Споделена история от Образование

Дилема
Здравейте. Аз съм мъж на 28 години. Преди години за съжаление бях много свит човек, без собствено мнение, та подтикнат и от родители и от приятели и познати, записах нещо което не харесвах за да изкарвам повече пари в бъдеще. Защото било перспективно. В университета учих без желание, само за оценките, после си намерих работа, която работя без желание и го правя само за да имам пари. Да, издигнах се във фирмата, вече взимам добра за България заплата, но не съм щастлив. Сутрин ставам и си казвам - офф, пак ли трябва да върша това през денят. Може да се каже, че 10 години вече - уча без желание, работя без желание. Успявам единствено поради причината, че не обичам провалът. Затова давам 100% сили, а колегите ми, например, имат същите успехи, но с далеч по-малко усилия, защото за тях това е страст и им се отдава. Моята страст е в съвсем друга област, от хуманитарната сфера, още от дете. С лекота мога да уча там и ще го работя с удоволствие, но... заплатите в тази сфера са много ниски. Ще взимам най-много 1000-1100 лв, няма голям избор за работа и като цяло не е перспективно днес в България. И сега съм изправен пред сериозна дилема - дали да запиша още едно висше, на 28 години, да го изкарам паралелно със сегашната ми работа и после да започна кариера в любимата сфера, но приемайки, че никога няма да имам финансовото благополучие, което имам сега. Или пък да си остана да се развивам с нежелание и на инат на тази работа, да се мъча така години наред и явно да приема, че щастие на работа няма да открия, но пък поне ще имам пари и евентуално мое семейство в бъдеще не би трябвало да има особени финансови проблеми облягайки се само на моя заплата. Какво да направя не знам, вие добри хора какво бихте ме посъветвали?

Коментари

1.   "защото за тях това е страст "

Те могат да те гледат отстрани и да си мислят същото за теб... Всеки малко или много се преструва.

Работата си е работа, на 28 години е добре да го разбереш. Колкото и да е "любима", като с всяко нещо, магията изчезва след няколко години. След това е просто бачкане и е въпрос дали се справяш и колко получаваш.

"Моята страст е в съвсем друга област, от хуманитарната сфера"

Особено в тая сфера, "магията" много скоро ще ти изчезне, след като я заработиш... Мен също ме влечеше като млад, добре че се отказах. България не е развита като страна, за да има такова нещо като "хуманитарна сфера". В България даже не може да се говори за "гражданско общество". Всичко е отбий номер и тънене в мизерия. Слушай интервюта примерно на проф Иво Христов който е социолог. Той си има разни лични мнения по политически въпроси, но принципно като специалист в тая сфера си разбира от нещата. Логично е преди да си мислиш за хуманитарна сфера, първо да разбереш с какъв хуманоид си имаш работа...

2.   Ти си направи парите, после ходи да правиш каквото искаш, познавам хора който на 40 решиха да стават Йоги.

3.   Имай предвид, че има голяма вероятност да идеализираш това, което нямаш. Може например ако работиш "желаната" професия да се окаже, че не е това, което си си мислел. Може да е примерно голяма връзкарщина и ти ако не такъв да те гърбят много и постоянно да те унижават. Може средата да не ти понесе, може да се окаже, че всъщност не ти харесва чак толкова. Това какво си мислиш, че ще е и какво ще е, са две съвсем различни неща. На края може да се окаже, че пак ходиш с нежелание, само че взимаш 3 пъти по-малко пари. То затова е работа, а не удоволствие - винаги има нещо, което дразни - ако не е естеството на работа, ще е заплащането, средата, условията. Няма идеално щастие.

С 1000 лв заплата като те налегнат сметките и разходите и като започнеш да закъсняваш със сметки, наеми, разходи, много бързо ще ти се изпари желанието за работа. Желание, желание, ама в магазина сиренето е с пари.

4.   И аз съм така, затова инвестирам яко в биткойн. Печеля добре и си имам и спестявания. Ако след някоя година биткойна поскъпне, си бия камшика на някой остров, купувам няколко имота да ги отдавам и ме боли шнура. Няма да има нужда въобще да работа.

5.   Всяка работа е работа когато работиш за друг. Прецакано е, защото не можеш да си взимаш почивки когато искаш, общуваш с колеги, които не харесваш и т. н. Поне да плащаха добре. Това е. Парите са важни. Изключвам професии като: учител, лекар, пожарникар, полицай, социален работник и т. н., които са изключително социални дейности в полза на обществото, като те също е нужно да са платени, но, за да започнеш такава работа, парите не са били основната мотивация...
Както и да е, работи за пари, след като нямаш удоволствие от дейността. Ако имаш достатъчно свободно време, че може да практикуваш дейности, които ти носят удоволствие, а всяка дейност струва пари, които ти имаш, така че си по-добре от работещите, които нямат пари и мразят работата си.