се към ТУ-София. На първия предварителен изкарах 5.60 и бала ми се връзва към 28.8 (с което няма най-вероятно да ми достигне за софтиерно инжинерство). Видях, че има специалност Мениджмънт и бизнес информационни системи. Мисля да се ориентирам към нея, защото търся баланса между програмиране и по-общителна работа, ако мога така да се изразя, и ако изобщо тази специалност представлява нещо подобно. Въпроса ми към вас е какво ви е мнението относно специалността, каква реализация след това мога да имам и заслужава ли си да си дам повечко зор за софтуерно инжинерство? Пак искам да подчертая, че ми върви програмирането, но тъй като обичам да общувам с хора искам да намеря някакъв баланс.

Коментари

1.   Софтуерно инженерство.

2.   Aко ти вървеше програмирането нямаше изобщо да мислиш за университет, а от две години да изкарваш истински пари. Ако искаш да научиш нещо за програмирането, ТУ не е мястото. Ако искаш 4 години да се шматкаш нагоре надолу - специалността е без значение.

3.   Е добре съм за нивото което е в училище. Не мога да кажа, че съм на нивото на програмист, за да мога да изкарвам пари. Но пък изкарвам пари от направата на сайтове ;) Та въпроса ми е към коя специалност да се обърна. Тъй като искам да искарам висше. Все пак програмисти без висше много по-трудно назначават от програмисти с висше. И най-вече въпроса ми е: Ще мога ли да имам добра реализация с Мениджмънт и бизнес информационни системи?

4.   "Все пак програмисти без висше много по-трудно назначават от програмисти с висше." - кой ти го каза това, все пак?

5.   Номер 2 пише пълни глупости, не му се връзвай :)

6.   Номер 2 е от онези слабо реализирани програмисти, дървени философи 45 , които са се родили научени, разбират повече от математика от колкото от програмиране, пишат предимно на асемблер, мислещи че за да си програмист ти трябва да разбираш от електроника, хардуер, квантова физика, висша математика, процесори и още 500 излишни неща, които им придават чувство на самоувереност когато споменат че ги знаят, друг е въпроса че никъде не могат да ги приложат. За пръв път чувам, че е нормална практика едно момче на 15-16 да е готов програмист, че и да изкарва пари от това нещо хаха... Иначе за едно нещо съм съгласен с него, университет не може да те направи програмист, особено техническия. Там вместо да изучиш напълно програмирането учиш 10 различни неща на 1/20 от това, което трябва да знаеш за съответната дисциплина. Иначе авторе, тва че трудно са наемали хора без диплома не го споменавай повече, пълна глупост е. Няма да забравя едно от първите ми интервюта за по-сериозна фирма, на които им бях изкарал дипломи, сертификати от академии и всякакви други хартийки без стойност при което интервюиращия ми каза "Хубаво ми носиш тези неща, но ги остави настрани и дай да видим какво можеш. " Даже не ги и погледнаха, да ти отговоря на въпроса за дипломите :) Най-добре ще направиш ако запишеш Софтуерно Инженерство във ФМИ СофтУни/Телерик (академии), както бях направил и аз навремето.

7.   Софтуни.

8.   "Иначе авторе, тва че трудно са наемали хора без диплома не го споменавай повече, пълна глупост е. "

Не съм съгласен напълно. Дипломата е важна важна в назалото и съм става свидетел, как се предпочутат кадидати само с 3 месеца стаж и магистърска степен на образование, спрямо такива с 2 години стаж, като заплатите почти никога не се изравняват. Имах колеги, каращи уни с мен, само дето бяха на по 35 със по 7-8 години стаж, просто зщаото дипломата беше важна за заплатата им.

Не казвам, че пак няма хубави заплати, просто че е по-трудно и освен, ако не си някой 10x-аджия, ще ти се вдига по-бавно заплатата.