Споделена история от Образование

Моля за помощ
Здравейте! Историята ми ще е малко дълга и затова се извинявам предварително. Младеж съм на 22 години, и от тази седмица вече съм 4 - ти курс специалност "Право" в СУ. Материята ми харесва и макар изпитите да не са много леки, успехът ми до момента е доста висок. Тази година за няколко месеца бях на стаж в една сравнително голяма софийска кантора, като работата, която вършех беше полу - куриерска, полу - секретарска, за мижаво заплащане. На същото място имаше и още двама стажанти като единият беше 5 - ти курс, а другият беше семестриално завършил и двамата бяха от около година и половина там за заплащане не много по - високо от моето(естествено без осигуровки и договор). Това ме накара много сериозно да се замисля и да се опитам да разбера как стоят нещата - и за съжаление, доколкото разбирам положението с младите юристи(поне за тези без връзки) е плачевно - ниско заплащане, често липса дори на трудов договор, нерядко работа по 10 часа на ден, вкл. понякога и в почивните дни и голяма част от тях са финансово зависими от родителите си немалко време след завършването си. От това, което разбирам много често в професията прилично(не огромно) заплащане се достига около 34 - 5 години, а понякога и доста по - късно. Както се досещате, всичко това ме накара много сериозно да се замисля дали да не се опитам да добия допълнителна квалификация след завършване на специалността и да се насоча изцяло към нея, или да се опитам да я практикувам/работя заедно с професия в юридическия сектор(вероятно помощник в адвокатска кантора).
От доста години имам сериозен интерес в сферата на автомобилите(вкл. и камиони и автобуси), не съм толкова силен в техническата част, но се интересувам в големи подробности от самите модели и отделните им модификации, както и от това кои как са представени на пазарите в отделните държави(дори преди известно време се хванахме на бас с мой познат относно това дали в близките няколко месеца в ЕС няма да има мерки, срещу набиращите скорост китайски електрички от няколко марки и в крайна сметка стана точно така). И след това дълго изложение имам следните въпроси - Бъркам ли в представата си относно младите юристи? Правилно ли смятам, че ще имам нужда от втора работа, за да не бъда в положение до 30 години едва да свързвам двата края и/или да бъда финансово зависими от родителите си? С така изброените ми знания каква допълнителна професия мога да практикувам и от каква допълнителна квалификация ще се нуждая?

Коментари

1.   В кантора е трудно за човек без връзки. Съветвам те, като завършиш, да си изкараш документ за юридическа правоспособност и после да се запишеш по програмата Старт на кариерата, към Бюрото по труда. Ако те харесат, а така си мисля, после можеш да получиш постоянен договор и лека полека да се издигаш. Разгледай ако искаш къде можеш да кандидатстваш, може в някое министерство, за държавен служител или друго, варианти има много. Може и да пробваш като юрисконсулт впоследствие към някоя фирма, защо не и свързана с автомобили. Успех!

2.   Пич, юристите сте МНОГО. Човек се препъва в юристи. Щом нямаш връзки и не си жена, ще ти е уникално тегаво. Ако не си уникално добър в мазненето, най-много до помощник нотариус ще го докараш.

Т. е. не ти трябва втора, а първа работа.