Споделена история от Образование

Защо толкова много студенти в чужбина се прехвърлят в България?
Здравейте. Много мои познати, които учиха в чужбина се върнаха тука. Някои бяха в Холандия, други в Германия. Никой не казва защо като ги питаш, в смисъл викат едно и също, че било скъпо или че много се учело. А аз ги познавам, повечето са заможни и бяха отличници. Ако имах възможност и аз щях да ида в чужбина, тука нивото е много ниско. Не ги разбирам какво не им е харесало там. Каква мислите е реалната причина?

Коментари

1.   "Заможни отличници" - всичко ясно. Ми, да - скъпо е и се учи, но не и повече от тук. Разликата е, че там се бачка, а не "яваш, яваш"... Накратко, достатъчно са заможни тук за да им пишат добрите оценки, а там са средно ниво или по-ниско и трябва да се понапънат.

2.   Мързел и липса на амбиция; дистанционна работа в България, където всичко е по-лесно и по-удобно; култура; храна.. причините могат да бъдат хиляди

3.   Имам много приятели и роднини, брат ми беше един от тях, които се насочиха точно към Германия, за да учат и не останаха особено доволни.
Мога да изредя някои от причините:

- да завършиш университет там е адски трудно и повечето хора, даже и немците, не взимат диплома. Да, лесно можеш да влезеш в добър и не скъп университет, но дали ще завършиш е друга тема
- ако все пак успееш да завършиш, най-вероятно ще си учил по-дълго време. Познавам хора, които са записали специалност с продължителност 3г, но са я завършвали за 5-6, та и 10г., в което няма нищо срамно, но си представи стреса и разходите
- много от българите там, изпадат в депресия. Доста от тях намразват и самата страна след като са имали горчив опит
- немците са по-различни и не всеки може да свикне с тях. Почти всичките ми близки имат лоши впечатления от тях. Събирания и веселби каквито имаме тук едва ли ще намериш в тази страна, ако цениш това. Там всеки гледа себе си и бърза за някъде.
- има хора от цял свят и понякога това може също да е трудно за възприемане
- не можеш да се явяваш безброй пъти на един изпит. Ако 3 пъти те скъсат на един изпит ти слагат черен печат, който означава, че няма да имаш правото да завършиш специалността където и да е в Германия и ще трябва да се пренасочиш

Това е като цяло впечатлението ми от немските и чуждестранните универститети като цяло. Не казвам, че са лоша опция, но за човек завършил току-що даскало, са много висока топка повечето пъти.

4.   Страшно много се учи и не се справят. Това е на първо място.

5.   Основните причини ти си ги написал: " много се учело ", " тука нивото е много ниско. "

Просто в чужбина трябва да учиш както трябва, не е като в България, където може целият зимен семестър да не влизаш на лекции, да вземеш от някой колега бележките и за 2 седмици да се подготвиш.

В Германия както са написали много лесно се приема, дори няма приемен изпит, с изключение на медицина, архитект, юрист, психология и др.
Обаче четене, четене, четене, четене...
То за това и не признават български дипломи на практика, а само на теория.
Дипломата от чужбина си има стойност, за това и някой като завърши в чужбина веднага си намира престижна работа с добра стартова заплата.

" Повечето са заможни и бяха отличници. " Ама са били в Б-я. В чужбина нямаше и средно да изкарат.

6.   4, не е това. Познавам хора, които прекъснаха именно, защото не се справяха с материала, но следващата година отново се записаха в чужбина. Онези които се връщат нямат проблем с ученето, просто не им е харесало там. Нямат приятели и заради това се депресират. Също така стресът е много и решават, че тук ще им е по-добре.

7.   Не става само с пари и болни амбиции на родителите, трябва да го искаш за да се получи. По интересното е, че на тези, на които им се получава да завършат и се върнат в България, не правят нищо за страната си. Жалка и недорасла нация сме и това е.

8.   Номер 3 го е описал/а много добре. Аз записах много трудна специалност в университет в Германия и завърших за 7 години. Стресът беше огромен. Също има и разлика между университет и висше учебно заведение. Немци има и свястни, но са с друг манталитет и е по-трудно да се напаснеш. Те са индивидуалисти, а не колективна нация като нас и останалите южняшки народи. След каъо завърших, бих казала, че забелязвам как всеки ходи на работа, спорт и веднага вкъщи. После това се повтаря и така. Животът е по-различен, но не и по-лош, ако свикнеш. :))

9.   до номер 8, аз съм 3. Бих искал да те попитам, ти само бакалавъра ли завърши за 7 години или плюс магистратурата?

10.   До номер 3 и 9

Да, само бакалавър с една година стаж. Но пак са си 6 чисти години на учене. :)) За стажа имах късмет, че ме одобриха без опит по специалността. От ученето вече се бях отчаяла и исках да разнообразя с практика.

До номер 5

Вярно е, че дипломата от чужбина тежи, но не е гаранция, че веднага ще си намериш работа. Иска се търпение, постоянство и късмет, според мен. Поне за Германия това ми е опитът. Дори имам познати германци търсят работа по половин до една година, а може и повече.

11.   до номер 10, ти каква специалност беше? И като цяло съжаляваш ли, че кандидатства бакалавър в Германия?

12.   До номер 11:

BWL (стопанско управление). Вече не съжалявам за нищо, все пак завърших. Единствено ако можех да върна времето назад, щях да запиша друга специалност или същата специалност, но в друго висше училище. С немския нямах никакви проблеми, но с математиката... просто във всеки изпит имаше задачи, а аз бях езикова гимназия и ние не учихме задълбочено математика.

Ако се чудиш дали да запишеш бакалавър в Германия, нищо не пречи да опиташ. Иначе винаги ще се питаш, какво щеше да се случи, ако бях записал/а. ;)