Споделена история от Образование

Редовното обучение
Здравейте, студент съм в четвърти курс, бакалавър. Радвам се, че ми остана само още една година, защото си скъсах нервите с това редовно обучение. Нито работа мога да си намеря, а и карам родителите ми да ми плащат за всичко. Специалността ми е трудна (с чужд език). Не го владея особено. Догодина магистратурата ми задължително ще бъде задочно. Всяка седмица губим някакви лекции, все някой преподавател бил болен, или трябвало да ходи да преподава в някой филиал на университета. Само си губя времето. Проучих, че задочните магистри учат присъствено само по две седмици на семестър, т. е. за годината един месец. Споделете и Вие мнението си за редовното обучение.

Коментари

1.   Зависи от специалността ти колко време ще имаш очни занятия, дали 2 седмици или плътно 30 дни, защото аз си бях точно по месец на лекции от сутрин до вечер, включително събота и неделя. Много натоварващо идва и колегите с е чувстваха капнали, а аз като мазохист ходех с удоволствие. Тайната тук е, че след това се подготвяш сам и няма кого да питаш нищо, всичко си го търсиш сам. Затова не е приятно. Но от друга страна се радвам, че бях задочно, защото през цялото време работих и изградих страшна мотивация у себе си да успявам с всичко. Както и да завършиш е без значение, важно е какви знания ще придобиеш.

2.   То редовното обучение затова е редовно. Предполага се, че това трябва да ти е основното занимание. Осигуровките се плащат от държавата, има привилегии, стипендии, общежития...
Да, обучението струва много време, пари и нерви. Дали си струва е друг въпрос.
По мое време беше немислимо да учиш редовно и да работиш. Моята специалност също е с чужд език. Занятия от 7ч. сутрин до 17-18ч вечер. Повечето изискваха задължително присъствие. После подготовка за следващия ден.
Нямаше Интернет и гугъл. С часове седях е в библиотеките.
Сега поне в това отношение е по-лесно. Спестява се много време.
Има и повече възможности за работа.

3.   Завърших бакалавър задочно в СУ, две до три седмици са лекциите, но доста интензивно, след ок. месец и полвина е сесията, ако не вземеш, след време има поправка.
Ако работиш трябва да те пускат за лекции или да взимаш от някого написани и да си учил сам.
Най-важното за сега гледай да завършиш и да имаш време да учиш. Остава ти само една година.
Да, за магистър можеш да го караш редовно, но стигни до там