Споделена история от Образование

Образование
Здравейте! Аз съм момиче на 21 години и имам следният проблем. Студентка съм 2 курс и уча икономика, от известно време започнах да усещам много силно влечение към психология и съм решила, че искам да се занимавам с това. Това, което уча в момента не ми е интересно и никога не ми е било, честно казано го записах просто ей така, защото преди 2 години мислех за други неща и не се бях ориентирала към нищо друго. Започнах да чета много книги за психология и да я уча вкъщи сама, но е ясно че така не става, трябва да го запиша все пак. Въпроса ми към вас е къде в България мога да уча психология, не ми пречи и да се изместя тоест да не е в моя град, мисля си и за чужбина, но не знам език, дали в чужбина има такъв университет с преподаване на български? И друго- да прекъсна ли това, което уча в момента, понеже не ми е интерсно или да го довърша така ли иначе съм минала половината вече и след това да запиша психология? И последно според вас има ли пари в тази област? Благодоря ви!

Коментари

1.   Завърши си това и после завърши Психология. Междувремено сама си учи през останалите години и така.

3.   Какъв български в чужбина, няма такова нещо. Варианта е не само висше психология, разликата от книжките по приложна психология и университета е голяма, търси курсове, виж НЛП.

5.   "Студентка съм 2 курс и уча икономика, от известно време започнах да усещам много силно влечение към психология"

Проблемът ти е, че се влечеш от истинска специалност в измислена. С икономика можеш поне нещо после да претендираш, че знаеш относно финанси. С една куха психология ти и психотерапевт не можеш да станеш.

"Започнах да чета много книги за психология и да я уча вкъщи сама"

Без да звуча умишлено негативно, вероятно въпросните книги ти дават фалшива представа какво е психологията. Ако са популярни заглавия тип Доктор Фил, Фройд, Юнг и подобни, то това въобще няма и допир с реалната психология. Кийт Станович има книга със заглавие "Нека мислим правилно за психологията", изд. Изток-Запад. Това е най-пълното и точно описание на съвременната психология.

"Въпроса ми към вас е къде в България мога да уча психология"

Качествено никъде. Иначе СУ.

"дали в чужбина има такъв университет с преподаване на български"

Боже мили... не, няма такова място. Но и в България не можеш само с български психология да учиш. Съвременната наука е англоезична. Френски, немски, руски, нито един от тез ще помогнат тук. Имах колеги с по един гол руски, едвам се оправяха с учебниците. За психология ти трябва английски, няма какво да спорим. Без него нямаш достъп до съвременната литература и научни публикации. Без тях, ни завършване ще има, ни реална квалифицираност и знания.

Като последни думи, на 21 е малко късно да се рееш по специалности. Особено глупости като психологията. Завърших тази малоумна дисциплина и освен ако не си в страна с реални икономически размери (Германия, Англия, САЩ, Канада), психоложка кариера няма да видиш. Искаш да замениш по-престижна специалност с психология, но не знаеш дори в какво се забъркваш. Не го прави.

6.   Имаш богат избор от университети, но не мисля, че ще намериш чуждестранен, в който да ти преподават на български.

Няма никакъв смисъл да прекъсваш икономиката на този етап, особено за да запишеш психология.

Пари няма и в двете специалности, но това ще го усетиш, щом излезеш на трудовия пазар. Обмисли преквалификация в направления с езици и математика.

7.   Завърши това, което учиш в момента. След това запиши психология. Междувременно направи проучване къде да учиш психология и продължавай със самообучението. Успех!

8.   Благодоря на всички за коментарите. Обръщам се към номер 5- ти работиш ли по специалността си след като си го завършила?