Споделена история от Образование

Защо студентските години се смятат за най-добрите?
Тогава живях много по-бедно, не ми стигаха парите и трябваше да работя и уча, сменях квартири и едва си плащах наема и едва не станах бездомна, не се разбирах с всички колеги и някои се заяждаха с мен, нямах студентско гадже (а тези, които имаха не можаха да завършат после). Ако учиш в чужбина те възприемат зле, като имигрант...
Колегите ми също работеха и учеха масово след 1ви курс и едва завършиха, едва свързваха двата края... накрая някои се разболяха тежко от стреса, беднотията и начина на живот... Най-лесно беше ученето от този етап (бях избрала по креативна специалност и не ме късаха).
Нещо аз ли не съм рабрала или просто времената са се промили и студентските години не са толкова безгрижни вече както някога са били при по-старите поколения... от къде идва този мит, че това са най-добрите години?

Коментари

1.   Най - добрите са в детската градина.
Аз не съм работела когато учех, лятото също. След като завърших започнах работа. Може би, ако родителите заплащат се считат за хубави години.

2.   Навремето предполагам са се считали за най-добрите години, при част от хората и днес са, но не при всички. Най-добри са ако си гледаш само ученето и кефа в свободното време, но повечето от студентите не са така.
За мен студентските години бяха тежки, учих трудна специалност и отделно карах платени стажове… Недоспиване и стрес яко.
Най-добрите години бяха след това, като си стъпих на краката, като се изнесох сам и малко се издигнах в работата.

3.   Хората не разбраха че без далавери и престъпления ги очаква точно тази мизерия. Който разбрал, разбрал.

4.   Не знам кой те приема зле, като завършил в чужбина ти го казвам. Това така - студентските години са най-хубави за онези, чиито родители са научили децата си, че всичко е аху-иху и им дават парички. Общаците в България за 50-100 лева с всичко. Ако дават на чавето 1 100-1 200 лева, то си им е перфектно да си ходят през вечер на наргиле барове, дискотечки и т. н. Ама за нас, чиито родители нямаха възможност, ни се налагаше да работим тежки 12 часови смени по складове и т. н., само за да преживяваме.

И по-добре. Това изгражда характера и знаеш какво струваш - щото някак си човек, който е минал през "Ада", ще му е много трудно да си преглътне гордостта и да бачка за 1 500 - 2 000 лева (при тази инфлация, където 2 неща в магазина са 15 лева).

А тези, където дъвчат наргилетата нон-стоп пак може да си имат претенциите, но рано или късно ще омекнат и почват да носят на гърба си шефове и техните любовници. Вземете за пример медиците. Те се скъсват от учене и бачкане, като след завършването си директно си заминават. Защото знаят, че усилията им значат нещо.

5.   За мен, а със сигурност и за бая други хора-това бяха най-кошмарните, брутални, гадни, отвратителни, скапани и жалки години в живота ми. Честно-в затвора да ги бях излежала, надали щях такъв ад да преживея. В тая окаяна държава, висшото е по-зле и от затвор, пълна идиотщина и кошмар.
И това го казва отличничка вземала стипендия за отличен успех...
Няма по-гадно нещо от университетите в България, говоря за държавните, не знам какво е положението в частните, не съм родена в богато семейство, че да знам.

6.   Защото това са последните години, в които повечето хора имат мечти. След това повечето хора ги захваща сивото ежедневие - семейство, деца, от работа вкъщи, от вкъщи на работа. Малко са хората които наистина водят интересен и разнообразен живот. При повечето сивото еднотипно ежедневие убива и последните мечти останали у човек. Докато като си студент, дори и да нямаш много пари и да имаш доста трудности, в крайна сметка отговорностите ти са по-малко, ежедневието не е скучно, имаш мечти за бъдещето, някои хора изживяват първите си любови тогава... Та така. Но има и изключения де. Ти вероятно си от тях.

7.   Най-добри са, защото повече от днешните "виШисти", са на безплатен курорт 4-5 години, мама и тате дават мило и драго, сина или щерката да има виШо. А изпити в днешно време, се взимат дори и да си на ниво кръгъл идиот, освен в половин дозина специалности, като медицинските, правото и още 1-2, другите и магаре да вържеш ще ги завърши.

8.   Има го този момент, че съзнанието позабравя лошите работи с цел да се предпази и пренарежда мислите за миналото в някакви розови нюанси.
И аз първосигнално си спомням за студентството като нещо розово, но като се замисля не беше съвсем така.
Първата година живях в най-мизерното общежитие и бяхме 6 човека в една стая с обща баня и тоалетна. Зимата беше студ, защото дограмата беше от старите дървени. Пълна мизерия и кочина. Точно тогава имах и несполучлива връзка и ми разбиха сърцето. Сега като 32 годишен мъж ми е смешно, но тогава възприемах нещата по съвсем друг начин.
По средата на втори курс пък баща ми почина... Бяхме зле финансово, майка ми по цял ден ревеше, а аз естествено бях в друг град.
Имах няколко връзки, леко екшън моменти, отново мизерия и яко бачкане с учене, но справих се.
Може би когато човек е млад и може да преживее по-лесно екстремни ситуации, знам ли.
Сега на тези години животът ми е доста по-стабилен от към емоционално и финансово ниво.
Но пък тогава мислих само за себе си, а сега мисля и за жена си и децата си.

9.   И аз като се замисля, май това е било при по-старите поколения.

10.   Защото тогава си млад и бъдещето е пред теб. Можеш да мечтаеш и да се стремиш към повече. Също така често е последният момент в който имаш относителна свобода, много хора след университета се женят и им се раждат деца.

11.   И аз често съм си задавала този въпрос. Вероятно идва от безразборния секс и пиене

12.   Нямам представа как е било при другите, но аз в моите студентски години най-накрая получих някаква свобода.

Тогава хем си над 18 и вече родителите не ти висят на врата нон-стоп, хем си се ориентирал горе-долу какво искаш да правиш в живота си и започваш да се развиваш в желаната насока.

Честно казано училището е пълно с ненужни предмети, ставаш рано, нон-стоп си под родителски или учителски контрол, да за мен

годините като студент са едни от най-хубавите в живота. Всеки е живял бедно като студент и е ял филии, аз се е случвало и да си лягам гладен или недостатъчно нахранен. Е, и?

Добри и лоши това са моменти от живота, за мен студентството е символ на свобода донякъде.

Т. Т.

13.   Не ги цениш докато не влезеш да работиш в офис. И докато не видиш какви са изискванията по обяви. Все едно за фирмите си просто номер. Като студент все още имаш мечти. Ако работиш тежък физически труд или дори в офис от 9 до 5 нямаш интересен живот и мечтите изчезват.

14.   Номер 5 - да, нали! Имах усещането, че излязох от казармата накрая, а не от университет.
След университета беше много по-добре живота... по-малко стрес, работиш по професията в офис, която си учил, а не някакви ниско платени студентски работи (продавач, сервитьор, чистач и тн)., пътуваш повече, стигат ти парите... сменяш си средата също. Предполагам, че ако човек е от богато семейство има по-леко студентство, защото не им се налага да работят... но повечето хора не са богати и много работят и учат сега и живеят на квартири с ужасните си съквартиранти (ала Биг Брадър)... чувала съм много хора да се жалват честно казано... Имаше и добри моменти тук там, но хората помнят само лошите неща като че ли...
Авторката

15.   14 не всеки си работи по професията.

16.   По принцип в повечето теми в Сподели се мрънка много, но толкова мрънкане като в настоящата тема отдавна не бях виждал. Ще се обоснова защо не съм съгласен с част от мненията горе.

Не съм следвал за висше образование и вместо това, навършвайки 17 години две седмици преди дипломирането ми в гимназията, започнах да работя. Бях единственият в моя клас, който не записа да следва медицина или право - двете специалности, на които всички се "точеха" поради очакваните големи заплати след това. В крайна сметка само един съученик успя да завърши право и да работи по специалността, а другите се хванаха на случайна работа от кол и въже. Докато бачках, живях при нашите до навършване на 26-годишна възраст и вкарвах всичките си пари за домашните разходи, включително и скъпите лекарства за майка ми, и почти не съм харчил пари за себе си.
Имам обаче поглед над някои мои приятели, роднини и съученици в онези години (след 1997-а). Почти всичките работеха (все пак беше в тежкото време непосредствено след Виденовата зима) и или живееха при родителите си, или в квартири. Никой от тях не беше в общежитие.

Каква е разликата? Ами, разликата е тази, че една квартира под наем струваше няколко пъти повече, отколкото се плащаше за стая в общежитие, съответно не мога да разбера недоволството на някои пишещи по-горе, че живеели в лоши условия и как, едва ли не, това били най-лошите години в живота им. Човек в такива случаи получава това, за което плаща. Съмнявам се, че оплакващите се не са имали възможността да се запознаят с условията предварително, както и че са нямали възможност да живеят под наем в собствена квартира (може и споделена). Само дето тогава нямаше да плащат нищожна сума за студентската стая, а доста повече пари. И сметките за ток също щяха да са "по-тлъсти". Мои приятели сториха точно така и решиха да си поделят една квартира, вместо да са в студентските общежития на Технически университет - София, където цареше пълен безпорядък и нощем всичко живо купонясваше с алкохол, цигари и свалени гащи поради последващите действия. Имал съм възможността да преспивам при мой приятел там, виждал съм купоните и оргиите по стаите, тичащите пияни пикли по гащи и джапанки с бутилка алкохол в ръка, така че съм пряк свидетел от колко долнопробни млади хора ще зависи бъдещето на България в близките години. Налагаше се и да отказвам предложения да си легна "с която пожелая" (по думите на познат на моя приятел там, който явно го раздаваше сводник) и с уверението, че срещу "20-50 лева на нощ правели всичко".

Та, да се върнем на това колко е тежко човек да учи и да живее в подобни условия, докато работи. Който е бил на квартира, знае, че това е много по-отговорно като разходи, отколкото е таксата в общежитието, която обикновено е 5-10 пъти по-ниска от едно жилище под наем. Моя позната преди 2 години плащаше 80 лева на месец в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", плюс 50 лева годишно за поддръжка на общите части. Ток и вода са включени в месечната такса. Ако сравним това с един наем от 600 лева плюс 100 лева за ток и още някакви пари за вода, то излиза, че в общежитието е около 9-10 пъти по-евтино (или 18-20 пъти по-евтино при споделена от двама души квартира). Да, условията са по-лоши от това човек да живее в самостоятелна или споделена квартира, но и разходите са неимоверно по-ниски!

- Кифлоприземител

17.   Защото някой имаме късмет, други не.

18.   Субективно. Не бяха толкова зле в началото за мен, към края станаха зле. Когато си студент си още де факто в даскало, няма спор. Все още имаш шанса да се напиеш със сродни души, което е рядък лукс след завършване. Това е причината да си ги спомняме с кеф: последната спирка преди да те връхлети животът и шибаните му реалности.

19.   "Не бяха толкова зле в началото за мен, към края станаха зле. " - и при мен беше така... 1ви курс беше интересно и забавно, но после свършиха парите и всички започнаха да работят и учат. Стреса беше голям също.