Споделена история от Образование

Как да се подготвям за олимпиади по математика?
Здравейте. Момче в 10 клас съм. Наскоро се явих на олимпиада по математика с очакването, че задачите ще бъдат базирани върху материала, изучаван в училище, но не се оказа така. На теста видях задачи, който изискваше материал, който даже не съм изучавал. А теста беше за 10 клас! Да Ви кажа, може би бях прекалено наивен по отношение на очакванията ми. Не съм от МГ, но проявявам интерес към такива надпревари и искам поне да разбера как да се подготвям ефективно и поне откъде мога да взема част от материала, който се предлага на подобни олимпиади. Оценявам всякакви съвети. Благодаря предварително.

Коментари

1.   Има колкото искаш материали онлайн на английски, но не съм сигурен, че всичко това има смисъл да го учиш само за олимпиада.
По-умно ще е да хваниш един програмен език с добри библиотеки - примерно Python или Java - и да се научиш да програмираш: като за начало можеш да си прилагаш нещата от дискретната математика, геометрия, теория на числата и алгебра на практика в него, а по-късно да си намериш работа.

Ето ти няколко книги за олимпиади
https://3lib.net/md5/FCF6978FD9F8C45A248F728EB29020B1

https://drive.google.com/file/d/1BcJTLjQaelZ4w_70oHKyImC2I8zLfyrt/view

https://3lib.net/md5/4407ED3312513006F531809C08565189

https://3lib.net/md5/6E75D043A1AD174132E61B3A90E9C5EA

Математическа енциклопедия -
https://mathworld.wolfram.com/

Алгебра и геометрия с Python
https://3lib.net/md5/1E81527AF7F32F64E80AE4BC35663F47

2.   Аз съм учител по математика и ти гарантирам, че олимпиадата за 10 клас е върху материала за 10 клас. Естествено, че учителят ви не ви го преподава подобни задачи. И аз не го правя. Ако го правеше, щеше да се наложи да пише двойки на контролните. Знаеш ли какво става, когато се случи да пиша двойка. Родители ми се обаждат и ме заплашват, че ще опропастя бъдещето на "детето".

Как да се подготвяш - попитай учителя си и той ще ти даде материали или поне ще ти каже какви материали да ползваш. Има едни книжки "Математика" от преди години, чудни са.

3.   Трябва да решаваш много задачи, това е. Имах един колега, задачите по програмиране и по математика 1 и 2 ги решаваше направо на ум, каза, че преди хич не му се отдавало, но се решил и взел един сборник със задачи и го решил целият. И така следващ. Ето така. Аз не съм много добър по математика, иначе в училище имах все 5, 4; но имах и 2, 3 и 6. Общо взето ти трябва да разбереш логиката зад задачата и да знаеш всички нужни формули, но не по буквички и символи, а защо реално формулата е така. Ползвай четиризначните математични формули, по мое време беше една жълта книжка.

4.   С решаване на задачи. Виж варианти от минали години, виж решенията, решавай от сборници. Не става от веднъж, но после ще можеш и сам да ги решаваш. Успех!

5.   Търси книжките от някогашните поредици "Алеф" и "Математика (и информатика) - извънкласна работа". Те са написани специално за ученици, подготвящи се за олимпиади по математика. Успех!