Споделена история от Образование

Втора специалност, бакалавър? Заслужава ли си?
Записах втора специалност, която трае 2 години. Въпроса ми е дали си заслужава. Защото разбрах, че в дипломата ще ми пише с малки букви на последната страница втора специалност.... Което ми се струва безмислено да се трудиш за това, а в същото време да нямаш полза от това. Също дали работодателите ще го оценят и дали ще имам предимство пред другите ако го завърша. Забелязвам, че програмата ми се разкъсва с предметите от втората спежиалност и имам около 3 часа свободни в университета, които няма как да ги запълня. Втората специалност, която съм записала е интересна, но в същото време мога сама да си науча и да получа знания.

Коментари

1.   Оф. Не се научихте.
Образованието не е като спорта - да те възхваляват според броя на получените медали. Там отиваш за знания, които да ти помогнат да се реализираш в живота/работата.
От тая гледна точка, първо трябва да знаеш какво се търси на пазара, после, от това дето се търси - какво искаш и можеш да работиш. И чак тогава записваш специалност, която да ти даде съответните знания.
Тука в БГ всичко е на обратно. Първо следват, после се чудят къде да си намерят работа. И по новините говорят колко "вишисти" имало без работа. Особено пък тия специалности от сорта на лингвистики, философии, психологии и т. н. Имат си приложение, но търсенето е нищожно.
Според мен, хората с много висши образУвания, просто са направили грешен първоначален избор. А някои дори по няколко пъти. В по-редки случаи, просто им се е наложило да се преквалифицират, заради по-добри възможности.
Висшето образование е инвестиция! За него се харчат не малко пари и трябва да има възвращаемост, според интересите и възможностите на човека! Никой няма да ти даде пари, щото имаш 15 висши. Пари се дават за свършена работа. Поне в. частния сектор...

2.   Не. Работодателите няма да го оценят. При кандидатстване за определена позиция се взема предвид основно опит и мотивация, и образование. Но само защото имаш 2 специалност, ако нямаш опит в тази, за която кандидатстваш, няма голямо значение за работодателя. В днешно време дори за младши специалист искат опит поне 1-2 години опит, бил той и стажантски и съответната диплома е просто бонус, ама няма записи нея да ти се даде работата. Това, че имаш 2 специалност хич не ги бърка работодателите. Виж ако си бил например 5 години графичен дизайнер и после станеш маркетинг специалист примерно, в доста фирми ще е от полза.

3.   В реалния сектор няма значение, но за позицийка в държавната администрация може да помогне.

4.   Аз от 15 г. работя по специалността и така и не пожелаха да ми видят дипломата. Като почнах, още не беше изготвена. Казаха, като я получа да я донеса. Още не съм я занесъл. Според теб някой ще обърне ли внимание на втората специалност?