Споделена история от Образование

Тук ли да изкарам докторат или в чужбина?
Като имате предвид, че в западните страни преподавателите са сравнително добре платени, докато у нас студентите им взимат същата заплата на 4 часа в кол център примерно.

Дали нашите дипломи изобщо важат в Европа? С БГ докторат ще ме пуснат ли да преподавам в немски, италиански, австрийски университет примерно?

Апропо у нас постоянно се говори колко е хубаво, но явно само за определени кръгове или специалности като ИТ. В науката хем е трудно да влезеш от старите кучета, хем парите са обидно малко и после се чудят хората защо преподавателите вършат работата си през пръсти.

Степента, в която бенефициентите от тази система напълно я забравят, също е поразителна.

Движейки се в кръгове от средната класа в офис средите, степента, до която произходът на хората просто им е дал живота им на тепсия, и липсата на осведоменост за трудността на живота извън този балон е шокираща. Някои огромни привилегии в живота просто се приемат като нещо за всеки, а не като невероятно щастливо благо. А масово сред редовите служители имаме много по-будни и образовани хора от спуснетите отгоре мениджъри и тим лидери, които идват знайно как, защото обяви никога не пуска нашата фирма.

Коментари

1.   Университетски преподавател съм в малък ВУЗ. Не в основния ти въпрос, но заплатите в университетите въобще не са малки-аз получавам около 2000 лв на месец за 10-15 часа седмично. Българските докторати се признават в чужбина и спокойно можеш да преповадаш навсякъде, стига да знаеш език, да си достатъчно подготвен и актуален, както и да създадеш контакти(чрез програми, проекти, Еразъм) с чужди университети и да те поканят. Стари кучета, ако разбираш на преклонна възраст в университетите няма, на 65 г. те пенсионират и не може да си на трудов договор, както и да си в колективни органи на университета. Естествено, ако си доктор от чужд университет ще е много по-лесно да преподаваш в чужд университет.