Споделена история от Образование

Липса на мотивация
Здравейте
Пети курс съм стоматология
Който е учил знае че това е една от най-тежките години, може би заедно с държавните изпити- и практически и не само. Проблема е там че в личния ми живот ми се случиха много неща, на първо място мъжа с който живеех се изнесе, имаме проблеми във връзката ни, и това е отнело целия ми фокус, внимание, интерес. Постоянно мисля как да оправя нещата между нас и тн. Проблема е че остават 2 месеца до изпити горе долу, не съм започнала по нищичко да чета( не съм чела и последните две годии системно а само в сесии, добре че помня бързо, защото финансово съм много зле и постоянно ходих на работа след или преди университета). Това го отчитам катонпроблем. Сега опитвам да седна, казвам си- ще прочета само 2 странички от каквото и да е. Нищо. За първи път в живота ми нито помня нито се концентрирам. Много хора изостават на тези изпити и не продължават в шести курс (изпускат една година) и все мисля как ще съм от тях. Тази мисъл не ме стряска а напротив отпускам се и си казвам, какво пък ще пропусна една година. Как да се справя и как да намеря мотивация. Имам чувството че докато не оправя нещата в личния си живот друго няма да ме заинтересова.

Коментари

1.   И това, защото некакъв путьо те напуснал? Ще си прецакаш живота заради този? Браво на теб! Ами аз какво да кажа, когато преди 2 г. мъжа ми почина от ковид и ме остави във въздуха висяща? Стегнах се и сега работя, излизам с приятел ки, децата, внуците и така. Първо си виж учението, от него ти зависи работата. Като работиш, другото се нарежда. А пък и мъже бол... ще намериш някой да ти вдига кръвното... успех!

2.   Здравей, преди години бях точно в твоята ситуация. Само че аз учих икономическа специалност и със сигурност е било много по-лесно. Точно в края на годината с гаджето се разделихме, много се мъчих да оправя нещата. Плаках, страдах, молих се дори, за кратко се събрахме, но си личеше, че няма да сме заедно и накрая така избягвания край дойде. Бях съсипана, не се хранех, не излизах, отслабнах, също ми оставаха 2 месеца до държавния изпит, но аз все не започвах да уча. Не спирах да мисля за него. Но в един момент се “събудих”, огледах се, осъзнах че не си струва да пропилявам времето си, натрупаните знания до момента и всички вложени усилия. И аз също като теб изпитвах огромни затруднения, докато учех и трябваше да се стегна. Помислих за семейството си, което беше зад гърба ми и не исках да ги разочаровам, макар че те не са такива и нямаше да бъдат разочаровани, по-скоро исках да не разочаровам себе си и колкото и да ми беше трудно стиснах зъби. Мотивираха ме и мои състуденти, обсъждахме теми, предмети и си казах, че не мога да се проваля.
Завърших успешно с високи оценки и съм горда със себе си.
Помисли за себе си за вложеното време и усилия до момента, помисли за семейството си. Човек, който очевидно не мисли за теб, не заслужава да страдаш за него. Защото ако държеше на теб и го интересуваше бъдещото ти развитие и реализация, не би ти причинил раздели, караници и стрес, в толкова важен за теб момент.
Убедена съм, че човека, за които страдаш не си струва, това е урок, аз научих своя в подходящия момент. Трудно е, но не е невъзможно.
В момента съм реализирана и успешна, с човек който държи на мен и ме подкрепя. Всяко зло за добро! Просто трябва да се събереш!
Горе главата, успех на изпитите! Правилните хора ще те оценят! Погрижи се за себе си и бъди щастлива! :)

3.   Акцентирай си на ученето, като имаш работа всичко се подрежда, ще има и готин мъж в един момент, винаги става така. Кредит също е решение, да не ги мислиш финансите постоянно. И бъди целеустремена, така успехът е близо.