Споделена история от Образование

Въпрос за докторат
В България или чужбина е по-добре да взема докторат? И ако не си харесвам специалността (бизнес администрация) дали може да е нещо различно (без математика и статистика, вървят ми биология, история, литературата и разказвателните).

Вярно ли е, че у нас преподавателите в университетите са зле платени, предполагам с докторат/PhD ще трябва да емигрирам?

Коментари

1.   Кой каквото и да ти казва определено по-добре в чужбина.Не за друго просто нивото там е съвсем друго,казвам ти го като човек наскоро завършил,говорил съм с много университетски преподаватели и знам какво пиша.Представи си,че трябва да избираш между опел астра и мерцедес S класа кое ще избереш?Те така и с образованието ;)

2.   За жалост без статистика за докторантура забрави въобще. И в България е нужна, и в чужбина. Споделям го от личен опит.

3.   Кажете честно, с докторат от БГ може ли човек да преподава в чужбина или не?

4.   Авторе, първо си вземи първата магистратура и тогава мисли дали искаш (и ти трябва) PhD или не. Аз си признавам, че правя моето по-скоро като хоби и от научен интерес, отколкото защото ми трябва за нещо конкретно (имам си солидна кариера и без PhD-то). Не знам дали има докторантура в която ще се разминеш без статистика.
За навън или у нас - след сериозна магистратура навън, докторантурата у нас ми се струва като голям пад в нивото, но мисля ще успея да компенсирам със стойностен труд (повече заради вече наличните ми знания и опит, отколкото заради наученото в самата докторантура).
3 - Можеш - академичните и научни степени се признават, но ще гледат трудовете и публикациите ти. Прави ми впечатление, че изследванията на много български докторанти са абсолютно безполезни и с минимална (да не кажа никаква) научна стойност. Ако развееш подобна дисертация и също толкова безполезни публикации е малко вероятно да те вземат. Обратно - ако трудовете ти са интересни и полезни, даже може сами да те забележат и потърсят.