Споделена история от Образование

Връзки с обществеността
Здравейте! Тъй като приключих с бакалавъра си и реших да запиша нещо по-различно като магистратура, исках да ви питам дали тази специалност е добра? Имам известен интерес към връзките с обществеността и рекламата, но не знам какво точно представлява, затова ако някой е по-запознат ще съм му много благодарна да ми обясни изцяло какво представлява.

Коментари

1.   Представлява абонамент за бюрото по труда. Едно време го учхме това като избираем незадължителен предмет.

2.   Какъв е бил бакалавърът?

3.   Завърших ПР и Медии като бакалавър, в началото исках да уча журналистика, но като намерих тази специалност ми се видя интересна и с по-добра кариерна насока... (имах стаж като пиар 4ти курс, които представляваше писане на press release за някое събитие и разпространяване чрез вестници или други медии. Писах имейли до журналисти търсейки инфо за статии или молейки ги да разпространят статията ми. Ще поддържаш на социалните медии на фирмата, пишеш блог статии за сайта на фирмата, търсиш инфо за статии и снимки. Организиране на събитие (примерно благотворително). Ще работиш по проекти с добра кауза, примерно как да се намали бедността в страната. На практика това ще правиш.
На теория ще учиш как да правиш пиар план (най-трудното и тегаво нещо на света, не ми харесваше особено), масови комуникации, взаимоотношения с медиите (където те учат как да пишеш статии, news и press release). Може да те учат и как да правиш рекламни видеа, рекламна фотография и уебсайтове (понеже учих медии имах и такива предмети). Ще пишеш есета, правиш презентации, има и групови работи.
Мислех си, че ще е едно като започнах да го уча, а то после се оказа нещо съвсем друго и беше малко трудно като го учих, но някои предмети бяха по-развлекателни. На практика също е доста стресово и сложно. Трябва да си много представителен също. Може да работиш във някоя фирма, правителството, благотворителна организация и тн.
Няма много работа точно за пиар след като завърших, но лесно можех да се прехвърля да работя маркетинг и реклама понеже са близки дисциплини и същото ще правиш в позицията (писане на блог статии, поддържане на социални медии, маркетинг план, поддържане на уебсайт, рекламно видео и снимки и тн). Има мнооого повече работа за маркетинг, реклама, редактор и тн. Но не съм го учила почти изобщо и пак го върша. Не съжалявам, че го учих, мисля се търси (пиар, маркетинг, реклама), особено понеже пиар е по-нова професия от журналистиката примерно.

4.   Номер 3 благодаря много за отговора! Наистина много ми помогна! А тези дейности, които описваш на български или английски ги правеше?

6.   От номер 3 до 4.
Ами понякога на английски, особено ако БГ фирмата прави съвместни рекламни/маркетинг проекти с Щатите или Англия, определено някой БГ фирми искат на английски да работиш или поне два езика да знаеш... иначе в Англия също съм работила, където е по-развито (всъщност го учих там и се върнах после... )
В България на български пиша статиите, блоговете, постовете в соц. медиите, дори и хаштаговете са на български...
Забравих да спомена, че може да учиш как да оправиш репутацията на фирмата или как да им оправиш имиджа, помня че имахме такъв проект като курсова работа (това предствавляваше пиар плана, много сложно беше). Това точно е Пиар. Може да работиш в пиар агенция (да пишеш press release за клиенти) или като консултант... или като пиар техник (да правиш рекламни видеа, фотография, уебсайтове, статии, брошури, съдържание за уебсайта) или като пиар мениджър (правиш планове, за да подобриш имиджа на клиентите или правиш проекти по социални каузи, може да се налага да можеш да организираш някое събитие). Това е общо взето.