Споделена история от Образование

Какво да уча в университета?
Здравейте!
Не знам дали някой може да ми даде съвет, но...
Тъй като си взех свободна година преди университета в момента започнах да се колебая за специалността, която избрах. Считам, че такова решение не е маловажно, като се има в предвид, че ще го уча 4-5 години, а може би и повече.

Та... Би ми било полезно да знам какво вие бихте избрали между: компютърни науки в СУ; национална сигурност и отбрана в академия Г. С. Раковски или лекарски асистент в МУ?

Три специалности, които близка точка нямат и преди да попитате, да мога да кандидатствам във всяка една и във всяка биха ме приели. Мога да програмирам и добра съм по химия (макар биологията да не ми се отдава много).

Коментари

1.   Най-добре учи за сервитьорка. Успех!

2.   Защо не кандидатстваш във ФМИ СУ?

3.   Щом Биологията не ти се удава-тогава лекар недей да ставаш, че аман от Некомпетентни лекари в тая държава.
Препоръчвам ти компютърни науки-хем по-висока заплата, хем без толкова нерви.

4.   Моя съвет е да се научиш към програмирането. Засега изглежда, дълги, дълги години това ще е търсена и много/една от най-добре платените работи в днешно време. Има си и плюсове(винаги ще работиш на топло, няма лято, няма лете, няма да мръзнеш някъде докато си на работа), но си има и минуси(примерно постоянно ще си седнала, забила пред монитор, което не е добре много за очите и здравето като цяло). Но не е лесна работа в никакъв случай, познавам програмисти, които взимат между 1000 и 2000, но и такива, които много джиткат и разбират и взимат по над 5 бондака( ако искаш големите пари трябва много да учиш и да ги разбираш тия езици не е лесно ). Но честно казано за да станеш добра програмистка дори не ти трябва висше. Имам близък, който е програмист цял живот(взима над 5 хилки в момента) и ми е казвал, че мога да стана добър програмист и без висше дори. Вместо да дават вашите тия безумни пари за висше ги отдели за много добри курсове като на телерик. Така за по-малко от година ще си много навътре в нещата и ще си програмистка трупаща стаж и знания и ще напредваш както професионално така и с заплащането ти и в фирмата като цяло. Аз така бих направил, но за някои хора висшето си остава много важно, ако и ти си от тях си запиши и си изкарай висшето. Аз самият в момента събирам пари за курс по програмиране и мисля да се пробвам. Като цяло от малък седя по компютри, дали сърфирам, дали играя игри, но като цяло нямам проблеми с компютрите и не искам цял живот да работя по складове за кирливи 1200 лева и съм решил да събера парите за курс и да се пробвам. Просто виждам как познати станаха добри програмисти, купиха си собствени жилища, един приятел дори е с чисто нова хонда сивик... Успех!

5.   Бъдещето е в компютърните науки. Ще можеш да го работиш по цял свят, вкоючително на свободна практика и от дистанция ако това искаш.
В системата съветът ми е да не влизаш... тепърва ще има драстични промени в световен мащаб. Не се обвързвай като роб на чужди амбици. Няма да свободна- никога! Дори ако напуснеш.
Лекарски асистент пък ще си постоянно под нечия опека, шефство, зависима и командвана от всеки на който попаднеш. Не знам, аз поне не обичам да ме командват, индивидуалист човек съм.
Та помисли и върху това.

6.   МУ, според мен.

7.   Щом ти се отдават компютърните науки насочи се към тях. Това е доста добре заплатена професия.

8.   Според мен компютърни науки в СУ. Щом ти харесва програмирането, няма да съжаляваш. Аз завърших софтуерно инженерство там. Отлична реализация, много възможности - с шеф, без шеф, от офис, от вкъщи, винаги добри пари, ако се стараеш и имаш желание. Успех!

9.   Правилният въпрос не е какво ще учиш 4 години, а какво ще работиш 40! Защото те 4 години минават бързо и дори да направиш грешен избор, ще го завършиш някак, но после ако 40 години трябва да работиш нещо, което не ти харесва? Помисли за това. Всеки ти казва IT там са парите, е да де, ама ако не ти се отдава или ти тежи? Ще изкарваш пари, но на цената на разсипани нерви и цял живот ще ходиш с отвращение на работа. Така че помисли какво искаш да работиш следващите 40 години, а не с какво ще си запълваш времето следващите 4.

10.   Аз предлагам да станеш шофьор на тир голям камион и там се изкарват 5000 лв. Цял ден на този компютър ще останеш без очи тоест ще ти сложат очила с голям диоптар. Това е мое предложение

11.   Като се знам какъв инженер съм, ме е страх да отида на лекар. Ако си зле с биологията стой далече от медицина и всичко подобно.