Споделена история от Образование

Защо за човешки ресурси се учи висше?
Не омаловажам труда на хората, които работят това, но чак да се гърчиш четири години в университет за такава професия ми се струва супер нелепо и странно. Дори без средно човек може да прецени, че Мария със средно, средно-специално, или висше образование, е по-добър вариант, отколкото леля Пена от квартала, която на 2 думи прави 10 грешки, говори на "ти" и смята до 100 с калкулатор. Според мен, работата на ейчарите е основно да представят фирмата пред дадения кандидат, да обяснят в какво се състои работата му, да преценяват хората и да отсяват неподходящите кандидати, които веднага си личат, обикновено. Не виждам къде ще приложат четири години учене в университет. Да, със сигурност, ще трябва някакво обучение, но не повече от вътрешно-фирмено. Пак напомням, не искам да обидя никого, просто ми е интересно какво толкова учат четири години. А ако някой има магистратура, или докторантура, не знам...

Коментари

1.   ха ха, то да не е само да избираш между двама, планове, обучения, много отговорности. В България подбора е ужас, работех в международна компания и като дойде госпожицата човешки ресурси психолог избираше само най-неподходящите.

2.   HR-ите не се занимават само с интервюта за работа.
Поне във фирмата в която работя е така - занимават се с неща от това да пратят картичка за РД на всеки който има, до това да определят кой какви бонуси към заплатата да вземе - според свършената работа.
Освен това се грижат за работната среда (ако на някой му се счупи стола или му е тъмно - оплаква им се и те имат грижата да решат проблема).
Разрешаването на конфликти между колеги също е тяхна работа.
и много други глупости, с които никой друг не би искал да се занимава. Най-вече работата с хора, без да можеш да ги напсуваш в лицето когато го заслужават, изисква сериозно обучение и опит.

3.   Защото университетите предлагат тази специалност понеже има желаещи, да я научат.
Работя във фирма за човешки ресурси без да съм завършил специалност човешки ресурси. Научих се да практикувам професията в процеса на работа.

4.   Аз пък съм на мнението, че и още тряба да учат. Не знам къде ще го учат, но нека се научат на емпатия и състрадание! "Ще Ви се обадим". "Ще получите отговор до 2 седмици". Познато ли ви е? После знаете ли какво следва? Нищо. Нула. Zero. Няма отговор. Сякаш дори не съществувате, не сте провели нито разговори, нито интервю. Бил съм в 4 големи компании, като съм провел интервюта с над 10 (не са много, но в България няма индустрия). Това са големи западни инвеститори, абе - големи корпорации.

От ден 1 в първата фирма ги гледам к'во правят - пият кафета и тракат с токчета из коридорите. Всичките. До един, до една! Не можеш да ми кажеш, че нямаш време, при положение че от 08:00 до 16:00 си излизал да пушиш / пиеш кафе поне 5-6 пъти. И то без задължителните почивки от 2х15 и 1х30 минути. Един разговор с кандидат трае между 3 и 30 минути (в зависимост от процеса и дали разпитват преди директно да поканят на интервю). И не се бъркай по името. "Човешки ресурси" са там, за да защитят фирмата, когато или ако някой от работниците се е почувствал пре*бан и си търси правата. По-правилно би било да се казват "фирмени офицери".

5.   Че то има ли такава специалност? Трябва ти учене 4г, за да знаеш какво е да си учил висше. Защото иначе ще си въобразяваш, че са голяма работа и много умни (висшистите). Мислил(а) ли си по тая тема?

6.   Явно не си запознат/а напълно с професията на тези хора. Нищо чудно при все, че в България наистина не дават вид да са учили 4 години. Работата на HR не се състои само в това да ти звъннат, че си поканен на интервю или да гледат СВ-та - на такава длъжност може да се хване и човек със средно, като помощник или асистент. HR-a трябва да е насреща при всякакъв проблем на служителите. Давам ти пример - жена е обект на някакъв вид сексуален тормоз от колега - проблема се води до човешки ресурси. И тн тн, неща от всякакво естество. Трябва да умееш да говориш пред хора, в моя предишна работа от HR ни правеха въвеждащи обучения във фирмата. Като цяло се изисква доста емоционална интелигентност за тази работа и по лични наблюдения забелязвам, че не всеки го бива.

7.   Не, не ти трябва висше образование за тази длъжност, защото HR-ките в България обикновено са любовници на шефа.

8.   Интервюиране, обучение и подбор на кадри, информиране на служители за правата им, но най-вече защита на интересите на фирмата. Не, не им трябва висше, само малко ноухау. HR-ите не са там за интервюиране, синко, те вардят фирмата от подсъдимост и негодни кадри. Реално такава позиция има бая отговрности, но у БеГенцето всичко си е по селски, все пак.