Споделена история от Образование

Какво да правя?
Здравейте. Момиче съм на 15 г. Тази година съм в 9 клас. Понеже миналата година ни беше подготвителна и учихме 90% английски и нямахме разказвателни предмети, тази година наваксваме двойно материала, за миналата и за тази година. Понеже ходя на много извънкласни дейности (танци, актьорство, член съм на БМЧК), почти всеки ден съм заета, прибирам се вечер и не ми остава време за учене. Понеже живея само с баща ми, той ми е поставил жесток ултиматум, че ако изкарам по-малко от 5 по сериозните предмети (изключая физкултурата), ще ме отпише от всички извънкласни, на които ходя. На няколко теста вече плаках от паника за оценката, но все пак успявах да изкарам 5 или 6. Днес обаче правихме тест по биология (никога не съм харесвала този предмет) и въпреки, че бях учила, едната ми страница остана полупразна. Заради ултиматума на баща ми се разплаках, дори се стигна дотам да ходя до лекарския кабинет за успокоителни. Аргументите на баща ми да ми постави този ултиматум са, че на кандидатстудентския изпит никой няма да ме кара да танцувам, а ще ми гледат дипломата и оценките в нея. Разбирам го донякъде, но той по този начин ме напряга. Не знам какво да правя вече. Опитах се да говоря с него, но е непреклонен. Аз уча винаги, но някои уроци не ги разбирам... Моля ви помогнете!

Коментари

1.   Eми, няма как да стане да си заета половин ден след училище с танци, актьорство и т. н, а да не ти върви училището и баща ти се е мотивирал много добре. С някои занимания трябва да се разделиш.

2.   Изтърпи този период, като завършиш училище си намери гадже, жилище и работа, дистанцирай се от него, това е решението.

3.   От баща възпитавал сам дъщера си:

Опитай се да се разбереш с него, че това трябва да бъде валидно само за крайните оценки - за годината!
Което ознчава, че може епизодично да имаш и по някоя 4-ка или дори 3-ка, при положение, че после ще ги поправиш!

Говори с него по този въпрос, когато е в настроение, или на рожденния си ден, или на друг празник - примерно на Рождество Христово! (Когато не може да ти откаже! )

А, ако не ти се чака до тогава - сега на 21 ноември е голям православен християнски празник(дори 2 празника): Въведение Богородично и Ден на християнското семейство и младеж.

Действай!

4.   Горката! Абсолютно не ти завиждам! Какъв живот живееш ти? За какво е тази борба? И защо е този зор? За да задоволиш нечии претенции. За да живееш живот на заем! И на 30 години да мразиш себе си и живота... Подреди си приоритетите. Ти си човешко същество, и имаш достойнство. Никой не може да те кара нещо на сила. Да ти насажда своите комплекси. Учиш, учиш и накрая ще изперкаш. Прави това, което те прави щастлива. Но знай, че щастието е това да си във мир със себе си и изборите които правиш.

5.   До 2
Защо да се дистанцира от баща си, та той й мисли доброто?
Кой и плаща курсовете и я издържа?
Не пише да й е посегнал, когато кандидатства за работа ще я питат какво образование има, а не може ли да танцува добре.

6.   До 2. Браво бе! Родителите се грижат за децата си, възпитават ги и за награда - дистанцирай се от него. Ти се дистанцирай от човечеството.

До авторката - на тоя свят не може да имаш всичко. За да постигнеш едно, трябва да се лишиш от друго, иначе ще загубиш всичко. Не е лошо да се занимаваш с тия неща с които се занимаваш, но си помисли кое е приоритет в момента и дали не можеш да отложиш някое занимание за след година-две. Очевидно всичко заедно ти идва в повече. За 15 годишно момиче това си е доста напрежение, не си чупи психиката още от сега, ще ти трябва дълги години за напред. На пръв поглед това изглежда безобидно, но може да има трайни последици.