Споделена история от Образование

Какво да правя?
Здравейте, занимавам се с изобразително изкуство, 10 клас но след 2 години се чудя какво да правя...
Вероятно искам да завърша и университет, но каква специалност и къде, представа си нямам.
За момента съм само наясно, че ще бъде свързано с изобразителното изкуство - рисуването като цяло.
Идеи за специалност и реализацията след това?

Коментари

1.   Попитай някои, които е със път като твоя как професионално да се реализираш, можеш да станеш аниматор на комикси, художник, учител по рисуване, зависи какво е твоето желание и кое ти харесва да реализираш от всичко това.

2.   В България няма да прокопсаш с изобразително изкуство. Трябва да се насочиш към нещо дигитално и по интернет, но излезеш ли на световният пазар като freelancer, трябва наистина да те бива много защото конкуренцията ще е огромна.

3.   Уеб дизайн

4.   Много са нужни аниматори. Не само за детски филмчета. Също за уроци, презентации, реклами.

Всяка компания има нужда от графичен дизайнер, за да ѝ прави логото, уеб сайта, маркетинг материали. Някои работят с външни фирми, но ако продуктите са много специфични е трудно да аутсорснат целия брандинг и маркетинг и предпочитат да си имат собствен графичен дизайнер.

Други възможности са илюстрации на книги, както и авторски произведения, които можеш да продаваш, да принтираш върху тениски чаши и т. н., персонализирани поръчки.

Има също по-практично ориентирани специалности като архитектура, интериорен дизайн, дизайн на паркове и др, при които рисуването ще ти е от полза. Но за тях ще трябва да учиш също математика и други специфични предмети.

Като цяло има изключително много възможности в България, стига да си креативна, да си отворена да опитваш различни идеи и да общуваш с хората. Има много търсене за изкуство и хора с художествени умения, може би повече от колкото в цялата човешка история до момента.

А на тези, които обясняват, че изкуственият интелект щял да замести художниците, не им се е налагало да създадат дигитален продукт, книга или нещо друго, за което им трябват изображения. AI генераторите са крайно неадекватни и недостатъчни. И колкото и да се развиват винаги ще има нужда от човешката креативност, прецизност и труд.

5.   Архитектура